Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:44 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
red. | 2011-04-15 20:32 | Rozmiar tekstu: A A A

O Olsztynie w Budapeszcie

Olsztyn24
Polska reprezentacja w Budapeszcie liczyła ponad 20 osób | Więcej zdjęć »

W dniach 31 marca - 2 kwietnia w Budapeszcie odbyła się doroczna konferencja eTwinning. Tym razem konferencja dla nauczycieli, koordynatorów i pracowników Narodowych Agencji eTwinning połączona została z obozem dla młodzieży zwycięskich projektów w konkursie europejskim.

W konferencji wzięło udział 500 nauczycieli z 31 europejskich krajów oraz 100 uczniów. Polska grupa była reprezentowana przez 15 nauczycieli oraz 6 pracowników FRSE. Nasz region reprezentowała nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, Jolanta Okuniewska. Na konferencję została zaproszona jako laureat konkursu krajowego eTwinning w roku 2010.

Pierwszego dnia uczestnicy zostali powitani przez przedstawicieli szczebla europejskiego i krajowego, w tym, za pomocą przekazu wideo, przez Androullę Vassiliou, Komisarza Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, która przywitała młodych ludzi słowami: „Tematem tegorocznej konferencji jest dążenie do wzmocnienia i usamodzielnienia uczniów. Po raz pierwszy możecie też uczestniczyć w Konferencji eTwinning. To przypomina nam, że pomimo iż eTwinning rozwija się jako efektywnie działająca sieć promująca rozwój zawodowy nauczycieli, to w rzeczywistości została stworzona dla was, uczniów! Macie ogromne szczęście mając takich cudownych nauczycieli, którzy bez wahania biorą na siebie dodatkową pracę i nowe projekty, by uczynić waszą naukę przyjemniejszą.

Głównym prelegentem konferencji był Tim Rylands - utalentowany i pełen inspiracji nauczyciel, znany w Zjednoczonym Królestwie z innowacyjnego wykorzystania technologii ICT. Tim Rylands mówił, jak można wykorzystać środowiska cyfrowe, by inspirować i angażować uczniów, a nie wyłącznie zanurzać ich w cyfrowych zawiłościach.
R E K L A M A
Przygotowywano stoiska wystawiennicze do prezentowania projektów, które zdobyły krajowe laury. Olsztynianka prezentowała materiały dotyczące projektu Adventure of the Drop na stanowisku dla przedszkoli i szkół podstawowych - eTwinning in kindergarten and primary school, gdzie wystawiały się kraje : Polska, Austria, Grecja, Słowacja i Czechy. Zaprezentowała prace plastyczne wykonane przez dzieci, zdjęcia zrobione podczas realizacji projektu, rozdawała papierowe kropelki wody z hasłem Save water, które wcześniej przygotowali uczniowie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, nauczyciele z ciekawością oglądali przygotowane materiały, zadawali pytania.

Drugiego dnia odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród uczniom i nauczycielom. Spośród ponad 300 projektów zgłoszonych do konkursu wybrano zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych i pięciu kategoriach specjalnych - matematyka i nauki przyrodnicze, uczenie się języków: francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego oraz nagroda specjalna, sponsorowana przez Komisję, dla projektu zachęcającego do uczenia się języka sąsiedniego państwa. Nagrody wręczono ośmiu projektom opracowanym przez szkoły z Austrii, Cypru, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch.

Projekt „Bookraft” zrealizowany w ramach partnerskiego programu eTwinning przez dziewięcioro uczniów z Gimnazjum nr 3 w Lublinie okazał się najlepszy w Europie w kategorii wiekowej 16-19 lat . Projekt był realizowany od kwietnia do października 2010 roku pod okiem nauczycielek bibliotekarek Anety Szadziewskiej i Ewy Osoby. Gimnazjaliści realizowali zadania skupione wokół książki rozumianej tradycyjnie oraz jako dzieło sztuki.

Drugiego dnia uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, które wzięły udział w szeregu warsztatów, począwszy od takich, które pokazywały, jak korzystać z określonych narzędzi czy programów, po warsztaty ukierunkowane na doradztwo zawodowe i technologie ICT, zwiększanie samodzielności uczniów oraz pomysły na projekty. Tego dnia również Jolanta Okuniewska prezentowała swój projekt na scenie głównej, przygotowała prezentację PPT oraz przeprowadziła zabawy interaktywne z zainteresowanymi nauczycielami.

Kolejny dzień przeznaczono na panelowe dyskusje, poszukiwanie partnerskich szkół do współpracy podczas realizacji kolejnych projektów, dzielenie się doświadczeniami.

Podczas konferencji nawiązały się nowe znajomości, spotkali się nauczyciele, którzy do tej pory kontaktowali się jedynie poprzez Internet, z pewnością zaowocuje to kolejnymi ciekawymi projektami, w których najważniejsi są uczniowie.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.