Olsztyn24 - https://www.olsztyn24.com/
Szybsza i wygodniejsza podróż po Polsce Wschodniej

zdjęcie ilustracyjne

Dzisiaj (12.04) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało umowę z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o dofinansowaniu projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno - Ełk”. Wartość inwestycji to prawie 380 mln, z czego ponad 212 mln zł, w ramach dofinansowania Unii Europejskiej, pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 (działanie 3.1 Infrastruktura kolejowa).

Inwestycja będzie prowadzona w województwie warmińsko-mazurskim (powiat szczycieński, piski i ełcki). Jednotorowa linia kolejowa nr 219 jest niezelektryfikowana. Jeżdżą po niej pociągi pasażerskie i towarowe. Odcinek jest w złym stanie technicznym, co powoduje ograniczenia prędkości w ruchu kolejowym i wydłużony czas przejazdu pociągów.

Projekt, który uzyskał unijne dofinansowanie, obejmuje rewitalizację linii nr 219 na odcinku o długości 111,13 km, tj:

» wymianę nawierzchni torowej,
» wymianę rozjazdów,
» prace budowlane na obiektach inżynieryjnych, w tym rozbiórkę i odbudowę 2 mostów,
» modernizację przejazdów kolejowych, w tym podniesienie kategorii na 13 przejazdach,
» likwidację przystanku osobowego Karwica Mazurska,
» modernizację obiektów obsługi podróżnych (14 przystanków osobowych i 2 stacji), oraz zmianę 2 przystanków (Spychowo, Drygały) na stacje,
» budowę przystanku osobowego Pisz Wschód,
» przebudowę peronów i budowę 1 peronu (Pisz Wschód) wraz z infrastrukturą,
» modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym,
» likwidację okręgów nastawczych wraz z centralizacją obsługi urządzeń sterowania ruchem kolejowym z jednego miejsca,
» modernizację urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów,
» przebudowę oświetlenia w rejonie modernizowanych peronów oraz w miejscach przebudowy układów torowych.

Po zmianie układu torów na stacji Ełk finalna długość odcinka linii nr 219 wynosić będzie 111,06 km. W ramach projektu przebudowany zostanie również dworzec w Szczytnie. Powstanie obiekt z wieloma udogodnieniami dla pasażerów kolei. W pobliżu dworca przewidziano parking Park&Ride.

- Inwestycje w infrastrukturę kolejową to jeden z trzech filarów Programu Polska Wschodnia. Już za kilka lat efekty tych inwestycji stworzą zupełnie nowe możliwości dla transportu kolejowego w makroregionie. Wierzymy, że kolej będzie jeszcze chętniej wybierana nie tylko przez pasażerów, ale również przez przedsiębiorców - do przewozu towarów. Istnienie nowoczesnej, spójnej infrastruktury transportowej to jedno z założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreśla Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak.

- Inwestycja poprawi dostępność transportu kolejowego w Polsce Wschodniej. Linia stanie się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i przewoźników towarowych. Do 120 km/godz. wzrośnie na tej trasie maksymalna prędkość jazdy pociągów pasażerskich, a do 80 km/godz. - pociągów towarowych. Spowoduje to wzrost przepustowości linii - zapowiada Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

- Modernizacja linii Szczytno - Ełk to jedna z najważniejszych inwestycji na Warmii i Mazurach. Mieszkańcy, a także turyści odwiedzający ten piękny region zyskają większy komfort obsługi na 18 zmodernizowanych stacjach i przystankach. Dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek Pisz Wschód. Dojazdy do pracy, szkoły czy domu będą wygodniejsze. Znacząco skróci się także czas podróży pociągiem między Ełkiem a Olsztynem z 3 godzin 33 minut do ok. 2 godzin 11 minut - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz ruchu drogowego na przejazdach kolejowych. Zmniejszy też negatywne oddziaływanie transportu na środowisko. Wyeliminowane zostaną bariery architektoniczne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

- Rok 2018 jest dla Warmii i Mazur kontynuacją dobrych zmian, również w zakresie inwestycji transportowych. Modernizacja linii kolejowej Ełk - Szczytno ma ogromne znaczenie dla poprawy komunikacji z lotniskiem regionalnym w Szymanach. Po modernizacji o połowę skróci się czas podróży, który teraz wynosi 3 godziny - wskazuje Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski, który podkreśla jednocześnie że wszystkie zadania związane z infrastrukturą drogową i kolejową to ogromna szansa dla regionu, który do tej pory borykał się z wykluczeniem komunikacyjnym.

Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2019 r.


2018-04-12 16:01, inf. pras.

Więcej informacji znajdziesz na Olsztyn24