Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2012-04-12 14:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Drzewa się przeprowadzają

Olsztyn24

Przeprowadzka młodej sosny | Więcej zdjęć »
W Olsztynie trwają intensywne przygotowania do budowy ulicy Obiegowej, mającej połączyć ulicę Pstrowskiego z al. Piłsudskiego. Już kilka tygodni temu wykonawca inwestycji przystąpił do czyszczenia pasa terenu, po którym niebawem pobiegnie nowa ulica. Usunięte zostały m.in. zarośla i trochę drzew. Ale spora liczba drzew rosnących na zaplanowanej dla ulicy trasie została. Do dzisiaj (12.04) - kiedy to specjalistyczna firma przystąpiła do ich przesadzania w nowe miejsca.

Jako pierwsza nowe miejsce znalazła młoda, ale dorodna sosna, rosnąca do tej pory nieopodal budynku Sanepidu przy ul. Żołnierskiej. Została wykopana ściągniętą z Pleszewa w Wielkopolsce specjalistyczną koparką i przesadzona na skwer vis a vis głównego wejścia do Szpitala Wojewódzkiego. Operację nadzorował Dariusz Mączka z hiszpańskiej firmy FCC Construction, która w Olsztynie budować będzie tory tramwajowe.

- Do przesadzenia zostało zakwalifikowanych 41 drzew i kilkanaście dorodnych krzewów - poinformował nas Dariusz Mączka. - Dzisiaj planujemy przesadzić 11 drzew.
R E K L A M A
banner
Dariusz Mączka, na co dzień mieszkaniec Wrocławia, był pod wrażeniem tego, co zobaczył w Olsztynie.

- W oczy rzuca się wszechogarniająca zieleń - powiedział. - Człowiek z dużego miasta przyjeżdżając tutaj, naprawdę się relaksuje. Nie wpada w depresję, która w innych miastach typu Warszawa, czy nawet Wrocław, jest wszechobecna. Tutaj macie naprawdę niesamowity potencjał, jeżeli chodzi o drzewa, o jeziora.

Dodał jednak, że nawet w Olsztynie muszą być prowadzone inwestycje, w tym budowane nowe drogi i ulice. Ważne jest jednak, by przy tej okazji nie zapominać o dbałości o zieleń. I jego zdaniem - w Olsztynie o tym się nie zapomina.

- Uważam, ze wszystkie kroki, które teraz wykonujemy, jak najbardziej potwierdzają, że miasto Olsztyn dba o zieleń - stwierdził Mączka. - Naprawdę zazdroszczę wam, jako mieszkańcom tego miasta. Ten urok zielonych lasów, zielonych przestrzeni, nawet jeżeli są poprzecinane inwestycjami...

Z opinii gościa z Wrocławia ucieszył się obserwujący „przeprowadzkę” sosny prezydent Piotr Grzymowicz.
   
- Cieszę się z takiej opinii - powiedział prezydent. - Zawsze mówiłem, że dobrze gospodarujemy miejską zielenią. Również w ramach prowadzonych w mieście inwestycji staramy się, żeby chronić naszą zieleń. Inwestycje projektujemy tak, żeby jak najmniej ingerować w istniejący drzewostan, a jeżeli nie jesteśmy w stanie inaczej tego zrobić, to drzewa stojące na miejscu planowanych inwestycji w pierwszej kolejności mają być przesadzane - co niniejszym czynimy. Tylko ostatecznie, gdy nie ma innego wyjścia, drzewa są wycinane. A w naszej polityce jest też, by każdy wykonawca inwestycji, która związana jest z wycinką drzew, był zobowiązany w zamian dokonać nowych nasadzeń drzew i krzewów.

Jak przypomniał prezydent, w tym roku na terenie miasta posadzonych zostanie 1300 nowych drzew, w różnych miejscach.

- De facto usuwamy znacznie mniej drzew, niż sadzimy nowych
- powiedział. - Chcemy, żeby Olsztyn był miastem zielonym, „Miastem-ogrodem”. Zawsze pamiętamy, że mieszkańcy miasta również przywiązują do tego ogromną wagę. Wsłuchując się w ich głos, będziemy postępować zgodnie z tą ideą.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Przesadzanie drzew w Olsztynie

»

12-04-2012

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.