Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:13 06 maja 2024 Imieniny: Filipa, Judyty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
wb | 2013-12-20 19:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Dwójka nowych laureatów Królewny Warmińskiej Łyny

Olsztyn24
Statuetkę odbiera Anna Rok | Więcej zdjęć »

Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch i przewodniczący Rady Powiatu Olsztyńskiego Grzegorz Drozdowski wyróżnili dziś (20.12) dwie osoby wybitnie zasłużone dla promocji Warmii, Powiatu Olsztyńskiego oraz przywrócenia postaci Mikołaja Kopernika Warmii. Najwyższe honorowe wyróżnienie samorządu powiatowego - statuetki Królewny Warmińskiej Łyny - trafiło dziś do rąk Anny Rok - kierowniczki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie oraz dra Jerzego Sikorskiego - pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Wręczeni statuetek nastąpiło przed rozpoczęciem ostatniej w tym roku sesji Rady Powiatu.

Anna Rok choć urodziła się w Zielonce Pasłęckiej, to całe dorosłe życie związała z Warmią. Mieszka w Kronowie w gminie Barczewo, a na co dzień jest kierowniczką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie. Anna Rok jest absolwentką Wydziału Sztuki UWM.

Spełnia się nie tylko w pracy zawodowej, poświęca się działalności społecznej i promocyjnej na rzecz małej ojczyzny - Warmii. Od trzech lat organizuje za własne pieniądze (ostatnio wyłożyła 7 tys. zł) plenery artystyczne w unikalnej w regionie Galerii Sakralnej w Gąsiorowie w gm. Purda, organizując też warsztaty plastyczne w Barczewie, z udziałem artystów z Warmii, Warszawy i Bułgarii. Podczas plenerów artyści odrestaurowują kilkadziesiąt lipowych rzeźb, które tworzą sceny z Drogi Krzyżowej, autorstwa ks. Jana Suwały, członka Stowarzyszenia Plastyków Warmii i Mazur.

Anna Rok jest również malarką, maluje przepiękne krajobrazy warmińskie (ostatnio miała wystawy indywidualne w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie i w SSK „Pojezierze” w Olsztynie oraz w Galerii Sztuki „Synagoga” w Barczewie). Cykl prac z wystawy zatytułowanej „Wrzosowisko” można było dzisiaj oglądać w sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa.
R E K L A M A
Anna Rok jest także uzdolnioną graficzką, autorką rysunków do kultowego „Elementarza gwary warmińskiej” autorstwa Edwarda Cyfusa i Izabeli Lewandowskiej (w przyszłym roku wyjdzie druga część z jej rysunkami), ilustrowała też inne książki, między innymi zbiór legend warmińskich ks. Jana Pietrzyka w Butryn. Jest także autorką projektu koszulki z Lorbasem, (łobuziakiem warmińskim) lansowanej w tym sezonie przez Lokalną Grupę Działania „Południowa Warmia”. W tym roku przewodniczyła także kapitule w czasie Gali Marki Lokalnej w Gadach.

Osiąga też sukcesy w pracy zawodowej. W ubiegłym roku wygrała konkurs na najlepszą bibliotekę z dobrym klimatem w województwie, w tym roku w nagrodę za zdobycie tego tytułu pojechała na zaproszenie Fundacji Melindy i Billa Gatesów do USA na 2-tygodniowy pobyt studyjny. Otrzymała honorowe obywatelstwo jednego z miast, przekazała do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie materiały promocyjne z Warmii i samego powiatu (wciągnięte zostały do ewidencji biblioteki).

W 2012 roku zdobyła też dwa granty na projekty dotyczące Warmii (m.in. cykl spotkań „Z warmińskiej skrzyni”). W swojej bibliotece ma dział z książkami o tematyce warmińskiej (książki zbiera po domach, jeżdżąc w teren) oraz gromadzi rzeźby kłobuków. W bibliotece prowadzi dwa teatrzyki, szyjąc stroje, pisząc scenariusze i komponując piosenki (teatrzyki dostają liczne nagrody, prezentowała się z zespołem kolędniczym w ub. roku w starostwie).

Dr Jerzy Sikorski urodził się 25 lipca 1935 w Wilnie. Jest wybitnym historykiem, badaczem okresu średniowiecza, specjalizującym się szczególnie w badaniu życia i dzieła Mikołaja Kopernika. Na co dzień jest pracownikiem wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków w Olsztynie.

Jest niezmordowanym popularyzatorem tradycji kopernikowskich i chyba najlepszym znawcą życia Mikołaja Kopernika w Polsce. Od lat z uporem maniaka powtarzał, że postać wielkiego astronoma zasługuje na większe niż dotąd zainteresowanie mieszkańców Olsztyna, Powiatu Olsztyńskiego i Warmii. W końcu to „ziarno” padło na podatny grunt, czyli do Wydziału Informacji Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

To właśnie dr Jerzy Sikorski przywrócił Mikołaja Kopernika Warmii i zainspirował urzędników z Powiatu Olsztyńskiego do przeprowadzenia najpierw głośnej kampanii medialnej Kopernik Warmiakiem, a potem multimedialnego projektu o tej samej nazwie. Kampania odbiła się szerokim echem w mediach regionalnych, ogólnopolskich, a także poza granicami kraju.

Realizując projekt Kopernik Warmiakiem o każdej porze dnia i nocy pracownicy starostwa mogli liczyć na merytoryczne wsparcie i konsultacje dr Jerzego Sikorskiego. Olsztyński naukowiec napisał scenariusz do kilkudziesięciu filmów dotyczących miejsc w regionie związanych z pobytem i działalnością Mikołaja Kopernika. Dzięki dr. Sikorskiemu i jego olbrzymiej wiedzy na temat pobytu Kopernika na Warmii powstał także przewodnik radiowy dla turystów.

Dr Sikorski chętnie brał udział w spotkaniach promujących projekt Kopernik Warmiakiem, gdzie wygłaszał interesujące prelekcje i odczyty na temat najwybitniejszego Warmiaka. Mieszkańcy Olsztyna i powiatu dzięki niemu mogli się dowiedzieć o bogatej, 40-letniej historii astronoma na Warmii.

Po zakończeniu projektu Kopernik Warmiakiem współpraca Powiatu Olsztyńskiego z dr Sikorskim trwała nadal. Na przełomie 2011 i 2012 roku dr Jerzy Sikorski odbył tournee po wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Olsztyńskiego w Olsztynku, Dobrym Mieście, Biskupcu i Smolajnach. Dzięki serii fascynujących wykładów olsztyńskiego badacza kilkuset młodych ludzi z powiatu poznało silne i bogate związki Kopernika z Warmią, a także nieznane fakty i anegdoty o Koperniku.

Nieocenioną zasługą i osiągnięciem dla powiatu, ale i całej Warmii były badania dr Sikorskiego, dzięki którym odnalezione zostało miejsce pochówku Mikołaja Kopernika we fromborskiej katedrze. Szczątki astronoma zostały złożone w sarkofagu i po ponownej ceremonii pogrzebowej spoczęły we fromborskiej archikatedrze.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Występ grupy „Elfiki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie
20-12-2013
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.