Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2014-12-16 13:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Mniejszości narodowe i etniczne na opłatku w Urzędzie Wojewódzkim

Olsztyn24
Spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem 2015 wicewojewoda Grażyna Kluge spotkała się z przedstawicielami mieszkających na Warmii i Mazurach mniejszości narodowych i etnicznych. Spotkanie odbyło się dzisiaj (16.12) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Według danych z przeprowadzonego w 2011 roku spisu powszechnego, na Warmii i Mazurach mieszka ponad 20 tys. osób zaliczających się do mniejszości narodowych i etnicznych oraz posługujących się językiem regionalnym. Są to Białorusini, Czesi, Litwini, Łemkowie, Niemcy, Ormianie, Romowie, Rosjanie, Słowacy, Tatarzy, Ukraińcy, Żydzi oraz osoby posługujące się językiem kaszubskim. Najliczniejsi są Ukraińcy (ponad 13 tys.), Niemcy (ponad 4,6 tys.) oraz Romowie (prawie 800 osób). Najmniej liczną społecznością są Czesi, których w 2011 roku na Warmii i Mazurach mieszkało 25. Ciekawostką jest to, że 48 osób w województwie zadeklarowało posługiwanie się językiem kaszubskim. Przedstawiciele większości z wymienionych mniejszości przyjęli zaproszenie wojewody na przedświąteczne spotkanie i przybyli dziś do Urzędu Wojewódzkiego. Po raz pierwszy na spotkanie w UW przybyła Farida Ryzmanowicz, założycielka Stowarzyszenia Tatarów Warmii i Mazur.

Spotkanie otworzyła wicewojewoda Grażyna Kluge, która po powitaniu gości, przekazała ważne, szczególnie dla mniejszości romskiej wiadomości. Rada Ministrów przyjęła bowiem 6-letni Program Integracji Społeczności Romskiej, a Minister Administracji i Cyfryzacji uruchomił kampanię będącą następstwem podpisanej przez Polskę „Europejskiej karty języków regionalnych lub mniejszościowych”. Do końca miesiąca pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych musi złożyć ministrowi informację o działaniach podjętych na Warmii i Mazurach w tym zakresie.
R E K L A M A
banner
Zanim pani wicewojewoda złożyła uczestnikom spotkania świąteczno-noworoczne życzenia i podzieliła się z nimi opłatkiem, głos zabrali  przedstawiciele największych w województwie mniejszości: ukraińskiej, niemieckiej i romskiej. Mówili zarówno o sukcesach mniejszości, jak i o problemach, z którymi borykają się na co dzień.

Nie zabrakło prezentów. Grażyna Kluge przekazała do świetlic romskich książki, gry planszowe i zabawki, natomiast wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kalendarze romskie i wydawnictwo książkowe o wojennych nekropoliach na Warmii i Mazurach.

Po części oficjalnej spotkania, był czas na wystąpienia przedstawicieli pozostałych mniejszości reprezentowanych na spotkaniu, przekazanie ważnych informacji urzędowych, pomocnych w codziennych działaniach organizacji oraz luźne rozmowy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie opłatkowe mniejszości w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie

16-12-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl