Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:20 18 kwietnia 2024 Imieniny: Alicji, Bogusławy
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność polityczna
red. | 2011-07-25 22:49 | Rozmiar tekstu: A A A
XIII sesja Rady Miasta

Obradowała Rada Miasta

Olsztyn24
Na XIII sesji obradowała Rada Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »

Po raz trzynasty w tej kadencji obradowała olsztyńska Rada Miasta. Sesja była stosunkowo krótka, bowiem zwyczajowo w lipcu radni mają wakacje, a jeżeli w tym miesiącu zwoływane są sesje, to tylko do załatwienia spraw niecierpiących zwłoki. Takimi sprawami w czasie tegorocznych wakacji radnych okazały się: decyzja wojewody warmińsko-mazurskiego uchylająca część przepisów podjętej w czasie czerwcowej, nadzwyczajnej sesji uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania niektórych rodzajów jednostek pływających na wodach powierzchniowych olsztyńskich jezior, zmiany w budżecie miasta i zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla przemysłowej dzielnicy Olsztyna w rejonie ul. Towarowej. W porządku obrad przewidziano też miejsce na zmianę statutu miasta, interpelacje i zapytania radnych, a także na informację o pracy prezydenta w okresie między sesjami.

Tuż po otwarciu sesji okazało się, że prezydent Olsztyna wycofał z porządku obrad projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wprowadzenia zakazu używania niektórych rodzajów jednostek pływających na wodach powierzchniowych jezior Gminy Olsztyn. W to miejsce został wprowadzony projekt uchwały w sprawie całkowitego uchylenia uchwały Rady Miasta w sprawie wprowadzenia ograniczeń oraz zakazu używania niektórych rodzajów jednostek pływających na wodach powierzchniowych Gminy Olsztyn. Jak uzasadniał referujący sprawę radnym Krzysztof Łuniewski z wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta, inne niż zaproponowane podczas sesji rozwiązanie sprawy zakazów i nakazów dotyczących korzystania z poszczególnych akwenów Jez. Krzywego doprowadziłoby w konsekwencji do zakazu używania motorówek i skuterów wodnych na wszystkich olsztyńskich jeziorach. W tej sytuacji radni bez sprzeciwu zgodzili się na uchylenie swojej uchwały z 1 czerwca br. Jednocześnie przewodniczący komisji sportu i rekreacji Rady Miasta Marcin Kuchciński zobowiązał się, że po wakacjach komisja zajmie się przygotowaniem takiej uchwały, której wojewoda nie będzie musiał uchylać, a która, ograniczając ruch motorówek i skuterów na niektórych akwenach Jez. Krzywego, zapewni bezpieczeństwo korzystających z tych akwenów pływaków i użytkowników łodzi, kajaków i rowerów wodnych.

Sporo emocji wywołała propozycja podjęcia uchwały w sprawie rozpoczęcia prac nad przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla przemysłowej części Olsztyna, w rejonie ulicy Towarowej i fabryki opon Michelin. Część radnych z niejakim zdziwieniem przyjmowała do wiadomości tłumaczenia urzędników, że w 2015 roku Michelin zaprzestanie produkcji energii cieplnej dla miasta (zgodnie z umową na zakup olsztyńskiej fabryki opon, Michelin był zobowiązany do dostarczania ciepła na rzecz miasta jedynie do 2015 roku) i konieczne jest wybudowanie kombinatu energetycznego, aby dostawy ciepła do dużej części olsztyńskich mieszkań (m.in. do budynków SM „Pojezierze”) mogły być kontynuowane. Okazało się również, że co najmniej od 1,5 roku władze miasta prowadzą rozmowy z Michelin, który jednoznacznie stwierdził, że kontynuować działalności w zakresie produkcji energii cieplnej dla miasta nie zamierza, bo podstawą jego biznesplanu jest produkcja opon, a nie energii cieplnej. Michelin chętnie kupowałby niezbędną do produkcji opon parę technologiczną od dostawcy zewnętrznego, a jeżeli nie będzie to możliwe, fabryka wybuduje wytwórnię pary dla własnych potrzeb. Nie zamierza jednak angażować się w dostarczanie ciepła do domów w Olsztynie.

Władze miasta znalazły się więc w trudnej sytuacji. Rozpoczęto poszukiwanie miejsc, w których możliwe byłoby wybudowanie kombinatu energetycznego wytwarzającego zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Pod uwagę brane są trzy lokalizacje: teren na Tracku, gdzie wcześniej miała być zlokalizowana spalarnia śmieci, teren gdzie obecnie znajdują się hałdy popiołów z ciepłowni Michelin (przed budową kombinatu należałoby jednak hałdy usunąć, a na razie nie ma pomysłu, jak to zrobić) i teren przy ul. Towarowej, praktycznie „za płotem” fabryki Michelin. Aby jednak zbadać, czy ta ostatnia lokalizacja może być brana pod uwagę jako miejsce pod budowę kombinatu energetycznego, konieczne były zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.
R E K L A M A
Propozycja władz miasta nie spodobała się jednak radnym Prawa i Sprawiedliwości. M.in. radny Leszek Araszkiewicz twierdził, że podjęcie przedstawionej dzisiaj radnym uchwały spowoduje, że dalsze prace ograniczą się do projektu budowy elektrociepłowni „przy płocie” Michelin. Zdaniem radnego, jednocześnie powinny być prowadzone prace studyjne dla kilku lokalizacji, by przyszły budowniczy elektrociepłowni miał możliwość wyboru lokalizacji zakładu, a tym samym wyboru lokalizacji optymalnej kosztowo.

Zastrzeżenia radnych PiS wzbudziły zastanowienie w grupie radnych klubu „Demokratyczny Olsztyn”, którzy zapowiedzieli, że w tej sprawie wstrzymają się od głosu. Jednak głosami koalicji rządzącej Olsztynem projekt uchwały o rozpoczęciu prac nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla przemysłowej dzielnicy Olsztyna „Wschód 3” udało się przeforsować.

Nie bez zastrzeżeń opozycji udało się również dokonać zmian w budżecie miasta na ten rok i w wieloletniej prognozie finansowej. Zdaniem referującej projekt uchwały dyrektor wydziału budżetu Urzędu Miasta, Teresy Zając, zaproponowane zmiany nie były związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem przychodów lub wydatków miasta, a tylko z przeniesieniami środków pomiędzy komórkami organizacyjnymi i jednostkami organizacyjnymi olsztyńskiego ratusza, a także ze zmniejszeniem o 600 tys. ogólnej rezerwy budżetowej. Te pieniądze były przede wszystkim potrzebne Zakładowi Budynków i Lokali Komunalnych na remonty lokali mieszkalnych przed ich zasiedleniem.

Przewodniczący klubu radnych PiS, Jerzy Szmit, w dyskusji nad proponowanymi zmianami w budżecie pytał o możliwość wygospodarowania pieniędzy na zakup wyposażenia dla nowo budowanego przedszkola przy ul. Gen. Maczka. Uzyskał odpowiedź, że przeciwko wyasygnowaniu środków na ten cel przemawiają względy „merytoryczne”. W tej sytuacji radni PiS, którzy optują za utworzeniem w nowo budowanym obiekcie przy ul. Gen. Maczka przedszkola miejskiego, wstrzymali się od głosu podczas rozpatrywania zmian w tegorocznym budżecie miasta. Nie miało to jednak wpływu na wynik głosowania nad zmianami w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej.

Następna sesja Rady Miasta nie odbędzie się w ostatnią środę sierpnia, tak jak to odbywało się do tej pory. W związku z wyjazdem w tym czasie licznej grupy radnych na uroczystości związane z 30. rocznicą współpracy partnerskiej Olsztyna z Offenburgiem, kolejna sesja została przyspieszona o tydzień i odbędzie się 24 sierpnia.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.