Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:45 18 kwietnia 2024 Imieniny: Alicji, Bogusławy
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
patpul | 2011-06-09 14:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Kosmiczna materia trafi do Olsztyna

Olsztyn24

Dobra wiadomość dla wielbicieli gwiazd i kosmicznej materii. Planetarium ze stolicy województwa będzie mieć fragment meteorytu, który w 30 kwietnia spadł na Mazurach.

To było historyczne wydarzenie: w skali regionu (bo to pierwszy taki przypadek na Warmii i Mazurach), Polski (pierwszy raz od 17 lat odnaleziono meteoryt tuż po spadku) oraz świata (według statystyków był to pierwszy w tym roku przypadek spadku takiego meteorytu).

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne miało chęć kupić około kilogramowy okaz (który po uderzeniu w dach gospodarstwa w Sołtmanach niedaleko Giżycka rozpadł się na kilka mniejszych części), jednak przekraczało to możliwości finansowe placówki. Dość powiedzieć, że za 65-gramowy fragment Uniwersytet Śląski zapłacił 12 tys. złotych (niemal 185 zł za gram). Okazuje się jednak, że kolekcja placówki powiększy się o część meteorytu.

- Doszliśmy do porozumienia z Politechniką Wrocławską, która też ma fragment tej materii - ujawnia dyrektor OPiOA, dr Jacek Szubiakowski. - W naszej opinii to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Umówiliśmy się, że dostaniemy taki fragment, który będzie zawierał skorupkę obtopieniową. Będzie ważyć dekagram, może nieco więcej. Po prostu przy tej cenie meteorytu na tyle nas stać.
R E K L A M A
To oznacza, że olsztynianie będą mieli szansę obejrzeć kosmiczny obiekt. Przygotowywana jest też specjalna wystawa.

- To będzie większa gablota, niż przy okazji innych meteorytów - dodaje dyrektor Szubiakowski. - Oprócz samego okruchu tej skały, prezentowane będą dodatkowe informacje. Będzie można się dowiedzieć gdzie dokładnie spadł, oznaczymy kierunek, z którego przyleciał, skąd może pochodzić, jaki jest jej morfologiczny skład. Trzeba zaznaczyć, że jest to skała, która nie została przetworzona w dalszych procesach związanych z tworzeniem się planet czy planetoid. Oznacza to, że mamy do czynienia z pierwotną materią, która powstała z mgławicy gazowo-pyłowej, z której powstawało słońce i nasze planety. To niezwykle stara materia.

Olsztynianie muszą się jednak uzbroić w trochę cierpliwości. Fragment meteorytu dotrze do stolicy województwa nie wcześniej, niż pod koniec lipca. Teraz prowadzone są specjalistyczne badania. Dodatkowo fragment jest skanowany, by zachować jego wygląd w trójwymiarowej postaci. Zakup kosmicznej materii i przygotowanie wystawy ma kosztować planetarium kilkanaście tys. złotych.

W zasobach olsztyńskiej placówki są już meteoryty, m.in. jeden z tych, który spadł w deszczu meteorytów w 1868 roku koło Pułtuska. Poza tym fragment największego dotychczas znalezionego meteorytu pochodzenia marsjańskiego - Zagami, oraz okruchy gruntu księżycowego, przywiezione w 1969 roku przez załogę statku Apollo 11.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.