Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2014-11-07 14:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Tańszą energię dla Olsztyna dostarczy Tauron

Olsztyn24
Umowę podpisują prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i Magda Polkowska (Tauron Sprzedaż) | Więcej zdjęć »
W olsztyńskim ratuszu prezydent miasta Piotr Grzymowicz podpisał dzisiaj (7.11) kontrakt na dostawę energii elektrycznej pomiędzy Grupą Urzędu Miasta Olsztyna, reprezentowaną przez niego, a przedstawicielami Tauron Sprzedaż. Kontrakt dotyczy dostaw energii elektrycznej w 2015 r. dla 163 podmiotów z województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. Powiatu Olsztyńskiego, Gminy Orneta, Radia Olsztyn oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Postępowanie o udzielenie zamówienia dotyczyło zakupu ponad 73 GWh energii elektrycznej wykorzystywanej m.in. na potrzeby obiektów spółek komunalnych, budynków administracyjno-biurowych i oświatowych oraz oświetlenia ulicznego. Wycena przedstawiona przez Tauron Sprzedaż uznana została za najkorzystniejszą spośród 6 ofert, które złożono w przetargu nieograniczonym zorganizowanym przez Grupę Urzędu Miasta Olsztyna.

Ceny energii elektrycznej uzyskane w postępowaniu na rok 2014 pozwolą odbiorcom uzyskać oszczędności, w stosunku do obowiązującego cennika lokalnego sprzedawcy, w wysokości około 13 mln zł. Jakie będą efekty na rok 2015 będzie wiadomo w styczniu, kiedy lokalny sprzedawca, Energa Obrót ogłosi cennik zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki na 2015 rok. Już teraz jest pewne, że ceny będą o wiele wyższe niż te obowiązujące w bieżącym roku.
R E K L A M A
banner
******
Zakupy grupowe energii elektrycznej w UM Olsztyna:

W roku 2010 Urząd Miasta przeprowadził pierwszy grupowy zakup energii elektrycznej w drodze postępowania przetargowego na usługę kompleksową (zakupu energii i świadczenia usług dystrybucji). W skład Grupy UM Olsztyn weszło 97 podmiotów: jednostki budżetowe (m.in. szkoły, Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Ośrodek Sportu i Rekreacji), Miejski Ośrodek Kultury, spółki Gminy (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi). Łączny wolumen zakupionej energii to ponad 30 GWh. Sprzedawcą wyłonionym w postępowaniu została spółka ENERGA Obrót S.A.

W roku 2011 do grupy dołączyło Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wolumen zakupionej energii wzrósł do prawie 34 GWh. Zwycięzcą przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na zakup energii elektrycznej został PGE Obrót S.A.

W roku 2012 do Grupy Zakupowej Urzędu Miasta dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego wraz z kilkoma podległymi jednostkami. Grupa rozrosła się do 110 podmiotów a wolumen potrzeb wzrósł do prawie 40 GW. Zwycięzcą postępowania został ponownie PGE Obrót S.A.

W roku 2013 do Grupy Zakupowej dołączyły kolejne podmioty m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z wolumenem ponad 15 GWh w Olsztynie oraz Gmina Orneta. Grupę stanowiły 122 podmioty samorządowe, posiadające łącznie 1175 punktów odbioru energii o wolumenie potrzeb prawie 60 GWh. Podobnie jak w postępowaniu na rok 2012 zwycięzcą postępowania został PGE Obrót S.A.

Do postępowania na rok 2014 do grupy dołączyły kolejne jednostki Urzędu Marszałkowskiego, jednostki Powiatu Olsztyńskiego, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Radio Olsztyn S.A. zwiększając wolumen potrzeb energii do ponad 70 GWh. Obecnie grupa liczy 162 jednostki posiadające łącznie 1386 punkty poboru. Sprzedawcą wybranym na drodze przetargu ponownie został PGE Obrót S.A.

W 2015 roku sprzedawcą energii dla Grupy UM Olsztyn będzie Tauron Sprzedaż sp. z o.o. Do grupy zakupowej UM Olsztyn dołączyli m.in.:
- Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie
- Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla dzieci w Ameryce
- Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie
- Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
- Rodzinny Dom Dziecka nr 3 w Olsztynie
.

Efekty przetargu Grupy UM Olsztyna z postępowaniami na zakupy energii w 2015 r. innych samorządów:

- Warszawa płaci średnio 231,10 zł netto za MWh (w przetargu na okres od października br. do końca 2015 r. stolica kupuje 134,751 GWh).
- Kraków za 422,661 GWh na 2 lata osiągnął cenę 237,98 zł
- Wrocław za 405,172 GWh na 2 lata uzyskał 222,70 zł
- Poznań za 237 GWh dostał cenę jednostkową 229,38 zł.

Bardzo dobre wyniki osiągają też Związki Gmin i Obszary Metropolitarne ze względu na duże wolumeny zgłoszonych potrzeb. I tak Górnośląski Związek Gmin uzyskał cenę jednostkową 222,70 przy zakupie 385 GWh, Gdański Obszar Metropolitarny chwali się 17 milionową oszczędnością w kosztach.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~ezt / 2016-11-29 09:13
szkoda, że takich korzystnych warunków nie ma dla zwykłych - niezbyt bogatych - obywateli tego miasta
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Podpisanie umowy na dostawę energii elektrycznej na 2015 rok

»

07-11-2014

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.