Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2015-01-14 12:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Magiczny czas karnawału w Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Zajęcia z karnawałem w roli głównej (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Domu Gazety Olsztyńskiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się wczoraj (13.01) spotkanie adresowane do dzieci pod hasłem „Jak się Stary Rok z Nowym spotkał - magiczny czas karnawału”. Uczestniczyły w nim przedszkolaki z II grupy Przedszkola Miejskiego nr 24 w Olsztynie.

Na początku dzieci wysłuchały opowieści o tym, jak w dawnych czasach świętowano Nowy Rok na Warmii, jak się przygotowywano do obchodu święta Trzech Króli. Dawniej obchodzono go bardzo hucznie: odbywały się liczne zabawy i tańce. Prowadząca spotkanie przedstawiła również zwyczaje panujące w karnawale, np. zawieszanie huśtawki, na której każdy domownik musiał pohuśtać się 10 razy.

Dużym powodzeniem cieszyły się też wróżby i zabawy, takie jak wycinanie z dyni bądź buraka otworów, które miały wyglądać jak ich oczy i usta, a potem wstawianie do środka warzywa zapalonej świecy - w ten sposób wzajemnie się straszono.
R E K L A M A
banner
W dawnych czasach ostatni tydzień karnawału był bardzo pracowity dla gospodyni domu, która piekła dużo ciast i pączków. Ta tradycja nie zniknęła zupełnie, obecnie także mamy taki dzień - „Tłusty Czwartek”, podczas którego jemy słodkości.

Przedszkolaki posłuchały także o różnicach w obchodzeniu karnawału na przestrzeni lat, a wszystko to bardzo ciekawie przedstawione i dostosowane do ich wieku.

Ostatnim punktem programu, a dla milusińskich najprzyjemniejszym, było własnoręczne przygotowywanie masek karnawałowych, które mogą zaprezentować na balu karnawałowym.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl