Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
mg/wb | 2012-08-07 12:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Marcin Gienieczko pokonał Lenę!

Olsztyn24
Marcin Gienieczko pokonał syberyjską Lenę (fot. MG) | Więcej zdjęć »
Olsztyński podróżnik, Marcin Gienieczko, dotarł do celu - do portu Tiksi położonego przy Morzu Łaptiewów. Tym samym sukcesem zakończył swoja syberyjska odyseję.

Marcin Gienieczko jest jedynym Polakiem i jedynym człowiekiem na świecie, który ma przepłynięte trzy największe rzeki Północy - Jukon na Alasce, Mackenzie w Kanadzie i Lenę na Syberii. Niestety rekord świata w długodystansowym płynięciu na canoe nie może być uznany, ponieważ Gienieczko dwa razy skorzystał z pomocy z zewnątrz, ze względu na długoterminowe warunki sztormowe na północnej Lenie. Olsztynianin przepłynął w swoim canoe 4300 km w ciągu 63 dni, w tym 59 dni spędził na rzece.

- Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo zmęczony tym napieraniem oraz narzuconym żołnierskim stylem życia - powiedział przez telefon satelitarny z Tiksi. Ale cieszy się z tego, że potwierdziły się słowa Sławka Skalmierskiego, żeglarza i podróżnika: „Gienek, ty jesteś niezatapialny”.
R E K L A M A
banner
- Więcej mi nic nie trzeba, żadnego innego potwierdzenia, te słowa mi wystarczają, gdy patrzę na Morze Łaptiewów - dodał Marcin Gienieczko.

Wyprawa była na bieżąco relacjonowana przez nadajnik satelitarny (Spot Messenger), na bieżąco były przeliczane km płynięcia, jak i również pozycje Marcina tak, aby każdy widział jego spływ. Marcin Gienieczko dokonał w fantastycznym stylu trawersu rzeki Leny z potężną rzeką Ałdan, przepłynął bezproblemowo ciężki od strony nawigacyjnej odcinek rzeki Leny Sangar, Żigańsk, gdzie znajduje się (według informacji miejscowych mieszkańców) ponad 300 wysp, a szerokość rzeki tam sięga 20 km!

Gienieczko przepłynął również bez dnia odpoczynku od głównej Leny do Jakucka. W 36 dni pokonał 2660 km przy bardzo słabym nurcie.

- Czasami warto iść na przekór losowi, aby innym pokazać, jak wiele ma się do powiedzenia przez czyny
- skomentował Marcin Gienieczko. - Być życiowo niezatapialnym. Tylko w taki sposób czyny przechodzą do historii. Wyprawa zakończyła się sukcesem dzięki wspaniałym ludziom w Rosji - to są najbardziej serdeczni mieszkańcy naszej planety. Wyprawę tę dedykuję wyłącznie mojemu synkowi Igorkowi, żeby nigdy w życiu, w żadnych okolicznościach życiowych się nie poddawał - dodał szczęśliwy z sukcesu wyprawy podróżnik.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl