Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2015-01-27 16:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Święto pracowników urzędów pracy

Olsztyn24
Kierownicy najlepszych urzędów pracy ze Statuetkami Marszałka Województwa | Więcej zdjęć »
Od pięciu lat 27 stycznia jest państwowym świętem pracowników publicznych służb zatrudnienia. Dzisiaj więc (27.01) pracownicy urzędów pracy na Warmii i Mazurach świętowali. Wojewódzką uroczystość z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.

Podczas uroczystości przede wszystkim wyróżniono zasłużonych pracowników urzędów pracy oraz najlepsze w województwie urzędy. Najważniejsze z wręczonych dzisiaj odznaczeń to nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komirowskiego Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Te państwowe odznaczenia wręczyła wicewojewoda Grażyna Kluge.

Swoje wyróżnienia na dzisiaj przygotował również marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Najlepsze w walce z bezrobociem urzędu pracy otrzymały okolicznościowe Statuetki Marszałka Województwa, a pracownicy - nagrody pieniężne i dyplomy.
R E K L A M A
banner
- Pracownicy publicznych służb zatrudnienia na pewno zasługują na swoje święto i wyróżnienia, które dzisiaj stały się ich udziałem - mówi Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. - Pracownicy ci służą społeczeństwu, chociaż nie noszą mundurów. Ich praca wymaga naprawdę specjalnych predyspozycji, umiejętności psychofizycznych i wiedzy fachowej. To coś w rodzaju posłannictwa, prawie powołanie - bardzo trudne, często niewdzięczne, ale niezmiernie potrzebne działanie. Ustanowienie pięć lat temu przez Sejm Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia jest wyrazem uznania dla tej ciężkiej pracy.

Na Warmii i Mazurach w szeregach służb zatrudnienia pracują ogółem 1134 osoby. Są to pracownicy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, powiatowych urzędów pracy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Ich działalność jest niezmiernie ważna w naszym województwie, które od lat zmaga się z wysokim poziomem i natężeniem bezrobocia. Statystyki wskazują jednak, że 2014 rok był dobrym rokiem na warmińsko-mazurskim rynku pracy. Na koniec grudnia w województwie zarejestrowanych było nieco ponad 98 tys. bezrobotnych. Był to stan niższy o 17 734 osoby, tj. o 15,3% od poziomu bezrobocia z grudnia 2013 r. Liczba bezrobotnych figurujących w rejestrach powiatowych urzędów pracy województwa była najniższa od 2008 roku. Znalazło to odzwierciedlenie w stopie bezrobocia, która w końcu listopada 2014 roku, ukształtowała się na poziomie 18,3%. W odniesieniu do poprzedniego roku dynamika spadku wartości tego wskaźnika była w województwie wyższa niż w kraju o 1,0 pkt procentowy. Jednak w dalszym ciągu stopa bezrobocia rejestrowanego jest w naszym regionie najwyższa w kraju.

W ciągu ubiegłego roku służby zatrudnienia pozyskały o 8 tys., tj. prawie o 19% ofert pracy więcej niż rok temu. Wydając prawie 212 mln zł zaktywizowano ze środków Funduszu Pracy ponad 32 600 osób.

Nie bez znaczenia dla rynku pracy i rozwoju przedsiębiorczości w województwie jest udzielanie dotacji dla bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej i zakładom pracy na utworzenie nowych dodatkowych miejsc pracy. W roku ubiegłym przyznano prawie 2 200 dotacji oraz utworzono nieco ponad 1 900 dodatkowych miejsc pracy. Łącznie daje to niebagatelną liczbę -  ponad 4 100 nowych miejsc pracy.

Na podkreślenie zasługuje bardzo intensywna praca pracowników służb zatrudnienia na rzecz poprawy sytuacji osób młodych. Na koniec roku w rejestrach powiatowych urzędów pracy pozostawało blisko 16 800 osób poniżej 25 roku życia i było to o 5 400 osób mniej niż rok temu. Udział młodych bezrobotnych w strukturze bezrobocia zmniejszył się z 19,2% do 17,2%. Jednak sytuacja młodych na rynku pracy w dalszym ciągu jest trudna i wymaga szczególnej troski służb zatrudnienia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia 2015 w Olsztynie

27-01-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl