18:07 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny

Grzegorz Białecki | 2015-03-08 18:59 | Rozmiar tekstu: A A A
Cezary Białecki na Mistrzostwach Europy Kadetów w szermierce

Zaczynał w Hajduczku, teraz reprezentuje Polskę

Polscy szabliści w słoweńskim Mariborze | Więcej zdjęć »

W dniach 20-28 lutego w słoweńskiej miejscowości Maribor odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów w szermierce. W Mistrzostwach uczestniczyło 40 krajów w trzech broniach - florecie, szpadzie i szabli. W czteroosobowej reprezentacji Polski w szabli mężczyzn wystartował zawodnik MUKS Victor Warszawa Cezary Białecki, który osiem lat temu rozpoczynał swoją przygodę z szermierką w UKS Hajduczek Olsztyn, pod opieką trenerów Adama Sobczyka i Kazimierza Zaremby.

Trzeci dzień mistrzostw był dniem szablistów. Po walkach grupowych Czarkowi Białeckiemu udało się awansować do fazy pucharowej, gdzie spotkał się z zawodnikiem Białorusi, któremu uległ 7-15 zajmując ostatecznie 44. miejsce w Europie. Wynik ten nie jest może szczytem marzeń Czarka, ale biorąc pod uwagę rangę turnieju i poziom, jaki prezentowali jego przeciwnicy, Czarek nie będąc najstarszym rocznikiem mającym prawo startu, zaprezentował się z dobrej strony.

Ostatni dzień turnieju to walki drużynowe. Polska, która nie będąc faworytem w pojedynku z Turcją, pokazała nieprawdopodobne zaangażowanie i ducha walki, po nieprawdopodobnie wyrównanej walce i emocjach, pokonując przeciwników 45-44, znaleźli się w najlepszej 8. turnieju.

Na drodze do najlepszej czwórki turnieju polskiej reprezentacji stanęła rewelacyjna drużyna z Francji, mająca w składzie trzeciego, piątego, ósmego oraz szesnastego zawodnika po indywidualnych zmaganiach. Faworyt był jeden. Francja nie spodziewała się jednak, że Polska drużyna będzie tak zaciekle walczyć. Przy ogłuszającym dopingu polskich i francuskich kibiców Polska uległa Francji 38-45. Po zakończeniu walki kibice Francji i Polski owacjami na stojąco pożegnali obie reprezentacje.
Polacy po bardzo ciężkim pojedynku z Francją spotkali się następnie z reprezentacją Ukrainy, której ulegli 33-45. W ostatniej swojej walce drużynowej naszym przeciwnikiem była reprezentacja Gruzji, pokonując ich 45-23 Polska ostatecznie została 7 drużyną Europy.

Po turnieju zostały ogłoszone nominacje na Mistrzostwa Świata juniorów młodszych, które odbędą się w Uzbekistanie. Do trzyosobowej reprezentacji został powołany Czarek Białecki. Mistrzostwa Świata odbędą się w pierwszym tygodniu kwietnia, trzymajmy więc kciuki za mieszkańca Barczewa i za całą reprezentację.