Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:19 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
red. | 2011-11-25 11:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Nagrody dla animatorek kultury

Olsztyn24
Krystyna Spikert jako jurorka eliminacji do „Śpiewajmy Poezję” | Więcej zdjęć »

W sobotę (26.11) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych odbędzie się organizowany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur V Festiwal Teatrów Amatorskich Warmii i Mazur „Teatrowisko 2011”. Doroczne spotkanie ludzi teatru z regionu w CEiIK będzie doskonałą okazją do uhonorowania zasłużonych animatorek kultury: Anny Sarnowskiej i Krystyny Spikert.

Anna Sarnowska, choreograf tańca ludowego regionu warmińsko-mazurskiego, autorka programów dla zespołów ludowych działających nie tylko w regionie, ale również w Polsce i poza krajem, otrzyma Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O to wyróżnienie do ministra wystąpiła Elżbieta Fabisiak. Natomiast Krystyna Spikert, specjalistka mowy scenicznej, odbierze Nagrodę Kapituły Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur „Człowiek Teatru Roku 2011”. Wręczenie nagród planowane jest na godzinę 18.

ANNA SARNOWSKA z tańcem ludowym związana jest od 1966 roku. To uznana, utytułowana choreografka tańca ludowego regionu warmińsko - mazurskiego. Stały konsultant i choreograf Polonijnego Zespołu Folklorystycznego „KRAKOWIAK” w Grenoble (Francja). Szkoleniowiec instruktorów tańca w regionie i w Polsce. Instruktor tańca w Polonijnym Studium Tańców Polskich w Rzeszowie, juror w komisjach oceniających zespoły taneczne w regionie i w kraju. Autorka programów dla zespołów ludowych z Dobrocina, Reszla, Grajewa, Górowa Iławeckiego, Bartoszyc, Wielbarka i innych miast województwa. Osoba wykształcona przez słynnego Wojciecha Muchlado, twórcę i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca „OLSZTYN”. Była krajowym autorytetem w dziedzinie tańca, tradycji i stroju w ogólnym znaczeniu, a naszego regionu przede wszystkim. To mentor Pani Anny. Jest jego następczynią. To po nim przejęła i przez osiem lat prowadziła „OLSZTYN”. Prowadziła także Zespół Pieśni i Tańca „KĘTRZYNIANIE”. Obecnie prowadzi Zespół Pieśni i Tańca „JEDWABNO”, który w roku 2013 będzie obchodził 30-lecie powstania. W jego repertuarze znajdują się scenki obrzędowe (m. in.: Wesele mazurskie, Oczepiny, Zapusty, Wiatraki mazurskie).

Zespoły prowadzone przez Annę Sarnowską są rzetelnymi kontynuatorami tradycji warmińskiej i mazurskiej w możliwej do odtworzenia, na dzień dzisiejszy, formie. Wszystkie zespoły odnosiły i odnoszą niezmiennie sukcesy artystyczne w regionie, w Polsce i za granicą (m.in. Francja, Rosja, Ukraina, Niemcy). Zespół „JEDWABNO” jest wizytówką Gminy Jedwabno i regionu warmińsko-mazurskiego.
R E K L A M A
W roku 2010 ukazała się książka Anny Sarnowskiej „Tańce warmińskie i mazurskie. Podręcznik dla nauczycieli i instruktorów tańca”. Książka jest dziełem niezwykłym. To pierwsza po czterdziestu latach publikacja o tańcach warmińskich i mazurskich napisana przez osobę najbardziej kompetentną, która z tańcem ludowym związała całe swoje życie. Znajdują się w niej unikalne, publikowane po raz pierwszy opisy tańców. Do opisów załączone są zapisy nutowe linii melodycznych oryginalnej muzyki ludowej, przy której były i są wykonywane. Jest to dzieło dokumentujące tańce Warmiaków i Mazurów.

ANNĘ SARNOWSKĄ wyróżnia wielka pasja poznawania i zdobywania wiedzy, szczególnie w zakresie tańców regionalnych. Zaangażowana, pracowita, człowiek kultury Warmii i Mazur. Za swoją pracę zawodową i społeczną została dotychczas wyróżniona: Brązowym Krzyżem Zasługi (1979), Złotym Krzyżem Zasługi (2003), Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”(1987), Honorową Odznaką „Zasłużonym dla Warmii i Mazur (1977), Statuetką „Juranda” (2003, przyznaną przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury).

Informacje o Zespole Pieśni i Tańca „Jedwabno” zamieszczone są na blogu Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” - bloog. To pełna wiedza dotycząca aktualności, wyróżnień, galeria zdjęć, filmiki z życia i prezentacji Zespołu. Zespół posiada także parę tomów kronik dokumentujących 28 letni dorobek.

KRYSTYNA SPIKERT to specjalistka mowy scenicznej, terapeuta mowy, animatorka kultury, reżyser teatrów dzieci i młodzieży, asystent na Wydziale Humanistycznym UWM, wykładowca techniki mowy w Studium Aktorskim im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.

Od wielu lat jako członkini Towarzystwa Kultury Teatralnej inicjuje i realizuje wiele przedsięwzięć kulturotwórczych w Olsztynie i regionie. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu techniki mówienia, mowy scenicznej, terapii mowy czy ekspresji wypowiedzi publicznej. W latach 1991 - 2000 prowadziła legendarne olsztyńskie Noce Teatralne, gromadzące przy Okopowej kreatywną młodzież, wspaniałych artystów, dla których nocne doświadczanie sztuki teatru stało się szybko imprezą kultową. W roku 1998 założyła Teatr Rapsodyczny, kultywujący do dzisiaj wartość słowa w teatrze. Z jej inicjatywy od lutego 2008 roku rozpoczęło działalność uniwersyteckie Naukowe Koło Teatralne „Rapsod”.

Jako była recytatorka, laureatka wielu nagród w konkursach recytatorskich, jest wielką orędowniczką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który jest największym i najstarszym zjawiskiem kultury wysokiej, odwołującym się do naszego skarbu kultury narodowej, języka polskiego.

Krystyna Spikert ma w swoim dorobku doświadczenia tłumacza języka migowego, koordynatora pracy i asystenta reżysera w Pantomimie Olsztyńskiej, czy powołanie i prowadzenie wspólnie z prof. B. Głuszczakiem podyplomowego Studium Kultury i Wyrazistości Mowy UWM. Przede wszystkim jako wybitna profesjonalistka mowy scenicznej może poszczycić się wieloma wychowankami, pracującymi w teatrach całej Polski, a także wykonujących inne zawody, dla których sztuka słowa stała się nie tylko narzędziem, ale filozofią komunikowania się z drugim człowiekiem.

Krystyna Spikert swoją wiedzę zdobywała jako aktorka amatorskich teatrów oraz recytatorka konkursów recytatorskich. Studia uniwersyteckie czy podyplomowe w warszawskiej Akademii Teatralnej i reżyserii teatrów dzieci i młodzieży we wrocławskiej PWST, przy równoległej pracy praktycznej, stworzyły jej oryginalny autorski warsztat twórczy SŁOWA.

Wśród wielu nagród jakie otrzymała warto wymienić: nagrodę TKT - „Wydarzenie Roku 1997” za „Noc Teatralną”, odznakę Ministra Kultury i Sztuki - Zasłużony Działacz Kultury (1997), nominację wojewódzką w Plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej (2002), Nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna (2006), Medal Gloria Artis Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego (2005), nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2005).

Kapituła Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur postanowiła uhonorować Krystynę Spikert za zasługi dla upowszechniania sztuki słowa przyznając jej nagrodę i tytuł CZŁOWIEK TEATRU ROKU 2011.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.