Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
O warmińskich cmentarzyskach elit z początków epoki brązu na Warsztatach bałtyjskich

Warsztaty Bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur

W 2014 roku, na północ od Dobrego Miasta, ujawniono pierwszy na Warmii grób z II okresu epoki brązu, datowany na lata 1700 - 1600 p.n.e. Kolejne sezony wykopalisk doprowadziły do odkrycia dalszych grobów z tego okresu. Do tej pory znaleziono ich już 6.

- Te odkrycia należą chyba do ważniejszych odkryć w prahistorii tego terenu - mówi dr Jarosław Sobieraj. - Dokonaliśmy ich w sytuacji, kiedy nic nie wiedzieliśmy o mieszkańcach Warmii w tamtym okresie. Jedynymi śladami pobytu ludzi w tym czasie były luźno odnajdywane przedmioty. W tej chwili mamy dowód na to, że ktoś tu jednak mieszkał, i to mieszkał nie byle jak. To są naprawdę elitarnie wyposażone pochówki należące do elit, do socjety.

Wykopaliska pod Dobrym Miastem pozwoliły wypełnić „białą plamę” w wiedzy o osadnictwie na Warmii i Mazurach w epoce brązu.

- Odkrywany okres, którego tutaj nie było, czyli dla wczesnego i starszego okresu epoki brązu nie znaliśmy żadnego osadnictwa, nie znaliśmy niemalże żadnych zabytków z tego okresu - wyjaśnia dr. Sobieraj. - W tej chwili możemy mówić o napływie przedmiotów właściwie ze wszystkich centrów kulturowych ówczesnej Europy. To wszystko trafiało tutaj, na środkową Warmię.

Jarosław Sobieraj jest absolwentem Instytutu Archeologii i Etnografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem licznych badań terenowych, w tym dotyczących cmentarzysk i osad z młodszej epoki kamienia oraz wczesnej epoki brązu. Kierował badaniami archeologicznymi na Pomorzu i ziemi chełmińskiej. Od 1996 r. jest pracownikiem Muzeum Warmii i Mazur, obecnie jest kustoszem dyplomowanym w dziale archeologii.


2018-03-22 20:24, waclawbr

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24