Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2015-01-19 20:18 | Rozmiar tekstu: A A A

„Kolędowania czas” w niedzielę w bazylice św. Jakuba

Olsztyn24
Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej | Więcej zdjęć »
Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na koncert „Kolędowania czas”. Koncert odbędzie się 25 stycznia o godz. 20.00 w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie.

W niedzielny wieczór Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Benedykta Błońskiego zaprezentuje najpiękniejsze kolędy, które zostaną zaśpiewane w tradycyjnej formie oraz w interesujących aranżacjach. Zachęcamy do wspólnego kolędowania - wszak kolędy według polskiej tradycji możemy śpiewać do 2 lutego. Tak, więc jest jeszcze „ KOLĘDOWANIA CZAS.”

W koncercie usłyszymy m.in. kolędy: Wśród nocnej ciszy - opr. S. Niewiadomski, Dzisiaj w Betlejem - opr. A. Łuciuk, Gdy się Chrystus rodzi - opr. S. Niewiadomski, Mizerna cicha - opr. Wł. Sołtysik, W żłobie leży - opr. T. Flasza, Ach, ubogi żłobie- opr. S. Wiechowicz, Hej, w dzień Narodzenia - opr. T. Flasza, W dzień Bożego Narodzenia - opr. S. Niewiadomski, Tryumfy - opr. T. Flasza, Gdy śliczna Panna - opr. A. Borzym, Lulajże Jezuniu - opr. A. Borzym
R E K L A M A
banner
Benedykt Błoński dyrygent

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (1982) wrócił do Olsztyna, gdzie rozpoczął działalność artystyczną i naukową. Od tamtego czasu do roku 2009 pracował również z Chórem im. prof. Wiktora Wawrzyczka, obecnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z chórem tym brał udział w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając szereg najwyższych nagród (I miejsca, złote medale, a także Grand Prix).

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został uhonorowany: Odznaką Ministra Kultury i Sztuki „Zasłużony Działacz Kultury” (1997); Honorową Odznaką Wojewody Olsztyńskiego „Zasłużony dla Warmii i Mazur” (1997); Złotym Krzyżem Zasługi (2001); Nagrodą indywidualną Prezydenta Miasta Olsztyna (2002); Odznaką Honorową Złotą z Laurem Zarządu Głównego PZChiO; Nagrodami indywidualnymi I i II stopnia Rektora UWM w Olsztynie; Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007); Nagrodą im. Feliksa Nowowiejskiego przyznawaną przez Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie sztuk muzycznych (2011), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2012).

W swoim dorobku Benedykt Błoński ma liczne nagrania radiowe i telewizyjne w kraju i za granicą oraz 13 płyt CD:

– Domenico Cimarosa: Requiem pro defunctis,
– Od Palestriny do Lennona,
– Sacrum et profanum,
– Cicha noc, Silent Night, Stille Nacht,
– Czasem... (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
– Dwupłytowy album: Chwalmy Pana i W śpiewie się radujmy;
– Gaude Mater Polonia...,
– Litania Gietrzwałdzka (album wokalno-instrumentalny, prawykonanie),
– Modlitwa o pokój,
– Feliks Nowowiejski – Pieśni morskie na chór mieszany a capella op. 42 (nr 1-17 i nr 18-34),
– Wonderful World.

Prowadził także setki koncertów krajowych i zagranicznych (Grecja, Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Francja, Watykan, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Rosja, Meksyk, Argentyna) z muzyką polską i zagraniczną, w tym prawykonania.

Od lat współpracuje z chórami zagranicznymi, a także z Filharmonią Warmińsko-Mazurską, dla której przygotowywał i prowadził koncerty oratoryjne. Zasiada w radach artystycznych i jest jurorem

Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Chór powstał w październiku 2009 roku. Stworzenie zespołu oraz jego prowadzenie powierzono prof. Benedyktowi Błońskiemu.
Pierwszy, inauguracyjny koncert odbył się 19 grudnia 2009 roku w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Chór z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii zaprezentował publiczności olsztyńskiej kolędy i pastorałki polskie.

Podczas pięcioletniej działalności Chór wykonał dziesiątki koncertów wokalno-instrumentalnych oraz z programem a cappella, zawsze zbierając pochlebne recenzje krytyki w kraju i za granicą. Wystąpił m.in. kilkakrotnie w Kaliningradzie, w Grodnie (Białoruś), w Kłajpedzie i Wilnie (Litwa), a także w Primorsku i w Kiten (Bułgaria), gdzie zdobył I miejsce na Balkan Folk Fest 2010 w kategorii chórów mieszanych.
Chór aktywnie uczestniczył w takich ważnych rocznicach i wydarzeniach jak: dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina, setna rocznica skomponowania przez Feliksa Nowowiejskiego pieśni „Rota”, rocznice śmierci papieża Jana Pawła II, koncerty w hołdzie ofiarom Katynia, Sybiru i katastrofy pod Smoleńskiem. Rokrocznie występuje w koncertach charytatywnych, pomagając zbierać fundusze na wakacje dla dzieci z najuboższych olsztyńskich rodzin.

Wielkim, niezapomnianym wydarzeniem artystycznym było wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego pod batutą twórcy dzieła, z udziałem największych polskich solistów (17 grudnia 2010), a także IX Symfonia Beethovena i Angelus Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita (6 czerwca 2014).

W repertuarze zespół posiada m.in.: Carmina burana Orffa, Requiem d-moll Mozarta, Requiem Johna Ruttera (prawykonanie olsztyńskie), Messe modale en septuor Jehana Alaina (prawykonanie polskie), Missa Pro Pace Wojciecha Kilara, opery: Tosca Pucciniego i Traviata Verdiego, operetki: Księżniczkę czardasza Kálmána, Zemstę nietoperza Johanna Straussa.

Wstęp na koncert - wolny!

Z D J Ę C I A
logo FWM
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl