Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2014-01-02 14:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Orszak Trzech Króli na Trzech Króli

Olsztyn24
Konferencję rozpoczęło wkroczenie na salę reprezentacji poszczególnych orszaków | Więcej zdjęć »
W poniedziałek (6.01), w Święto Objawienia Pańskiego, ulicami Olsztyna przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym samym Olsztyn dołączy do grupy blisko 200 miejscowości w Polsce i za granicą, w których organizowana jest identyczna inscenizacja mająca pokazać, że chrześcijanie potrafią radośnie świętować. Do udziału w orszaku zachęcali dziś (2.01) podczas specjalnie zorganizowanej w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie konferencji prasowej organizatorzy I Olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przedstawiciel Metropolity Warmińskiego ks. inf. Jan Górny oraz prezes Stowarzyszenia Forum Prorodzinne ks. Michał Tunkiewicz - inicjator całego przedsięwzięcia.

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy zorganizowano w 2009 roku w Warszawie. W kolejnych latach liczba miejscowości, w których organizowane były orszaki dynamicznie rosła. Przedsięwzięcie zaczęto organizowano również poza granicami naszego kraju. Do koordynowania orszaków powołano nawet specjalną Fundację Orszak Trzech Króli.

Orszaki odbywają się m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie i Białymstoku. Na terenie Warmii i Mazur uliczne jasełka mogliśmy do tej pory zobaczyć m.in. w Miłakowie, Bartoszycach, Kętrzynie i Ostródzie. Poza granicami naszego kraju Orszak Trzech Króli przejdzie m.in. Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie i w... Rwandzie. Po raz pierwszy orszak połączy też granicę polsko-niemiecką, przejdzie bowiem z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na Nysie do Zgorzelca.
R E K L A M A
banner
W Olsztynie w organizację orszaku zainicjowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Działań Prorodzinnych Forum Prorodzinne zaangażowały się trzy parafie: św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej, Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza i Chrystusa Odkupiciela Człowieka przy ul. Wyszyńskiego. Z tych też parafii pochodzić będą aktorzy-amatorzy przedstawiający olsztyńskie jasełka. A aktorów tych będzie około 250!

Początkowo orszaków będzie trzy. Azjatycki (Melchior) wyruszy z kościoła p.w. św. Józefa o godz. 11.50. Kolędnicy przejdą ulicami Limanowskiego, pl. Bema, Kętrzyńskiego, Kościuszki, Kołobrzeską i Głowackiego na Plac Solidarności - punkt spotkania wszystkich orszaków. Drugi Orszak Afrykański (Kacper) wyruszy z kościoła przy ul. Wyszyńskiego o godz. 12.10 i przejdzie ulicami: Wyszyńskiego, Żołnierską i Głowackiego. Trzeci Orszak Europejski (Baltazar) wyruszy z kościoła NSPJ o 12.50. Poruszał się będzie ulicami Kopernika, Mickiewicza i Głowackiego.

Pierwsza scena ulicznych jesełek - Spotkanie Orszaków - rozegrana zostanie na Placu Solidarności około godz. 13. Stamtąd połączone już w jeden orszaki przejdą al. Piłsudskiego na Plac Dunikowskiego, gdzie rozegrana zostanie druga scena jasełek - Pałac Heroda. Po odegraniu tej sceny kolędnicy przejdą al. Piłsudskiego na Plac Jana Pawła II, gdzie scenę „Pasterze” odegrają uczniowie olsztyńskich szkół. Dalej kolędnicy pomaszerują ulicami 11 Listopada, P. Jedności Słowiańskiej, Pieniężnego i Staszica na Stare Miasto do Szopki.

Na Starym Mieście rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepiej przebraną orszakową rodzinę. Wyjaśnić bowiem trzeba, że organizatorzy liczą, iż udział w orszaku wezmą nie tylko występujący w jasełkach aktorzy, ale wszyscy mieszkańcy Olsztyna, niezależnie od poglądów i przekonań, dla których udział w tej rodzinnej imprezie plenerowej będzie elementem aktywnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i przypomnieniem znaczenia Święta Objawienia Pańskiego.

Na Starym Mieście będzie też można wspólnie pośpiewać kolędy. By ten element orszaku wypadł jak najlepiej, organizatorzy rozdadzą uczestnikom specjalne śpiewniki. Każdy z uczestników orszaku otrzyma też jakiś gadżet związany z jasełkami, np. koronę lub berło.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (jej przebieg zarejestrowaliśmy na filmie wideo) dziennikarze mieli okazję zobaczyć reprezentantów każdego z trzech orszaków. Trzeba przyznać, że prezentowali się całkiem okazale. Do tego można dodać, że zdążający do szopki trzej mędrcy poruszać się będą na koniach (na przyszły rok organizatorzy zapowiadają prawdziwe wielbłądy!), a będą wśród nich przedstawiciele trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji.

I Olsztyński Orszak Trzech Króli zapowiada się imponująco. Zachęcamy więc do wyjścia w poniedziałkowe popołudnie z domów i przyłączenia się do kolędników. 
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa przed I Olsztyńskim Orszakiem Trzech Króli

»

02-01-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.