Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2012-04-17 19:36 | Rozmiar tekstu: A A A

Lody dziedzictwem kulinarnym regionu

Olsztyn24
Państwo Kroczek ze swoimi lodami w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Trzynastu przedsiębiorców odebrało dziś (17.04) z rąk wicemarszałka Jarosława Słomy certyfikaty potwierdzające włączenie ich do sieci dziedzictwa kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla. Wśród posiadaczy certyfikatu od dzisiaj jest m.in. Magdalena Kroczek z Olsztyna, która wraz z mężem prowadzi produkującą lody Pracownię Cukierniczą, a ich wyroby możemy kupić m.in. w lodziarni w olsztyńskim Starym Ratuszu.

Państwo Kroczek specjalizują się w rzemieślniczym wytwarzaniu lodów mlecznych i owocowych. Do ich produkcji używane są składniki naturalne, takie jak świeże, nienormalizowane mleko krowie, świeża śmietana, masło extra, świeże żółtka jaj kurzych oraz świeże owoce w miarę ich sezonowego pojawiania się na lokalnym rynku. Codzienna produkcja oparta jest na ręcznej pracy.

- W sezonie przygotowuję około 10 kuwet, czyli 30-40 kilogramów lodów dziennie - mówi Magdalena Kroczek. - Prawie wszystko robię ręcznie, nie potrafię tylko zastąpić lodówki, która musi zmrozić lody.
R E K L A M A
banner
Państwo Kroczek nauczyli się produkcji lodów od rodziców pani Magdy, którzy prowadzą kawiarnię w Łukcie, i którzy dzisiaj również odebrali certyfikat przynależności do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. Istniejąca od 1986 roku kawiarnia „U Smolejów” w Łukcie specjalizuje się w rzemieślniczej produkcji lodów i ciast, a ostatnio również pierogów.

Wśród odbierających dziś certyfikaty było też Gospodarstwo Pasieczne „Mostkowo” w Nowym Kawkowie w gminie Jonkowo. Prowadzący gospodarstwo Ewa i Dariusz Napierałowie mają około 1000 uli. Prowadzą pasieki wędrowne, dlatego oferują miód w wielu odmianach, również niszowych - jak miód facelinowy, spadź iglasta i miód wrzosowy.

Ciekawostką dzisiejszego wydarzenia w Urzędzie Marszałkowskim może być to, że certyfikat przynależności do sieci dziedzictwa kulinarnego po raz pierwszy trafił do... szkolnej stołówki. Certyfikat otrzymała bowiem stołówka „Placówka” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. Prowadząca tę stołówkę Agata Rudnicka już wcześniej została członkiem sieci jako właściciel „Agroturystyki Placówka”. Teraz rozszerzyła udział w sieci dziedzictwa kulinarnego o drugi obiekt. W szkolnej stołówce oferuje dania oparte na naturalnych surowcach pochodzących z okolicznych gospodarstw. Wykorzystuje też stare, regionalne receptury.

Oprócz wymienionych już przedsiębiorców, certyfikaty przynależności do sieci dziedzictwa kulinarnego Warmia Mazury Powiśle otrzymali:

⇒ Zakład Piekarsko-Ciastkarski PSS Społem w Morągu,
⇒ Pasieka Mały Miś z Łankiejm k/Korsz,
⇒ Restauracja Warmianka z Lidzbarka Warmińskiego,
⇒ Gospodarstwo Eko-Agroturystyczne Adam i Lucyna Goik z Łysogóry,
⇒ Hotel Tajty w Wilkasach,
⇒ Zakład Masarski Zbigniew Rolka z Małdyt,
⇒ Gospoda Sajmino w Ostródzie,
⇒ Hotel Sajmino w Ostródzie-Kajkowie,
⇒ Pasieka Pucer Dariusz i Małgorzata Pucer z Pastwisk w gm. Barciany.

Obecnie do sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle należy 127 przedsiębiorstw.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Certyfikaty Sieci Dziedzictwa Kulinarnego

»

17-04-2012

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl