Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:19 26 kwietnia 2024 Imieniny: Klaudiusza, Marzeny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
inf. pras. | 2014-02-03 16:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe sfinansuje budowę olsztyńskiej elektrociepłowni

Olsztyn24
Porozumienie zawarto w siedzibie warszawskiej Giełdy Papierów
Wartościowych (fot. Marcin Kierul)
| Więcej zdjęć »

Spółka akcyjna Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) podpisała porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie na wybudowanie nowej elektrociepłowni działającej w wysokosprawnej kogeneracji. Projekt zakłada też gruntowną modernizację działającej obecnie ciepłowni miejskiej Kortowo, w celu dostosowania jej do nowych standardów środowiskowych. Umowę podpisano dzisiaj (3.02) w siedzibie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z udziałem prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.

To pierwszy projekt PIR realizowany z jednostką samorządu terytorialnego w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Kluczowe znaczenie w realizacji inwestycji będzie miał udział partnera prywatnego, który zostanie wyłoniony w trakcie postępowania przetargowego prowadzonego przez MPEC. W tym projekcie PIR występuje w roli pasywnego inwestora finansowego, który nie przejmuje kontroli nad przedsięwzięciem, zapewniając kapitał brakujący do zrealizowania inwestycji. Budowa nowego zakładu ma wykluczyć ryzyko pozbawienia mieszkańców Olsztyna dostaw energii cieplnej po 2017 roku, kiedy z zasilania sieci miejskiej zrezygnuje zewnętrzny dostawca ciepła - Michelin Polska SA.

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na około 600 mln zł. Do produkcji energii nowy zakład wykorzystywał będzie między innymi paliwo alternatywne powstałe w wyniku przetwarzania odpadów komunalnych. Dzięki temu inwestycja zamyka proces zagospodarowywania odpadów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Gwarantuje jednocześnie osiągnięcie polskich i europejskich standardów w tym zakresie, oraz przyczynia się do poprawy stanu środowiska i redukcji odpadów trafiających na wysypiska.

- To znakomita wiadomość dla mieszkańców naszego miasta i województwa - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Podpisane porozumienie otwiera drogę do realizacji przedsięwzięcia, które zapewni pełne bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna w perspektywie kolejnych 30 lat. Dzięki tej inwestycji osiągniemy także europejskie standardy w kwestii zagospodarowania odpadów i przyczynimy się do znacznej poprawy stanu środowiska. Zastosowany model PPP oraz udział PIR w tym przedsięwzięciu czyni możliwym realizację strategicznego zadania Gminy, w sytuacji powszechnego w kraju deficytu środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych przez samorządy.
R E K L A M A
- Niezwykle cieszy mnie tempo prac i jakość projektów, które realizujemy - mówi Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych. - Zaangażowanie PIR w Olsztynie to kolejny przykład inwestycji przemyślanej pod kątem biznesowym i prorozwojowym, aktywizującej kapitał prywatny. Powstanie nie tylko nowoczesna infrastruktura oparta o preferowaną w ramach polityki UE kogenerację, ale też zakład umożliwiający spełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z partnerem prywatnym i MPEC zrealizujemy projekt, który przyczyni się do spopularyzowania formuły PPP w Polsce.

- Realizowany przez nas projekt wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski - mówi prezes MPEC, Konrad Nowak. - Nasze zamierzenie, biorąc pod uwagę model realizacji, ma z pewnością charakter pionierski. W obszarze całej energetyki cieplnej prawdziwym wyzwaniem jest finansowa wykonalność koniecznego odtworzenia aktywów w nowych standardach środowiskowych. My już dzisiaj tworzymy swoiste know-how dla wielu samorządów w kraju. Jest to olbrzymia odpowiedzialność, nie tylko wobec lokalnej społeczności, dlatego pozyskanie PIR, jako naszego sprzymierzeńca, napawa nas dużym optymizmem i przekonaniem, co do słuszności podjętych działań.

Za wybudowanie nowej elektrociepłowni oraz za zarządzanie, utrzymanie i eksploatację infrastruktury wytwórczej odpowiadać będzie partner prywatny poprzez powołaną w tym celu spółkę. MPEC wniesie do niej wkład w postaci istniejącej już Ciepłowni Kortowo oraz grunt przy ul. Lubelskiej w Olsztynie, na którym powstanie nowa elektrociepłownia. W zamian za wniesione składniki majątkowe MPEC obejmie udziały w spółce. Partner prywatny obejmie udziały w spółce w zamian za wniesione środki pieniężne, przeznaczone na sfinansowanie inwestycji. Pozostałe środki finansowe uzupełnione zostaną z wkładu PIR oraz z kredytów bankowych lub innych instrumentów finansowych.

Postępowanie, które ma wyłonić Partnera Prywatnego zostało ogłoszone w listopadzie 2012 roku i obecnie jest na etapie dialogu konkurencyjnego, w którym uczestniczy pięć firm.

******

Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Misją PIR jest przyczynianie się do wzrostu PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Spółka PIR S.A. została zarejestrowana w dniu 19 czerwca 2013 roku. PIR S.A. pełni rolę inwestora kapitałowego i dostawcy finansowania typu mezzanine w projektach infrastrukturalnych. PIR S.A. koncentruje się na priorytetach rozwojowych Polski, zawartych w oficjalnych dokumentach, opisujących strategie gospodarcze i rozwojowe przyjmowanych przez Radę Ministrów. Inwestycje prowadzone przez PIR S.A. są zgodne z zasadami określonymi w „Polityce Inwestycyjnej” spółki. Ocena analizowanych projektów ma charakter komercyjny i przebiega w ramach wieloetapowego procesu. Działalność PIR S.A. jest komplementarna w stosunku do oferty komercyjnego sektora finansowego. W ramach Programu Inwestycje Polskie mogą być finansowane jedynie projekty rentowne dla PIR S.A. PIR S.A. działa na zasadach rynkowych, jako uczestnik uzupełniający ofertę dłużną dostępną na rynku. W swojej działalności PIR S.A. promuje najlepsze praktyki biznesowe i stanowi centrum kompetencji w zakresie infrastrukturalnych inwestycji kapitałowych oraz finansowania projektowego. PIR S.A. promuje również najwyższe standardy etyczne właściwe dla działalności inwestycyjnej.

MPEC Olsztyn Sp. z o.o.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie powołane zostało do realizacji zadań własnych Gminy Olsztyn w zakresie zaopatrzenia mieszkańców w ciepło. MPEC pokrywa obecnie zapotrzebowanie ok. 62% rynku ciepła w Olsztynie. Miejski system ciepłowniczy składa się z sieci ciepłowniczych o długości 150 km oraz dwóch źródeł centralnych: Ciepłowni Kortowo, będącej własnością MPEC oraz elektrociepłowni należącej do koncernu Michelin Polska SA.

MPEC posiada certyfikat ISO w zakresie norm PN-EN ISO 9001:2001, PN-EN ISO 14001:2005 oraz PN-N 18001:2004. W listopadzie 2012 r. spółka zdobyła nagrodę za doskonałość zarządzania w XII edycji Warmińsko - Mazurskiej Nagrody Jakości oraz tytuł „Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju” w kategorii innowacyjna usługa. MPEC jest również założycielem, liderem i koordynatorem w Warmińsko-Mazurskim Klastrze Ciepłowniczym „Razem Cieplej”.


Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.