Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2014-10-09 00:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Spotkanie z Allanem Starskim i wernisaż wystawy na inauguracji festiwalu BlueBox

Olsztyn24
Allan Starski w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie dzisiejszego (8.10) wieczoru odbyło się spotkanie z Allanem Starskim. Światowej sławy scenograf, laureat Oscara oraz nagrody Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do „Listy Schindlera” (1993), a także zdobywca Cezara za scenografię do „Pianisty” (2002) Romana Polańskiego, jest gościem specjalnym Festiwalu Filmowego BlueBox. Wernisaż wystawy projektów scenografii filmowej jego autorstwa, który miał miejsce w holu galerii, był wydarzeniem inaugurującym trzecią edycję festiwalu.

Otwarta dziś ekspozycja prezentuje trzy projekty scenografii - do filmów „Pianista”, „Olivier Twist” oraz „Hannibal. Po drugiej stronie maski”. Zostały one przedstawione na planszach zawierających rysunki artysty, kadry z filmów, zdjęcia z planu filmowego i procesu budowy dekoracji.

Dlaczego bohater wieczoru wybrał akurat te projekty, jak pracował na swój sukces oraz z którym z tuzów reżyserii chciałby współpracować przy tworzeniu kolejnych filmów, można się dowiedzieć z zapisu wideo dzisiejszego wernisażu, który wkrótce udostępnimy.
R E K L A M A
banner
Wystawę będzie można oglądać do 12 października.

******

Allan Starski to syn Ludwika Starskiego, scenarzysty i autora tekstów popularnych piosenek, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1976 roku tworzył scenografię dla Andrzeja Wajdy do takich filmów, jak m.in. „Człowiek z marmuru” (1976), „Panny z Wilka” (1979) i „Danton” (1982).

Pracował także z wieloma innymi wybitnymi reżyserami m.in. z Agnieszką Holland („Europa, Europa” i „Plac Waszyngtona”), Jerzym Stuhrem („Historie miłosne”), Romanem Polańskim („Pianista” i „Oliver Twist”), Władysławem Pasikowskim („Pokłosie”), Peterem Webberem („Hannibal. Po drugiej stronie maski”) i Fatihem Akinem („The Cut”).

Trzykrotny laureat Orła – Polskiej Nagrody Filmowej – za scenografię do filmów: „Pan Tadeusz” (2000), „Pianista” (2003) i „Pokłosie” (2013).


Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Allan Starski w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie

»

09-10-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl