Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Olsztyńskie planetarium dzisiaj świętuje

Dzień Liczby π w olsztyńskim Planetarium

- Liczba π obecna jest nie tylko w matematyce, ale i w astronomii, chociażby przy obliczaniu orbit obiektów kosmicznych - wyjaśnia Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium. - Ten nieskończony zbiór cyfr fascynuje więc nie tylko matematyków. Stąd też my, jako astronomowie, włączamy się w obchody Dnia Liczby π.

Jak dodaje dyrektor Szubiakowski, liczba π jest przedmiotem zainteresowania nie tylko naukowców ze sfery nauk ścisłych.

- Niektórzy w tej liczbie szukają ciekawych tajemnic - mówi. - Ponieważ mamy do dyspozycji miliony, miliardy cyfr, możemy tam znaleźć różne rzeczy, na przykład własne nazwisko zakodowane w cyfrach. Jeżeli poszczególnym cyfrom liczby π przypiszemy litery polskiego alfabetu, to jest duże prawdopodobieństwo, że w liczbie tej swoje nazwisko znajdziemy.

Po raz pierwszy Dzień Liczby π w olsztyńskim planetarium świętowano w 2016 roku.

- Wydaje mi się, że jako instytucja, która ma wiele wspólnego z nauką, z jej popularyzacją, podjęliśmy dobrą decyzję, żeby narodzone w Stanach Zjednoczonych święto liczby π przenieść na polski grunt - mówi Jacek Szubiakowski.

W pierwsze olsztyńskie obchody Dnia Liczby π zaangażowali się młodzi artyści. Namalowali wówczas poliptyk obrazów symbolizujących liczbę π z dokładnością do tysiąca miejsc po przecinku, w którym każdej z cyfr liczby π przyporządkowano jeden kolor. Te obrazy można do dzisiaj oglądać w holu planetarium.

Dzisiejsze obchody święta były nieco skromniejsze. W ofercie były seanse filmowe pod kopułą planetarium w promocyjnej i zarazem symbolicznej cenie 3,14 złotego.

- To dlatego, że mocno się przygotowujemy na Dzień Planetariów, który obchodzić będziemy w najbliższą niedzielę, 18 marca - wyjaśnia dyrektor Szubiakowski. - Będzie to również czas, kiedy świętować będziemy 45. urodziny naszego planetarium.

Gwoździem Dnia Planetariów w Olsztynie będzie olsztyńska premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego poświęconego Mikołajowi Kopernikowi i największemu z jego dzieł, zatytułowanego „Tajemnice de Revolutionibus”. Film powstał przy wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Premierowy seans rozpocznie się o godz. 17.00. Bilety na ten, jak również inne seanse filmowe pod dużą kopułą planetarium 18 marca, będą w promocyjnej cenie 5 zł. W imieniu pracowników olsztyńskiego planetarium - zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.


2018-03-14 13:29, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24