Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MK | 2014-06-28 15:02 | Rozmiar tekstu: A A A
Kolejni stypendyści Fundacji Prymus

Nie boją się wielkich marzeń

Olsztyn24
Jubileusz Fundacji Prymus (fot. MK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Siedmioro uczniów szkół w gminie Dywity zostało nowymi stypendystami Fundacji Prymus, która w tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia. Jej inicjatorką była Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

W piątek (27.06) laureaci pojawili się – wraz z rodzicami – w sali sesyjnej Urzędu Gminy Dywity, gdzie podpisali umowy stypendialne z Fundacją Prymus. Nagroda wynosi 2 tys. zł i każdy mógł za tyle wybrać laptop lub zestaw komputerowy albo przeznaczyć tę kwotę na rozwój swego talentu i zainteresowań, niekoniecznie w nauce. Tak jak Ola Młynarczyk z Brąswałdu, absolwentka szkoły podstawowej, która za stypendium pojedzie na letni obóz taneczny.

– Już wcześniej byłam na podobnym obozie i bardzo mi się podobało. Ale w przyszłości chcę zostać pisarką, tak jak moja ciocia z Rzeszowa – wyznała nam Ola ujawniając, że już zaczęła pisać powieść o dziewczynce, która ma swoją życiową tajemnicę.  
R E K L A M A
banner
Z kolei Kuba Czajkowski z Różnowa, absolwent podstawówki w Dywitach, za stypendium wybrał laptop, bo interesuje się programami komputerowymi i chce zostać informatykiem. Po wakacjach będzie uczył się w dywickim gimnazjum, ale w przyszłości zamierza wybrać się dalej – być może do Poznania, śladem dwóch studiujących tam braci. Został tegorocznym laureatem Fundacji Prymus, bo okazał się najlepszym uczniem w szkole, co wymaga dużej samodyscypliny. Uważa jednak, że dzięki temu na studiach i w życiu może być łatwiej.

– Zależy nam na tym, by nagradzać uczniów nie tylko za same wyniki w nauce, ale także za aktywność społeczną i rozwój własnych zainteresowań. Szkoły coraz częściej oferują takie możliwości, a my chcemy wspierać prawdziwe talenty. Za każdym razem cieszymy się, kiedy nasi laureaci podkreślają, jak te stypendia ich motywują i co dzięki temu będą mogli robić – powiedziała nam Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Fundacji Prymus.

Fundacja ma swoją siedzibę w Bukwałdzie, bo tam letni dom posiadają państwo Henryka i Zbigniew Bochniarzowie oraz ich córka Joanna, która prowadzi podobną fundację. Skąd pomysł, by wspierać wiejskie dzieci?

– Pomysł zrodził się w 2003 roku, gdy dostałam nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego (nieżyjącego ministra pracy – przyp. red.) za osiągnięcia w rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych – wyjaśnia Henryka Bochniarz. – A że już bywałam w Bukwałdzie, postanowiłam wspomagać utalentowanych uczniów miejscowej szkoły. Pierwszą laureatką była Olga Brewka, córka dzisiejszej pani sołtys. Potem poznałam wójta Jacka Szydło i rozszerzyliśmy działalność na całą gminę, ponosząc koszty po połowie. Naszym stypendystką był między innymi Daniel Hermanowicz, młodszy z braci pasjonujących się astronautyką, którzy z Dywit przebili się na zagraniczne uczelnie. Planujemy nawet spotkanie wszystkich laureatów, by sprawdzić dokładnie, jak potoczyły się ich losy.

– Kulturę dzielenia się z innymi przenieśliśmy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ludzie wspomagają się nawzajem, niezależnie od statusu majątkowego. Uważamy, że inwestowanie w uzdolnioną młodzież to najlepsza inwestycja – dodaje Zbigniew Bochniarz, profesor jednej z amerykańskich uczelni. Na spotkaniu motywował laureatów mówiąc im: – Nie bójmy się wielkich marzeń! Tylko trzeba dużo pracować, bo łatwo zmarnować każdy talent.

W ciągu dziesięciu lat Fundacja Prymus ufundowała 60 zestawów komputerowych i laptopów, a także podpisała 23 umowy stypendialne na rozwój zainteresowań laureatów.

– Fundacja prowadzi także izbę Pamięci im. Marii Zientary-Malewskiej w Brąswałdzie, organizuje tam konkursy poezji i ma plany rozszerzenia działalności z wykorzystaniem środków unijnych. Cieszy nas, że aż trzy podobne fundacje mają siedzibę w Bukwałdzie, nie licząc kilkadziesiąt stowarzyszeń istniejących w gminie. Można działać razem osiągając lepsze efekty – dodał wójt Jacek Szydło, wiceprzewodniczący Rady Fundacji Prymus. Plany te potwierdza Katarzyna Sternicka-Moritz, prezes zarządu Fundacji, której jubileusz 10-lecia uczczono „urodzinowym” tortem.

MK

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl