Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-01-16 11:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Nominacja profesorska dla olsztyńskiego lekarza

Olsztyn24
Prof. Ireneusz Kowalski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał prof. nadzw. dr. hab. n. med. Ireneuszowi Kowalskiemu, kierownikowi Kliniki Rehabilitacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie tytuł profesora nauk medycznych. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskiej odbędzie się w środę (21.01) 21 stycznia w Pałacu Prezydenckim.

- Gdy byłem studentem medycyny, szczytem moich marzeń było to, żebym w wieku około 40 lat został wybrany przez ordynatora jakiegoś oddziału na jego zastępcę – wspomina z uśmiechem prof. Ireneusz Kowalski. - Nie miałem wcale na myśli robienia kariery, zarabiania pieniędzy. Zależało mi na tym, by ktoś obdarzył mnie zaufaniem, docenił mnie jako fachowca. Ale gdy zagłębiałem się w literaturę naukową, widziałem coraz więcej tematów, problemów, ten „naukowy las” mnie pochłaniał...

Profesor Kowalski przyznaje, że o byciu lekarzem marzył już w dzieciństwie. Chciał też być strażakiem. Wybrał ten pierwszy zawód z prostej przyczyny: - Strażak wyjeżdża do pożaru od czasu do czasu, a ja chciałem pomagać ludziom codziennie – wyjaśnia lekarz.
R E K L A M A
banner
Nieprzypadkowo prof. Ireneusz Kowalski wybrał też specjalizację z rehabilitacji medycznej. Opowiada, że jako nastolatek przyprowadzał swoją młodszą siostrę do doktora Władysława Lipeckiego do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie na leczenie skoliozy.

- A po latach to ja, w tym samym gabinecie, przy tym samym biurku przyjmowałem pacjentów - opowiada profesor. Podkreśla, że w swojej karierze wzoruje się na trzech osobach. Wszystkie poznał pracując w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

- To właśnie tu spotkałem wzorzec lekarza – panią doktor Helenę Ziarko-Daukszewicz. Cenię ją za najwyższej miary profesjonalizm i skromność – mówi prof. Kowalski. - Z kolei pierwszy artykuł naukowy napisałem dzięki ówczesnej dyrektorce tego szpitala – pani Oldze Szwałkiewicz. Natomiast świętej pamięci doktor Władysław Lipecki był mentorem całego mojego rozwoju naukowego. Nie zrobiłbym też kariery naukowej, gdyby nie wspaniała żona i dzieci, które wytrzymywały tatę siedzącego przy biurku i wymagającego ciszy. Oni wszyscy są współautorami mojego sukcesu.

Profesor Ireneusz Kowalski od 2008 r. jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz kierownikiem Katedry i Kliniki Rehabilitacji Wydziału Nauk Medycznych UWM, a od 2012 r. - kierownikiem Kliniki Rehabilitacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Od 24 lat jest przewodniczącym warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. W latach 2005-2014 pełnił również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Prof. Kowalski jest członkiem Komisji Bioetycznej oraz członkiem Rady Programowej Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także członkiem Senackiej Komisji Etyki UWM.

Dyplom lekarza medycyny prof. Kowalski uzyskał w 1981 r. na Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1982-1996 pracował w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W 1986 r. otrzymał pierwszy stopień specjalizacji z zakresu pediatrii, a w 1991 r. - drugi stopień specjalizacji z zakresu rehabilitacji medycznej. W latach 1996-2012 prof. Ireneusz Kowalski był zatrudniony w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce koło Olsztynka na stanowisku ordynatora Oddziału Rehabilitacyjnego.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1998 r. na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a 10 lat później - na tej samej uczelni otrzymał stopień doktora habilitowanego medycyny. W latach 2008-2009 prof. Kowalski był członkiem zespołu ekspertów przy Ministrze Zdrowia opracowujących program „Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży w środowisku nauczania i wychowania – Rekomendacje Ministra Zdrowia”. W 2009 roku został powołany na członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie rehabilitacji medycznej, a rok później - do zespołu ekspertów medycznych Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Prof. Kowalski jest kierownikiem i wykonawcą licznych projektów badawczych, uczestnikiem zagranicznych staży i sympozjów.

Prof. Kowalski kieruje ogólnopolskim, obowiązkowym kursem specjalizacyjnym CMKP dla lekarzy w rehabilitacji medycznej nt. „Rehabilitacja dzieci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego”. Brał udział w pracach 18 ogólnopolskich i międzynarodowych komitetów naukowych i organizacyjnych. Jest również konsultantem naukowym i redaktorem wielu czasopism naukowych: redaktorem naczelnym „Polish Annals of Medicine”, redaktorem i członkiem Komitetu Naukowego Journal of Elementology (Lista Philadelfijska – Impast Factor – 0,354), członkiem Rady Naukowej The Journal of Spine Surgery, członkiem Zespołu Konsultantów Polish Journal of Rehabilitation Research, konsultantem naukowym Ogólnopolskiego Informatora Osób Niepełnosprawnych. Kierownik czterech projektów badawczych Komitetu Badań Naukowych i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wykonawca trzech projektów w ramach Unii Europejskiej, autor ponad 250 artykułów naukowych i 3 podręczników akademickich.

Prof. Ireneusz Kowalski należy do licznych organizacji naukowych: Polskie Towarzystwo Rehabilitacji – przewodniczący ośmiu kadencji Oddziału Warmińsko-Mazurskiego i członek Zarządu Głównego, International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, Baltic & North Sea Forum on Physical and Rehabilitation Medicine – zastępca sekretarza, Society on Scoliosis Orthopedic and Rehabilitation Treatment, Polska Grupa Society on Scoliosis Orthopedic and Rehabilitation Treatment – założyciel, Polskie Towarzystwo Ortopedyczno-Traumatologiczne, Sekcja Spondyloortopedii, Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa.

Prof. Ireneusz Kowalski zdobył następujące wyróżnienia: został zamieszczony w Who is Who w Polsce, Verlag fur Personenezyklopedien, Schweiz. Został także zamieszczony w Who's Who in The World, 21st Edition, NJ, USA. Za zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność społeczną otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 2013 r. uhonorowany Odznaczeniem „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur”.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl