Aniela Kozłowska z „Hajduczka” uratowała honor Polski na mistrzostwach świata dzieci w szermierce

Kozlowska Aniela - Hajduczek Olsztyn - Challenge Wratislavia 2018

Jedyny medal dla Polski w szabli zdobyła zawodniczka UKS Hajduczek Olsztyn Aniela Kozłowska. W całym turnieju przegrała tylko jedną walkę o wejście do finału z późniejszą zwyciężczynią Antonią Papatheodoru z Grecji, zajmując III miejsce.

- To ogromny sukces, zważywszy na fakt, że do najlepszej ósemki turnieju we wszystkich kategoriach wiekowych nie zakwalifikował się, oprócz Anieli, żaden polski zawodnik. A w gronie 639 zawodników startowało 178 polskich szablistów - podkreśla trener UKS Hajduczek Adam Sobczyk.

Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych: 2003-2004; 2005-2006; 2007 i młodsi. W grupie 178 reprezentantów naszego kraju znalazło się 21 szablistów z olsztyńskiego klubu UKS Hajduczek.

Pierwsi rywalizację rozpoczęli najstarsi szabliści: Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Filip Kusak, Piotr Kozłowski i Kacper Staniszewski. Do fazy play-off nie zakwalifikował się Szymon. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrali: Filip Kusak z Ioannisem Romanosem (Grecja) 6:15, Piotr Kozłowski z Marcelem Broniszewskim 13:15, zaś Kacper Staniszewski z Zalanem Vargasem (Węgry) 7:15.

Następne walczyły najstarsze szablistki „Hajduczka”: Pola Domżalska, Klaudia Malgrem i Nina Kondrusik. Po fazie grupowej wszystkie zakwalifikowały się do fazy pucharowej. Swoją pierwszą walkę przegrała Pola Domżalska z Emmą Brunner (Niemcy) 5:15. Klaudia Malgrem pokonała Theodorę Neagu (Rumunia) 15:11, przegrywając kolejną walkę z Victorią Papai (Węgry) 8:15. Również Nina Kondrusik pierwsze stracie wygrała z Julią Szlagą (Grodziski Klub Szermierczy) 15:13, by ulec w kolejnej Elizavetcie Kovalevej (Rosja) 8:15. Nina zakończyła turniej na 24. miejscu, jako najwyżej sklasyfikowana Polka.

W kategorii wiekowej U13 (2005-2006) wystartowało pięciu szablistów z „Hajduczka”: Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Oliwier Kowalski, Oskar Kusak i Jakub Daszewski. Do drugiej fazy awansowało dwóch zawodników. Oliwier Kowalski w pierwszym starciu pokonał Finna Reekie (Szkocja) 12:8, by kolejną przegrać z Jarlem Kurbisem (Niemcy) 2:12. Podobnie Oskar Kusak - pierwszą wygrał z Vladimirem Yadogalvisem (Bułgaria) 12:11, by przegrać drugą z Ivanem Nedashkovskim (Rosja) 7:12. Oskar zakończył turniej na 24. miejscu, jako najwyżej sklasyfikowany Polak.

Najwięcej radości przyniosła rywalizacja szablistek w tej kategorii wiekowej, w której zaprezentowały się olsztyńskie zawodniczki: Alicja Woźniak i Aniela Kozłowska. Do fazy pucharowej awansowała Aniela Kozłowska, pokonując w grupie wszystkie rywalki. W kolejnych walkach pokonała kolejno, docierając do półfinału: Lexie Craze (Wielka Brytania) 12:6; Mariję Kravchenko (Ukraina) 12:4 i Danę Schemp (Niemcy) 12:4. W ćwierćfinale pewnie pokonała Margaritę Duginę (Rosja) 12:5. W półfinale musiała uznać wyższość późniejszej zwyciężczyni turnieju Antoni Papatheodoru (Grecja) 6:12. Aniela Kozłowska zdobyła jedyny medal dla Polski w broni szabla podczas 41. Challenge Wratislavia.

- Na pewno czuję radość, ale też trochę niedosyt. Dziś świętuję sukces. Ale już od jutra kolejne treningi. Chciałabym podziękować trenerom, panu Adamowi Sobczykowi, Adamowi Sęczkowi oraz pani Kseni Zajączkowskiej, jak i panu Dariuszowi Nowickiemu. Dzięki nim mogę się dalej rozwijać - mówi Aniela Kozłowska z UKS Hajduczek Olsztyn.

W kategorii wiekowej do lat 11 chłopców wystartowali: Antoni Adamczyk, Krzysztof Woźniak i Olgierd Budkiewicz. Żaden z nich nie zakwalifikował się do fazy play-off.

W tej kategorii startowały również dziewczęta: Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Amelia Komar, Antonina Dobies. Swoje pierwsze walki pucharowe przegrały: Amelia Komar z Anną Kaczorowską (AZS AWF Warszawa) 1:8 i Antonina Dobies z Anną Landsleitner (Niemcy) 6:8.

- Kolejny Challenge Wratislavia za nami. Gratuluję każdemu zawodnikowi wyniku - podsumowuje Adam Sobczyk.

Zawodnicy UKS Hajduczek biorą udział w programie współfinansowanym przez Urząd Miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.