Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:04 16 kwietnia 2024 Imieniny: Bernadety, Bernadetty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Technika
red. | 2011-12-12 13:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Koniec internetowych „białych plam”

Olsztyn24
Konwent Informatyków Warmii i Mazur w Kromerowie (fot. Sprint)

Województwo Warmińsko-Mazurskie jest liderem w wydatkowaniu europejskich funduszy w zakresie społeczeństwa informacyjnego. Ma najwięcej zakontraktowanych i już realizowanych oraz zakończonych projektów. Czy na Warmii i Mazurach dokonuje się właśnie internetowa rewolucja?

Lista projektów realizowanych w województwie jest naprawdę imponująca: budowa sieci szkieletowej oraz tworzenie nowych punktów dystrybucyjnych w ramach Projektu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, budowa wielu sieci miejskich i „ostatniej mili”, w tym również bezprzewodowy dostęp do Internetu, wyposażanie instytucji publicznych (takich jak biblioteki, ośrodki kultury, świetlice, urzędy gmin) w dostęp do sieci i komputery, wdrażanie licznych aplikacji i systemów informatycznych usprawniających pracę i dostęp do informacji, wreszcie edukacja internetowa. Rozmawiano o tym 8 i 9 grudnia podczas Konwentu Informatyków Warmii i Mazur w Kromerowie koło Olsztyna, który okazał się forum wymiany opinii pomiędzy informatykami a samorządowcami wdrażającymi nowoczesne rozwiązania w swoich gminach.

Jednym z najbardziej ambitnych i rozległych obszarowo projektów, który z sukcesem został wdrożony przez Urząd Marszałkowski jest projekt „Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów w Województwie Warmińsko-Mazurskim”. Partnerami w projekcie były samorządy lokalne województwa warmińsko-mazurskiego. W jego realizacji uczestniczyło aż 19 powiatów i 113 gmin.

- W ramach projektu wykonaliśmy 33 telecentra do wideokonferencji, 640 punktów dostępowych PIAP oraz 290 hot spotów. Wszystko zostało połączone bezpieczną siecią VPN. Na potrzeby dostępu do Internetu system wykorzystuje istniejącą infrastrukturę sieciową operatorów, dzięki temu jego rozległość w województwie wynosi niemal 100%. Można śmiało stwierdzić, że projekt upowszechnia dostęp do Internetu i przybliża go „pod strzechy” - mówi Sebastian Mikołajczyk z realizującej projekt firmy Sprint, jeden z prelegentów Konwentu.
R E K L A M A
PIAPy są szczególnie istotne w rejonach tzw. „białych plam”, gdzie nie ma możliwości zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu. Takich rejonów w województwie jest bardzo wiele.

Równocześnie w wielu miastach, m.in. w Olsztynie, Mrągowie, Ełku czy Szczytnie budowana jest infrastruktura sieci miejskich szerokopasmowych. W Elblągu został zrealizowany największy do tej pory projekt sieci miejskiej w Polsce. Planowany w Piszu projekt budowy sieci „ostatniej mili” ma budżet aż 53 mln zł.

Dużą zasługę w informatyzacji regionu ma Urząd Marszałkowski, który jak przyznają informatycy i przedsiębiorcy sprawnie koordynuje i rozdysponowuje środki z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Duże środki pochodzą też z programów 8.3 i 8.4 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) mające na celu podnoszenie poziomu życia mieszkańców.

Wszyscy z niecierpliwością czekają na start projektu Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Jest to największy w historii projekt budowy sieci szerokopasmowej finansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach projektu obejmującego pięć województw tzw. Ściany Wschodniej tylko w samym Warmińsko Mazurskim ma zostać wybudowanych ponad 2 tys. km sieci światłowodowej.

- Liczymy na to, że jako największa firma z branży teleinformatycznej w regionie będziemy mieli szansę na udział w jego realizacji. W ciągu 23-letniej działalności naszej firmy wybudowaliśmy ponad 10 tys. km sieci światłowodowych. Mamy więc potencjał i doświadczenie konieczne do realizacji tak ogromnego projektu - zapewnia prezes firmy Sprint Henryk Kamiński.

Informatyzacja na Warmii i Mazurach*:
• 33 telecentra, 640 punktów dostępowych, 290 hot spotów w ramach projektu PIAP
• 19 powiatów i 113 gmin podlegających informatyzacji (PIAP)
• największy projekt sieci miejskiej w Polsce - Elbląg
• duże budżety na realizację „ostatniej mili” - np. 53 mln zł w Piszu

* dane Sprint S.A.


Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.