Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2014-05-16 21:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Galeria Sowa prezentuje kobiety świata okiem Krystyny Sól

Olsztyn24
Krystyna Sól | Więcej zdjęć »
W Galerii Sowa Olsztynie odbył się dzisiaj (16.05) wernisaż wystawy batiku zatytułowanej „Świat kobiety - kobiety świata”. Autorką eksponowanych na wystawie prac jest Krystyna Sól.

Tkanina jest pasją Krystyny Sól już trzy dekady. Przez pierwsze lata tworzyła gobeliny m.in. przedstawiające pejzaże Warmii i Mazur. Tkaniny te z sukcesami wystawiała w Polsce i za granicą. Kilkanaście lat temu zaczęła się interesować malarstwem na jedwabiu oraz batikiem. W tych właśnie technikach szuka inspiracji, które zaczęła czerpać z podróży. Urok i egzotyka dalekich kultur zaowocowały cyklem batików „Kobiety Orientu”.

Prace wyeksponowane na wystawie „Świat kobiety - kobiety świata” są częścią wspomnianego cyklu. Powstawały w latach 2012-2014. Zobaczyć na nich można ślady podróży autorki po krajach arabskich, Meksyku, Chinach czy Indiach - są sceny z Kamasutry i kobiety o bujnych kształtach, realne meksykanki, ale też i sceny z płaskorzeźb Majów. Najnowsze prace wzbogacają cykl o obrazy kobiet z Indii oraz Cejlonu.
R E K L A M A
banner
Wystawę będzie można oglądać do 2 czerwca 2014 r.

******

Krystyna Sól urodziła się w Napratach na Warmii. Jest absolwentką Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Zamieszkała w Olsztynie w 1965 r. Była dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim. Stworzyła Środowiskowy Dom dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, gdzie przez wiele lat była kierownikiem.

Sztuką zajmuje się od 1984 roku. Pierwsze prace tworzyła pod okiem Barbary i Andrzeja Hulanickich, u których zdobyła tytuł twórcy ludowego w dziedzinie tkaniny artystycznej. Potem zaczęła sama próbować swych sił w sztuce. W 2006 roku współzakładała Stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi“ w Olsztynie, którego jest prezesem. W 2012 roku została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków, co potwierdziło jej status twórcy profesjonalnego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wernisaż wystawy batiku Krystyny Sól w Galerii Sowa

»

16-05-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl