Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
W BWA o sposobach upamiętniania we współczesnej sztuce

Wykład dr Ewy Gładkowskiej „Między kultem a kulturą pamięci. O sposobach upamiętniania we współczesnej sztuce”

- Bardzo zależy mi na tym, żeby publiczność przestała bać się sztuki współczesnej, żeby wiedziała coraz więcej na ten temat. Dlatego właśnie organizujemy te wykłady - powiedziała nam Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. - W poprzednim roku zorganizowaliśmy cały cykl wykładów, w tym roku do tego powracamy. Namawiam, żeby nie obciążać się tak bardzo tym, że się czegoś nie wie, że czegoś się nie zrozumie na wystawach czy prezentacjach, które pokazujemy w galerii. Zaufajmy sobie, dajmy sobie też trochę miejsca na interpretację i na zwykłe poczucie, że kontakt z tego typu działalnością ludzkiego umysłu sprawia nam przyjemność. Nie musi, ale mam nadzieję, że po jakimś czasie zacznie tę przyjemność sprawiać.

Do udziału w spotkaniach w charakterze prelegentów dyrektor Bojarska-Waszczuk zaprosiła nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jako pierwsza zaproszenie przyjęła dr Ewa Gładkowska, historyk sztuki, zajmująca się sztuką współczesną. Prelegentka przygotowała wykład pod bardzo aktualnym tytułem: „Między kultem a kulturą pamięci. O sposobach upamiętniania we współczesnej sztuce”, oparty na przykładach artystycznego upamiętnienia ofiar II wojny światowej.

- Ogólnie wykład jest poświęcony kulturze pamięci zbiorowej, pamięci kulturowej i pamięci indywidualnej, poświęconej XX wiekowi - powiedziała nam Ewa Gładkowska. - Starałam się wybrać takie przykłady, które są odzwierciedleniem tytułu wykładu, czyli gdzie jest kult, a gdzie jest kultura pamięci. Głównie jednak zadaję pytanie, czy w ogóle artyści dysponują taką możliwością, by w sposób manualny, wizualny, przedstawić to, co często jest wręcz niemożliwe do przedstawienia.

Gotowych recept do zastosowania w ramach tzw. polityki historycznej w wykładzie dr Ewy Gładkowskiej jednak nie było.

- Nie mam zamiaru mówić tego ludziom, chcę natomiast pokazać, jak sobie radzą artyści z kulturą pamięci, jak to jest trudne - powiedziała. - Poza tym w tle wykładu jest jeszcze inna myśl: czy jesteśmy zdolni do wzbudzenia w sobie empatii dla ofiar innej pamięci historycznej, czy możemy wejść na taki uniwersalny poziom myślenia o pamięci, o zjednoczonej pamięci. Bo wiadomo, że kraje środkowej i wschodniej Europy mają jednak trochę inną perspektywę, jeśli chodzi o pamięć II wojny światowej. Simone Weil powiedziała, że shoah jest doświadczeniem nas wszystkich. A w krajach środkowej i wschodniej Europy jest trochę inaczej. I o tym też chciałam powiedzieć.

Wykład dr Ewy Gładkowskiej zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zainteresowanych tematem zachęcamy do obejrzenia nagrania.

BWA Galeria Sztuki zapowiada kolejne wykłady o sztuce współczesnej. O terminach będziemy informować na bieżąco w Olsztyn24.


2018-03-15 21:01, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24