Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2012-01-14 12:00 | Rozmiar tekstu: A A A

I Noc Biologów na UWM

Olsztyn24
Noc Biologów w Olsztynie odbyła się po raz pierwszy | Więcej zdjęć »

Moc niecodziennych atrakcji dla głodnych wiedzy olsztynian (i nie tylko) przygotowali naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w ramach I Nocy Biologów, która odbyła się wczoraj (13.01) w Collegium Biologae i jego okolicach w Kortowie.

- Noc Biologów jest pomysłem dziekanów wydziałów biologii prawie wszystkich uniwersytetów w Polsce - zdradził nam profesor Stanisław Czachorowski, jeden z bardziej znanych w Olsztynie naukowców, współorganizator inicjatywy. - Jest uzupełnieniem pikników naukowych, które już funkcjonują, jak na przykład Noc Naukowców. Obecnie istnieje ogromne zapotrzebowanie na uzupełnianie wiedzy, ponieważ ta przekazana w szkole jest niewystarczająca i w dobie postępu naukowego szybko się dezaktualizuje. Dlatego poprzez organizację takich inicjatyw naukowych, w sposób prosty, czytelny i przede wszystkim ciekawy, chcemy pomóc ludziom zrozumieć otaczający nas świat. Jeśli go zrozumiemy, to nie będziemy się go bać. Gospodarka Polski też na tym skorzysta, jeżeli osoby te połączą zdobytą tu wiedzę ze swoją pomysłowością w nowych inicjatywach. 

Co zatem olsztyńscy naukowcy przygotowali dla swoich gości? Między innymi wykłady i pokazy o płci mózgu, pijawkach, dinozaurach i roślinach polarnych, wycieczkę, wystawę na temat warmińsko-mazurskich kręgowców i roślin egzotycznych, a nawet naukowy bookcrossing, wizyty w laboratoriach, w których można dzielić komórki, wykonać preparaty mikroskopowe i zobaczyć najnowszy specjalistyczny sprzęt labolatoryjny.
R E K L A M A
banner
Wiele ciekawych propozycji znalazło się w ofercie warsztatowej. Można było między innymi „degustować zapachy”, wyodrębnić DNA z warzyw za pomocą płynu do mycia naczyń i spirytusu, zrobić „magiczną” galaretkę czy też sprawdzić zawartość cukru w cukrze z miodu.

O tym, że zaprezentowaną wiedzę można z powodzeniem wykorzystać w domu, przekonywała dr Aldona Fenyk z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody, od której można było się nauczyć na przykład, jak zrobić przy pomocy pszczelego wosku, gliceryny, odrobiny miodu i pół kostki ciemnej czekolady przysznie pachnący balsam do ust, domowej roboty krem, odpowiedni nawet do cery wrażliwej, czy lizaki z malinowego soku.

- Zachęcamy młodych ludzi do poznawania i stosowania roślin leczniczych - wyjaśnia dr Fenyk. - Wiele z takich roślin znamy, jednak na co dzień nie korzystamy z ich dobrodziejstw, a szkoda. Dlatego dzisiaj, poprzez degustację i własnoręczne przygotowanie pokazujemy, że przygotowywanie na przykład kosmetyków czy produktów wspomagających leczenie nie jest trudne ani czasochłonne.

I Noc Biologów trwała od godziny 11.00 do 22.00 (nazwa symboliczna - odzwierciedla pomysł, by z takich inicjatyw korzystać na co dzień, jak z wyjścia na spacer lub do kina w piątkowy wieczór) i cieszyła się dużym powodzeniem. Mało kto bowiem pozostał odporny na możliwość zapoznania się z tajnikami wiedzy dostępnej zazwyczaj tylko nielicznym. Na korytarzach Collegium Biologae można było spotkać gości nie tylko z Olsztyna, ale też z Iławy czy Ostródy.  

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl