Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:35 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
waclawbr | 2014-02-27 19:51 | Rozmiar tekstu: A A A
„Kult pamięci! Tannenberg-Denkmal” w BWA Galerii Sztuki

Czy i jak pamiętać o pomnikach władzy?

Olsztyn24
Konferencja prasowa przed wernisażem wystawy w BWA | Więcej zdjęć »

Od dziś (27.02) w sali głównej Biura Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie można oglądać projekt multimedialny Doroty Nieznalskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zatytułowany „Kult pamięci! Tannenberg-Denkmal”. Na projekt składają się zdjęcia, dokumenty i filmy (prezentowane przy dźwiękach muzyki Wagnera) o nieistniejącym już, lecz ciągle wywołującym emocje, zbudowanym w Tannenbergu (obecnie Sudwa pod Olsztynkiem) dla uczczenia zwycięstwa Niemców nad armią rosyjską w sierpniu 1914 roku pomniku, a od 1935 do 1945 roku mauzoleum niemieckiego marszałka i prezydenta Rzeszy Paula von Hindenburga.

- Bardzo się cieszę z tej ekspozycji, bo trudno wypatrzeć wystawy, które dotyczą naszego regionu, naszej lokalności, które łączą się z tym fascynującym, ale również trudnym rejonem, w którym przyszło nam dzisiaj mieszkać - powiedziała Małgorzata Jackiewicz Garniec, dyrektor BWA podczas konferencji prasowej poprzedzającej dzisiejszy wernisaż. - Projekt Doroty Nieznalskiej jest projektem, który zajmuje się miejscami pamięci, „pomnikami władzy”, pomnikami militaryzmu. Mam nadzieję, że będzie on punktem wyjścia do ważnej debaty o tym, czy i jak chcemy o takich pomnikach pamiętać.

Eksponowane w dużej sali BWA fotografie, dokumenty i filmy to efekt projektu badawczego dr Doroty Nieznalskiej, zrealizowanego w ramach stypendium przyznanego jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Tematem przewodnim tego projektu jest pamięć i zapomnienie - wyjaśniła dziennikarzom Dorota Nieznalska. - Podeszłam do tego tematu wykorzystując archiwalne materiały nieżyjącego już Klausa Otto Skibowskiego, dziennikarza związanego z Warmią i Mazurami, który zdążył sfotografować ruiny pomnika w Tannenbergu w latach 50. minionego wieku. Interesował mnie aspekt zanikania tego pomnika. Efektem projektu była też strona internetowa, na której starałam się w formie haseł opisać dzieje pomnika, jego zniweczenie i zapomnienie, jak i podtrzymanie pamięci o nim.
R E K L A M A
Jak dodała artystka, wystawa „Kult pamięci! Tannenberg-Denkmal” ma wskrzesić pamięć o zbudowanym pod Olsztynkiem pomniku, nie po to jednak by pamięć tę kultywować.

- Cały czas podczas realizacji tego projektu towarzyszyło mi pytanie, w jaki sposób można mówić o pomniku Tannenberg i czy w ogóle można o nim mówić - stwierdziła artystka. - Ta wystawa nie rozwiązuje tych dylematów, sama wręcz stawia przed publicznością pytania o pamięć o „pomnikach władzy”, o to, w jaki sposób o nich pamiętamy, czy chcemy pamiętać, czy też wypieramy tę pamięć.

Wystawę Doroty Nieznalskiej będzie można oglądać w BWA do 20 marca.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa przed wernisażem wystawy w BWA w Olsztynie
27-02-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.