Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:01 07 maja 2024 Imieniny: Gizeli, Benedykta
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
d. | 2012-12-12 09:08 | Rozmiar tekstu: A A A

W ogrodzie świątecznych przyjemności

Olsztyn24
Dzieci uwielbiają karuzelę wenecką

Już jutro (13.12) rozpocznie się IV Warmiński Jarmark Świąteczny - czterodniowa zimowa impreza dla rodzin i nie tylko, za którą po raz pierwszy odpowiedzialny jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Instytucja, chcąc zadebiutować w roli głównego organizatora z szykiem, zapewniła olsztynianom mnóstwo iście świątecznych atrakcji.

Jarmark Świąteczny

Wizyta przy jarmarkowych kramach i spotkanie z wystawcami to doskonała okazja, by kupić świąteczny podarunek czy niebanalne ozdoby. W handlowych domkach na starówce będzie można kupić rękodzieło artystyczne, regionalne przysmaki oraz ozdoby świąteczne. Stoiska czynne będą w godzinach 12.00 - 21.00.

Odległy świat skuty lodem na Targu Rybnym
R E K L A M A
Piramida egipska w centrum Olsztyna? Tak, to możliwe! Podczas IV Warmińskiego Jarmarku Świątecznego na Targu Rybnym wzniosą się największe dzieła światowej architektury, wszystkie wykonane z lodu. Do Londynu przeniesie nas Big Ben, natomiast do pięknego i romantycznego Paryża słynna wieża Eiffla i potężny Łuk Triumfalny. Krzywa Wieża w Pizie przyniesie na myśl włoskie katedry, zaś fasada pałacu rosyjskiego przybliży obraz rozległego Kremla. Zajrzymy także w dalsze zakątki świata. Na spacerujących po starówce olsztynian czekać będzie Statua Wolności, wykonany w całości indyjski pałac Taj Mahal, wspaniała chińska pagoda i piramida Cheopsa prosto z egipskiej Gizy. Zaś odcinek Muru Chińskiego z wieżyczką przybierze kształt zjeżdżalni - atrakcji dla najmłodszych. Wszystko zaś będzie podkreślone niezwykle barwną grą świateł i nastrojową muzyką. W czwartek (13.12) o godzinie 16.30 będzie można zobaczyć, jak powstaje jedna z figur.

Uliczni sztukmistrzowie

Na uliczkach Starego Miasta podczas jarmarku spotkać będzie można kolędników z chórów Collegium Musicum, Tęcza i De Novo oraz Mikołajów wraz z pomocnikami, szczudlarzy z Teatru Prawdziwego, połykaczy ognia z olsztyńskiej Grupy Asura oraz żywe pomniki. Wśród żywych obiektów miejskiej, świątecznej architektury będą m.in. Gwiazdka z Nieba, Kominiarz, Królowa Śniegu, Anioł i Pajacyk na choinkę. Pomniki będą wchodzić w humorystyczną interakcję z gośćmi jarmarku, opartą na improwizacji aktora, wpisującą się w klimat Świąt Bożego Narodzenia, wykorzystującą charakterystyczne dla tego czasu elementy i symbole. 14 grudnia o godzinie 18.00 na jarmarku odbędą się „Jasełka Uliczne” w wykonaniu Teatru Prawdziwego. Będzie to niezwykłej urody widowisko z 5-metrowymi marionetkami. Lalki ożywią wątki wędrującej przez świat biblijnej opowieści.

Mikołajowe szaleństwo

Jarmark odwiedzi prawdziwy Święty Mikołaj z Laponii. Olsztyn jako partner fińskiego Rovaniemi będzie jedynym polskim miastem, do którego przyjedzie Mikołaj. Towarzyszyć mu będzie burmistrz Rovaniemi Esko Lotvonen. Polska jest na trzecim miejscu wśród państw europejskich pod względem liczby listów wysyłanych do Św. Mikołaja z Laponii. Trafiają one do urzędu pocztowego w Rovaniemi, a konkretnie do tego mieszczącego się w zbudowanej w 1985 roku dla turystów wiosce Św. Mikołaja. To niepowtarzalna szansa na osobiste spotkanie z prawdziwym Mikołajem, jak również utrwalenie tej nieuchwytnej dotąd chwili na pamiątkowym zdjęciu. Mikołaj będzie się spotykał z dziećmi na scenie staromiejskiej i w Wysokiej Bramie, w mikołajowym zaciszu.

Biegnący Wilk i wioska eskimoska

Znany i lubiany w Olsztynie maszer Dariusz Morsztyn po raz kolejny pojawi się na jarmarku, aby przez dwa dni (13-14.12, w godzinach 14.00-20.00) wraz ze swoimi psami i pomocnikami przybliżać kulturę eskimoską, opowiadać o swoich niezwykłych podopiecznych, przygodach i wyprawach, w których razem biorą udział. Dariusz Morsztyn będzie także przewoził chętnych na saniach ciągniętych przez psy.

Wioska lapońska

W jarmarkowy weekend (15-16.12, w godzinach 14.00-20.00) Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z reniferami i Św. Mikołajem w scenerii lapońskiej wioski. Dwa oswojone renifery z zaprzęgu Mikołaja, pomocnicy i on sam będą czekali na wszystkie chętne osoby. Będzie możliwość napisania listu do Mikołaja oraz zrobienia sobie z nim pamiątkowego zdjęcia.

Dzieciowisko

Karuzela wiedeńska i kolej Św. Mikołaja to stałe atrakcje jarmarku. Ukochane przez najmłodszych olsztynian.

Ocieplarnie

Miejsca, w których dzieci będą mogły odpocząć od mroźnej aury, uczestnicząc w zabawach i warsztatach prowadzonych m.in. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w herbaciarni Buble Place, Zespół Placówek Edukacyjnych w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i innych partnerów. W ocieplarni w Galerii Rynek MOK będzie działała specjalna pracownia Skarpeciaków - wspólnie z Małgorzatą Gadomską dzieci wraz za rodzicami będą mogły uszyć maskotkę, a w Księgarni dla dzieci „Za rogiem” poczytać wesołe bajki.

Świąteczna Gospoda

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Starówka razem” przygotują podczas jarmarku specjalną, dedykowaną imprezie ofertę kulinarną. W Świątecznej Gospodzie będzie można spróbować regionalnych przysmaków i tradycyjnych, świątecznych dań na gorąco. Będą także ciepłe napoje i przyjazna, rodzinna atmosfera. Będzie to olsztyńska wersja kultowej Holiday Inn!

Zapach świąt

Jak co roku, na Warmińskim Jarmarku Świątecznym nie zabraknie leśników. Stoisko promujące Lasy Państwowe przygotują leśnicy z Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Olsztyńskie”, które tworzą Nadleśnictwa Olsztyn i Kudypy. Na obfitującym w atrakcje stoisku będą organizowane konkursy dla dzieci i dorosłych. Nie zabraknie atrakcyjnych nagród. Wśród nich będą oczywiście pachnące lasem choinki.

Akcje charytatywne

Radio Planeta FM zachęca do udziału w zbiórce produktów spożywczych dla Banku Żywności w Olsztynie. Paczki będzie można przynosić do świątecznego studia radia w Bubble Place. Fundacja Przyszłość dla dzieci rozmieści na starówce pojemniki na plastikowe nakrętki, a pani Małgorzata Gadomska w ocieplarni w Galerii Rynek MOK będzie szyła Skarpeciaki. Maskotki sprzedawane na internetowym portalu aukcyjnym pomagają w zbiórce funduszy na leczenie jej chorego synka.

Wystawa szopek krakowskich

Tradycja budowania tzw. szopek krakowskich sięga XIX wieku i daleko odbiega od wszystkiego, co stworzyła w tej dziedzinie nie tylko Europa, ale i cały świat. Są dwa rodzaje szopek: małe - bez teatrzyku, przeznaczone do postawienia pod choinki i duże - dochodzące nawet do trzech metrów wysokości, dostosowane do odgrywania przenośnego lalkowego widowiska ze specjalnie pisanymi tekstami i muzyką. Przez cztery jarmarkowe dni w Galerii Rynek MOK zobaczymy szopki autorstwa Tadeusza i Zbigniewa Gillertów.

Pójdźmy wszyscy do stajenki...

Harcerze i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zbudują szopkę, w której, obok rzeźb Świętej Rodziny, zagoszczą żywe zwierzęta. Będą tez quizy i konkursy, czyli świąteczo-harcerskie gry i zabawy.

Jasełka „W noc Bożego Narodzenia”

Maryja z Józefem szukają miejsca na nocleg. Pasterze ruszają w wędrówkę za gwiazdą. Trzej Królowie szukają Nowonarodzonego, a Herod spiskuje z diabłem. Czy Hetman przeciwstawi się Herodowi, czy gospodarze przyjmą Świętą Rodzinę pod swój dach, czy uda się ocalić Jezusa przed złem? Jak co roku możemy przeżyć tę historię na nowo z uczniami „Stojedynki”, którzy na scenie staromiejskiej zaprezentują jasełka pt. „W noc Bożego Narodzenia”.

To jednak nie wszystkie atrakcje, które czekają w tym roku na mieszkańców stolicy Warmii i Mazur oraz turystów w ramach jarmarku. Już wkrótce napiszemy o kolejnych, tym razem aktorsko-muzycznych, które z pewnością pozostaną nam długo w pamięci.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.