Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:17 30 kwietnia 2024 Imieniny: Bartłomieja, Donaty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
Ad-Ka | 2011-09-13 19:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzieła Hulajnitki w Brukseli

Olsztyn24
Barbara Hulanicka (fot. Helena Piotrowska)

Tak honorowany olsztyński twórca poza granicami Polski jest bardzo rzadko. Stąd dumą napawa, że to właśnie Barbara Hulanicka, zwana żartobliwie Hulajnitką, została zaproszona do do Brukseli w celu pokazania swoich gobelinów o tematyce religijnej. Jest to znany w Polsce i zagranicą cykl pod wspólnym tytułem „Religie świata”. Dzieła prezentowane będą od dziś (13.09) w Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

Przygotowania do tej prestiżowej wystawy trwały ponad rok. Wystawa ta ma być artystycznym wkładem regionu w okres czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Dlaczego wybór padł właśnie na Barbarę Hulanicką?. Powodem tego jest jej niewątpliwie wielki i oryginalny dorobek. Artystka uznana została za wspaniałego twórcę, który zbliża artystycznie twórców różnych opcji z przeciętnymi obywatelami. A Dom Polski Wschodniej to szczególne miejsce na tak unikalne przedsięwzięcia i dzieła tak bogatych emocjonalnie i twórczo artystów.

Barbara Hulanicka trafiła na Warmię i Mazury zaraz po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tu wyszła za mąż i na trwałe związała się z lokalnymi pejzażami. Hulanicka sama wybrała nasz region do swoich twórczych poszukiwań. Najpierw zamieszkała w Mikołajkach, gdzie próbowała ożywić dawną kulturę tkacką. Potem w Reszlu, gdzie na zamku tworzyła ogromne gobeliny z motywami mazurskimi. To wtedy Barbarę i jej męża Andrzeja, administrującego zamkiem, nazwano Kasztelanami. Artystka była też dyrektorem Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Dzięki jej wysiłkom i uporowi muzeum dostało nowy gmach, większy i bardziej przestronny.

W końcu Hulajnitka trafiła do Barczewa, z którym jest związana od ponad 30 lat. Artystka na dobre poczuła więź z naszym regionem. Dziś twierdzi, że nie wyobraża sobie życia poza Warmią i Mazurami. Obecnie choroba tak ją zmogła, że praktycznie nie rusza się z domu. Cieszyła się bardzo na wystawę. Niestety, będzie mogła tylko wysłuchać relacji świadków jej triumfu.
R E K L A M A
Artystka założyła olsztyńskie Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Jej ogromną zasługą jest to, że dzięki niej odżyły stare, zapomniane wzory ludowe. Niewątpliwie by zaginęły, gdyby nie upór i pasja pani Basi, która zakochała się w dwuosnowowej technice tkackiej. Efektem tej fascynacji są genialne, unikalne, wspaniałe dzieła.

Na wystawie w Brukseli znajdzie się 16 gobelinów. Ekspozycji towarzyszy katalog, przygotowany przez wydawnictwo ELSET. Komisarzem ekspozycji jest Krzysztof Stachowski, dyrektor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, które zadbało o przygotowanie tej ekspozycji. Uroczystego otwarcia wernisażu dokona Anna Wasilewska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.