Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:26 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
Joanna Tekla Woźniak | 2014-07-25 13:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Ostatnie dni z krasnoludkami w BWA

Olsztyn24
Wystawa ilustracji do baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi” w olsztyńskim BWA | Więcej zdjęć »

Jeszcze tylko do niedzieli włącznie (27.07) w sali kameralnej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie można oglądać wystawę ilustracji „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”. Organizatorzy zapraszają dzieci wraz z opiekunami, ale też dorosłych zainteresowanych sztuką ilustrowania książek.

Na wystawie prezentowane są prace mistrzów polskiej ilustracji: Tomasza Borowskiego, Elżbiety Gaudasińskiej, Artura Gołębiowskiego, Hanny Grodzkiej-Nowak, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Aleksandry Kucharskiej-Cybuch, Haliny Kuźnickiej, Bartłomieja Kuźnickiego, Jolanty Marcolli, Franciszka Maśluszczaka, Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak, Krystyny Michałowskiej, Mariana Nowińskiego, Bogusława Orlińskiego, Stanisława Ożóga, Małgorzaty Sawickiej-Woronowicz, Anny Sędziwy, Katarzyny Stanny, Janusza Stanny, Mieczysława Wasilewskiego, Elżbiety Wasiuczyńskiej, Zdzisława Witwicki, Joanny Zimowskiej-Kwak.

Wszyscy oni wykonali, w różnych latach, rysunki do słynnej baśni Marii Konopnickiej. Na książce tej wychowywały się pokolenia Polaków, a krasnoludek Koszałek Opałek stał się bohaterem masowej wyobraźni. Polska szkoła ilustracji, niegdyś bardzo znana i ceniona na świecie, święciła triumfy do końca lat ’80 XX wieku. Wywierała silny wpływ na sposób ilustrowania książek nie tylko w Europie. Później zaczęły się kłopoty nie tyle z polską szkołą ilustracji i z grafikami, ile z samymi książkami. Schyłek lat 80.to czas upadku polskiej sztuki drukarskiej, przede wszystkim zaś zmiany w technologii przygotowywania książek, zmiany rynku. Od kilku lat obserwujemy jednakże nawrót zainteresowania ilustracją tworzoną przez Polskich, młodych twórców - tworzoną już w nieco inny sposób, wspomaganej technikami komputerowymi. Wystawa w BWA przypomina ilustracje wykonane w sposób klasyczny.

Wystawie w BWA w czerwcu i lipcu towarzyszyły pokazy teatrzyku Kamibashi, połączone z grą edukacyjną i warsztatem plastycznym dla dzieci pt. „Jak z książki...” w wykonaniu Anais Fourrier. Warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych prowadziły także pracowniczki BWA.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.