Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
„Ośmiu Wspaniałych” 2018 z Olsztyna wybranych!

Weronika Chworak z XI LO w Olsztynie będzie reprezentowała miasto na edycji ogólnopolskiej konkursu

Za ogólnopolską część konkursu odpowiada Fundacja Świat na Tak. Pomysł na przedsięwzięcie był prosty. Każde miasto dokonuje wyboru, a następnie przedstawia całej Polsce (w eliminacjach ogólnopolskich) swoją wspaniałą młodzież - młodych, zwyczajnych ludzi, gotowych nieść pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

Olsztyńskimi „Wspaniałymi” 2018 roku zostali:

» Kategoria Indywidualna (klasy IV-VI szkoły podstawowej) - wyróżnienie:

* Igor Buśko (klasa VI Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie) - dał się poznać jako uczeń, który wzorowo wypełnia swoje obowiązki wynikające ze statutu szkoły oraz jako dziecko bardzo zaangażowane w różne działania, nigdy nikomu nie odmawia pomocy. Chętnie poświęca swój wolny czas i angażuje się w różny sposób w życie szkoły oraz miasta. Bierze udział w imprezach i akcjach charytatywnych organizowanych w szkole i poza nią. Jest zafascynowany historią Polski, dawną i współczesną. Interesuje się polityką, uważnie śledzi wybory lokalne i krajowe. Uczestniczy w piknikach patriotycznych, marszach patriotycznych, koncertach i rekonstrukcjach historycznych.

» Kategoria Indywidualna (klasy I-V szkół ponadpodstawowych) - wyróżnienie:

* Julia Szymakowicz (klasa III oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie) - wolontariat to jej pasja. Rozpoczęła angażowanie się w akcje charytatywne jeszcze w szkole podstawowej i wraz z koleżankami aktywnie uczestniczy w działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu od pierwszej klasy gimnazjum. Chętnie poświecą swój wolny czas na pomoc potrzebującym. Całym sercem angażuje się w podjęte prace, czym zasłużyła na wyróżnienie przez Dyrekcję szkoły i opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariatu. W ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie za aktywna pracę na rzecz Szkolnego Koła Wolontariatu.

* Paulina Chodkowska (klasa III oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie) - bardzo aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie szkoły oraz na terenie Olsztyna. Zgłaszała się do udziału we wszystkich akcjach woluntarystycznych. Zapisywała się na kilka zmian i sumiennie pełniła dyżury na wyznaczonym stanowisku pracy. Angażowała się do akcji organizowanych przez Samorząd Uczniowski, podejmowała się pracy na rzecz potrzebujących w akcjach „Okaż serce dzieciom i osobom niepełnosprawnym”. Uzbierane fundusze zostały przekazane na spełnianie marzeń nieuleczalnie chorych dzieci oraz na dofinansowanie pobytu młodzieży na obozach i koloniach letnich. Za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz wielkie zaangażowanie w pracę dla dobra innych wielokrotnie otrzymywała ustne i pisemne pochwały od wychowawcy.

» Laureaci (Kategoria Indywidualna klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz klas I-V szkół ponadpodstawowych):

* Alicja Kobylińska (klasa VII b Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynie) - znana jest w szkole ze swojej działalności wolontariackiej na rzecz klasy i szkoły. Jest przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, gdzie wykazuje się dużą aktywnością, inicjatywą, zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Zawsze sumiennie wywiązuje się z powierzonych jej zadań. Czynnie włącza się w organizacje imprez szkolnych. Występuje podczas większości apeli i uroczystości. Od trzech lat jest wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas, gdzie bierze udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Jest wolontariuszką Szkolnego Koła PCK. Od dwóch lat zaangażowana jest w działalność Szkolnego Klubu UNICEF. Bierze udział w zajęciach Koła „Razem”, gdzie poświęca swój czas najmłodszym dzieciom z zespołem Downa oraz dzieciom z autyzmem. Swoją postawą zachęca rówieśników do włączania się w działalność charytatywną.

* Łukasz Drozdowski (klasa III Gimnazjum nr 5 w Olsztynie) - od pierwszej klasy angażuje się w pracę Szkolnego Koła Wolontariusza, bierze udział w świątecznych zbiórkach żywności, regularnie uczestniczy w odwiedzinach w schronisku w Tomarynach. Aktywnie uczestniczył w działaniach wolontaryjnych na rzecz fundacji Ankizy Gasy Dzieci Madagaskaru, wspierającej edukację dzieci z ubogich rodzin poprzez program „Adopcja na odległość”. Jest przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego, w ramach którego organizował i brał udział w pomocy koleżeńskiej dla uczniów mających problem z nauką. Pasją Łukasza jest praca z ludźmi, którą rozwija w szkole, oraz fotografia, którą zajmuje się w wolnym czasie.

* Karolina Kucka (klasa III Gimnazjum nr 5 w Olsztynie) - od pierwszej klasy aktywnie bierze udział w akcjach Szkolnego Koła Wolontariusza. Promowała szkołę w akcji „Góra Grosza”, zbierała nakrętki w akcji „Wkręć się”, uczestniczyła w akcji charytatywnej „Kilometry Dobra”. Jest w sekcji redakcyjnej szkoły, gdzie zajmuje się redagowaniem wielu tekstów na stronę szkoły. W ramach Samorządu Uczniowskiego brała udział w pomocy koleżeńskiej dla uczniów mających problemy z nauką, gdzie nauczała biologii i języka angielskiego. Prowadziła wiele uroczystości szkolnych, od dwóch lat jest członkinią pocztu flagowego.

* Paulina Szczepańska (klasa III oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie) - bardzo aktywnie uczestniczy w działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu. Potrafi współpracować w grupie, co pokazała nie tylko podczas akcji charytatywnych i występów szkolnego teatru „Światło i Cień”, apeli oraz uroczystości szkolnych, rozwijając swoją największą pasję, jaką jest aktorstwo. Uczennica wspiera pupile w schronisku dla zwierząt w Tomaszowie. Z wielkim sercem włączyła się do akcji „Kilometry dobra” oraz „Okaż serce dzieciom i osobom niepełnosprawnym”. Kwestowała w marketach, zbierając datki dla potrzebujących dzieci z ubogich rodzin i osób niepełnosprawnych. Z wielkim entuzjazmem realizuje powierzone jej zadania i bez wątpienia jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów.

* Michał Domian (klasa III Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie) - swoją działalność woluntarystyczną rozpoczął w bardzo młodym wieku. Od początku nauki w szkole wykazuje niezwykłe zaangażowanie we wszelką działalność charytatywną służącą szczytnym celom. Jest zaangażowany w pracę wolontariusza na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, uczestnicząc w akcjach „Wielkanoc z PCK”, „Czerwonokrzyska Gwiazdka” i „Wyprawka dla żaka”, pozyskując tym samym dary dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Jest współorganizatorem rejonowych i okręgowych Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK dla szkół ponadgimnazjalnych. Corocznie organizuje zbiórki na rzecz zwierząt ze schronisk w Olsztynie oraz Tomarynach. Od trzech lat organizuje zbiórki ciepłej odzieży dla ubogich i bezdomnych na rzecz Caritas Olsztyn.

* Weronika Chworak (klasa III XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie) - jako wolontariusz aktywnie pomaga od ósmego roku życia w różnego rodzaju przedsięwzięciach społecznych i charytatywnych. Od szkoły podstawowej, przez naukę w gimnazjum i liceum często bierze udział w zbiórkach żywności i zbiórkach na rzecz pomocy zwierzętom w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Współorganizatorka takich wydarzeń, jak: „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Łączymy ludzi, nikt się nie nudzi”, „Powitanie lata” oraz „Pożegnanie lata”, „Turniej o Złotą Barkę”, Wigilia oraz Święta Wielkanocne dla podopiecznych Stowarzyszenia „Nie lękaj się”, wspólne zbiórki żywności w sklepach. W roku szkolnym 2013/2014 była wiceprzewodniczącą Szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz radną Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyna. Jest wolontariuszką w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie i koordynatorem ogólnopolskiej akcji społecznej „Szlachetna Paczka” oraz wielu innych ciekawych projektów i wydarzeń.

» Kategoria Grupowa (wyróżnienia):

* Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 9 w Olsztynie - opiekunem koła jest Irena Solis. Do koła należy grupa 45 uczniów z poszczególnych klas, którzy podejmują działania na rzecz innych osób, wspierając akcje organizowane przez Caritas i organizując swoje inicjatywy na terenie szkoły. Co roku biorą udział w uroczystej inauguracji akcji „Pola Nadziei” organizowanej przez Hospicjum Domowe Caritas. W ramach tej akcji organizują zbiórki na terenie Galerii Warmińskiej, podczas których zbierają pieniądze na rzecz Domowego Hospicjum w Olsztynie. Biorą udział w „Zbiórkach Żywności” organizowanych przez Caritas. Akcja przeprowadzana jest przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Zebraną żywność przeznaczają na paczki dla rodzin uczniów w trudnej sytuacji finansowej. Współpracują również z parafią, zbierając żywność w Tesco, która przeznaczona jest na paczki dla najuboższych mieszkańców parafii. Co roku organizują coroczną świąteczną akcję charytatywną na rzecz dziecka ze swojej szkoły, które znajduje się w trudnej sytuacji życiowej - potrzebuje rehabilitacji lub operacji. Uczniowie przygotowują także na kiermasz własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, stroiki, bombki, kartki itp.

* Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 w Olsztynie - koło powołane w 2009 roku na wniosek dyrektor szkoły Barbary Rzeźnickiej. Opiekunem jest Aleksandra Parol. Do szkolnego Koła Caritas należy obecnie kilkunastu uczniów z poszczególnych klas. Każdego roku wstępują do niego nowi członkowie, którzy poświęcają swój wolny czas, aby brać udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Szkolne Koło Caritas współpracuje z Caritas Archidiecezji Warmińskiej, biorąc czynny udział w organizowanych przez nią akcjach. Wolontariusze systematycznie zbierają żywność w ramach ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak pomagam”, która odbywa się przed świętami Bożego narodzenia oraz Wielkanocą w wyznaczonych sklepach na terenie Olsztyna. Zebraną żywność w formie paczek świątecznych SKC przekazywało najbardziej potrzebującym rodzinom ze swojej szkoły oraz olsztyńskiej Caritas. We wrześniu 2017 r. wolontariusze wzięli udział w zbiórce żywności dla osób starszych w ramach akcji „Kromka chleba dla sąsiada”. W okresie wielkiego postu członkowie koła rozdają w szkole skarbonki, do których uczniowie składają dobrowolnie ofiarę. Uzyskana w ten sposób jałmużna jest przekazywana na pomoc w leczeniu dzieci. W ten sposób Szkolne koło Caritas wsparło chore dzieci z pobliskich szkół oraz podopiecznych Hospicjum Domowego Caritas. W ramach współpracy z Caritas warmińską wolontariusze biorą udział w organizowanych przez nią konkursach oraz imprezach integracyjnych, takich jak karnawałowy Bal Wolontariusza, Festyn Rodzinny, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, piesza pielgrzymka do Gietrzwałdu oraz olsztyński Orszak Trzech Króli.

* Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie - opiekunem koła jest Jolanta Kowalska. Szkolne Koło Caritas powstało we wrześniu 2009 r. i jest organizacją dziecięcą działającą na terenie szkoły pod nadzorem dyrekcji szkoły i włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną - opiekuńczo-wychowawczą prowadzoną przez szkołę i Caritas Parafii NMP Ostrobramskiej Olsztynie oraz Caritas Diecezji Warmińskiej. Do koła należą dzieci z klas IV-VII. Szkolne Koło Caritas współpracuje z Caritas Olsztyn, Hospicjum Domowym w Olsztynie, Parafią NMP Ostrobramskiej i Sekretariatem Misyjnym w Gdyni. Pomoc dostarczana jest w miarę możliwości dla wszystkich, którzy jej wymagają - ubogich oraz słabych. Nieważne są pobudki rasowe, a także związane z wyznaniem czy pochodzeniem narodowościowym. Wolontariusze wprowadzają w życie przykazania miłości oraz szanują i wspierają wszystkich potrzebujących. Są odpowiedzialni za podjęte zadania i sumiennie je wykonują, żyjąc zgodnie z zasadami wiary.


2018-03-27 18:49, D.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24