Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:30 17 maja 2024 Imieniny: Brunona, Sławomira
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2008-02-05 21:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Aby poprawić jakość usług gastronomicznych...

Olsztyn24
W Urzędzie Marszałkowskim | Więcej zdjęć »

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano dzisiaj (5.02) porozumienie w sprawie realizacji programu „Poprawa jakości usług gastronomicznych i hotelarskich w regionie Warmii i Mazur na lata 2007-2013”. Program jest jednym z kluczowych projektów dla rozwoju Warmii, Mazur i Powiśla.

Uczestnicy programu dążyć będą m.in. do uczynienia z regionalnej, warmińsko-mazurskiej kuchni atrakcji turystycznej, a przez to do podniesienia konkurencyjności województwa w turystyce. Temu ma służyć nie tylko produkcja naturalnej i tradycyjnej żywności, ale również kształcenie fachowej kadry dla gastronomii, zarówno na poziomie szkół średnich, jak i na poziomie uniwersyteckim.

Praktyczny wymiar programu to modernizacja szkół gastronomicznych w Olsztynie, Elblągu, Ełku i Szczytnie, dzięki czemu młodzież będzie się uczyć w europejskich warunkach i według najnowocześniejszych zasad. Ponadto Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uruchomi niezbędne do realizacji programu kierunki studiów oraz podejmie się prowadzenia badań naukowych nad tradycyjnymi, naturalnymi produktami rolnymi i ich przetwarzaniem.

Obok marszałka Jacka Protasa i członka zarządu województwa Jarosława Słomy, porozumienie podpisali:
- Anna Wasilewska, wiceprezydent Olsztyna,
- Artur Zieliński, wiceprezydent Elbląga,
- Krzysztof Piłat, starosta powiatu ełcki,
- Jarosław Matłach, starosta powiatu szczycieński,
- prof. dr hab. Józef Górniewicz, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
- Lech Janda, dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
- Zbigniew Ziejewski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,
- Joanna Łukasik p.o. prezesa zarządu Fundacji „Wspieranie i Promocja Przedsiębiorczości na Warmii i Mazurach”.
R E K L A M A
O korzyści dla Olsztyna i jego mieszkańców z udziału w programie zapytaliśmy wiceprezydent Annę Wasilewską, która podpisała porozumienie w imieniu miasta Olsztyn.

- W ramach realizacji programu Olsztyn otrzyma rozbudowany i świetnie wyposażony budynek szkoły gastronomicznej przy ul. Wyszyńskiego - powiedziała pani wiceprezydent. - Projekt modernizacji jest na ukończeniu. Uczniowie w tej szkole będą mogli zapoznać się z każdym etapem produkcji dań regionalnych, od kuchni do restauracji, w której będzie można konsumować dania przygotowane przez uczniów. W tej szkole będzie kształciła się kadra młodych ludzi, która ma podnieść jakość warmińsko-mazurskiej gastronomii.

Igor Marek Hutnikiewicz dyrektor biura jakości i znaków regionalnych Urzędu Marszałkowskiego wymienia również inne korzyści z realizacji programu. - Oprócz kształcenia na wysokim poziomie kadry gastronomicznej, zarówno w oparciu o szkołę gastronomiczną, jak i nowe kierunki studiów na Uniwersytecie, w ramach programu będziemy mogli powiązać lokalne rolnictwo produkujące naturalną żywność z lokalnymi, tradycyjnymi potrawami - powiedział. - Takiego procesu - od pola do stołu - jeszcze w Polsce nie ma, mamy szansę być pierwsi. Bardzo ważny w programie jest udział Uniwersytetu i jego możliwości badawcze. Trzeba odnowić stare odmiany roślin, stare odmiany zwierząt, żeby uzyskać wyjątkową jakość produktów spożywczych i wyjątkową jakość potraw regionalnych. Tego nie da się osiągnąć przy wykorzystaniu przemysłowo produkowanej żywności. Nie można też mówić o potrawie regionalnej, jeżeli jej składniki wyprodukowane zostały w różnych częściach Europy, czy nawet Świata, z ogromną ilością dodatków chemicznych.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.