Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Waldemar Ziarek | 2013-03-15 12:13 | Rozmiar tekstu: A A A
Wyjątkowe imieniny Józefa Piłsudskiego

Wspomnienie smaku bułek z kardamonem

Olsztyn24
Uroczystości odbędą się też przy tablicy poświęconej Marszałkowi
19 marca to zwyczajowe święto wszystkich Józefów, imienia kiedyś bardzo popularnego, obecnie coraz  rzadziej nadawanego. Pierwszy najbardziej znany Józef, to Święty Józef z Nazaretu, mąż Marii. Był też słynny historyk starożytny Józef Flawiusz. W naszej historii mieliśmy wielu wybitnych Józefów, by wymienić tylko twórcę hymnu państwowego Józefa Wybickiego, bohatera epoki napoleońskiej księcia Józefa Poniatowskiego, generała Józefa Zajączka, dyktatora powstania listopadowego gen. Józefa Chłopickiego czy bohatera powstania węgierskiego gen. Józefa Bema. Najsłynniejszym jednak Józefem pozostał w naszej świadomości Józef Piłsudski.

W czasach II Rzeczpospolitej imieniny Józefa były szczególnie obchodzone. Tego dnia składano życzenia marszałkowi Piłsudskiemu, w całym kraju organizowano spontaniczne uroczystości, szkolne akademie. W ten sposób Polacy oddawali hołd człowiekowi, który wywalczył dla nich niepodległość.

W tym roku tradycja uroczystego świętowania imienin Józefa Piłsudskiego zawita także na Warmię i Mazury. W Olsztynie odbędą się wojewódzkie obchody, którym patronuje wojewoda Marian Podziewski i szef wojewódzkiego sztabu płk dypl. Andrzej Szczołek.
R E K L A M A
banner
Tego dnia mieszkańcy Olsztyna i Nidzicy będą mogli pokosztować przygotowanych  przez Piekarnię Tyrolską bułek z kardamonem, przyprawy którą marszałek Piłsudski dodawał do każdej potrawy.

Kilka rodzajów bułek z pierwszego wypieku zostało poddanych specjalnym analizom laboratoryjnym, które przeprowadził zespół naukowców Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Bułka, która w wyniku przeprowadzonych badań zyskała najlepszą ocenę naukowców, zostanie wyprodukowana specjalnie na imieniny Józefa 19 marca. W Olsztynie i Nidzicy w pobliżu tablic pamiątkowych marszałka Piłsudskiego harcerze z hufca ZHP Rodło będą nimi częstować mieszkańców.

Podczas uroczystości tego dnia o godz. 14.00 w urzędzie wojewódzkim zaprezentowany zostanie film  „Wśród gości”, wyprodukowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jest to dokument z narracją córki marszałka Jadwigi Jaraczewskiej, zawierający niepublikowane materiały przedstawiające Józefa Piłsudskiego prywatnie. Młodzież z Gimnazjum nr 14 w Olsztynie zaprezentuje widowisko słowno- muzyczne „Imieniny Komendanta”, a uczestnicy „imienin” wysłuchają koncertu zespołu Pro Musica Antiqua.

Tego samego dnia o godz. 15.00 na skwerze przy tablicy pamiątkowej Marszałka Piłsudskiego odbędzie się koncert utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu w Giżycku i ceremonia złożenia kwiatów po tablicą Marszałka.

Waldemar Ziarek

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl