Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MC/d. | 2014-03-22 16:32 | Rozmiar tekstu: A A A

Szpital miejski chce zdobyć da Vinci

Olsztyn24
To cudo medycyny operacyjnej moze trafić do Olsztyna za dwa lata (fot. Marcin Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie władze szpitala, podczas otwartych „Robotowych sesji praktycznych da Vinci”, zaprezentowały wczoraj (21.03) robota medycznego da Vinci. Do tej pory jedyny taki robot działa we Wrocławiu i cieszy się, choć może to dziwnie brzmieć, wielką popularnością.

Ten medyczny robot jest niezwykle pomocny w pracy szpitala, w którym są przeprowadzane skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Anuluje do zera drżenie rąk chirurga przeprowadzającego operację lub jego zbyt gwałtowne ruchy. Urządzenie jest szalenie precyzyjne, co skutkuje szybszym gojeniem się ran pooperacyjnych.

Władze szpitala miejskiego chętnie widziałyby da Vinci u siebie. Miałby on trafić do Olsztyna już za dwa lata. Jednakże aby mogło się tak stać, dyrektor szpitala dr Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk postanowiła stworzyć fundację, która pomoże w zebraniu odpowiednich funduszy na zakup robota.
R E K L A M A
banner
******

Da Vinci to specjalistyczny system złożony m.in z konsoli sterowniczej dla lekarza oraz platformy z czterema interaktywnymi ramionami po stronie pacjenta. Ramionami robota – wyposażonymi w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne – steruje lekarz, co pozwala wyeliminować ewentualne drżenie rąk podczas operacji.

Intuicyjny interfejs, specjalistyczny system wizyjny, w tym naturalny trójwymiarowy obraz – pozwalają bardziej skutecznie leczyć pacjentów. Każdy najmniejszy nawet ruch dłoni, nadgarstka czy kciuka lekarza, jest w czasie rzeczywistym automatycznie przetwarzany na precyzyjne ruchy instrumentów chirurgicznych umieszczonych w ramionach robota.

Dzięki zaawansowanej technologii chirurg kierując robotem może wykonywać minimalne cięcia, nieosiągalne dla ludzkiej dłoni. Tym samym da Vinci łączy unikalną wiedzę oraz umiejętności lekarzy z niespotykanymi dotąd możliwościami zabiegów.

MC/d. 

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl