Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MB | 2015-02-07 00:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Potrzebny Zarząd Dzielnicy Koszar Dragonów

Olsztyn24
Koszary Dragonów obecnie są przede wszystkim miejscem wydarzeń artystycznych
W Olsztynie trwają konsultacje w sprawie Koszar Dragonów. Ich pomysłodawcą jest stowarzyszenie Warnija, a partnerami Urząd Miasta, Forum Rozwoju Olsztyna, Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” oraz OLCAMP. Wynikiem ogólnomiejskiej dyskusji będzie raport, który posłuży jako wskazówka, w jakim kierunku powinny zmierzać dalsze decyzje dotyczące zabytkowego obszaru. Dokument ma uwzględniać funkcje społeczne, gospodarcze i przestrzenne.

Dotychczasowe spotkania: seminarium oraz warsztaty już przyniosły pierwsze wnioski. Mieszkańcy mają różne propozycje wykorzystania obiektów, m.in. na cele kulturalne i sportowe. Chcieliby, aby wyniki debaty zostały wzięte pod uwagę przy ustanawianiu planów zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Zwracają też uwagę, że w prace nad koncepcją powinien włączyć się Wojewódzki Konserwator Zabytków, który sprawuje formalną pieczę nad obiektami. Większość zgadza się też z poglądem, że konieczne jest także wprowadzenie pewnych rozwiązań organizacyjnych, które ułatwią współpracę między różnymi podmiotami, np. Zarząd Dzielnicy Koszar Dragonów.

- Dobrym pomysłem byłoby również wyznaczenie konkretnych urzędników czy nawet odrębnej komórki w ratuszu, która zajmowałaby się wyłącznie tym tematem – mówi Tomasz Birezowski, prezes Forum Rozwoju Olsztyna. – Szczególnie że mówimy o rozległym obszarze, wymagającym długofalowych i wielotorowych działań. Nie można tego traktować wyrywkowo, od przypadku do przypadku. Potrzebny jest ktoś, kto będzie prowadził stały dialog z olsztynianami, przedstawicielami stowarzyszeń, przedsiębiorcami: wszystkimi, którzy chcą wnieść jakąś wartość do koszar. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie. Jednak kiedy powstanie opracowanie z konsultacji, spójna koncepcja, nastanie czas na zastanowienie się nad źródłami finansowania. Dobrze, aby był podmiot, który to wszystko połączy w całość i będzie czuwać nad przebiegiem działań dotyczących obiektów.
R E K L A M A
banner
Podobna struktura funkcjonuje np. w Łodzi. Arkadiusz Bogusławski, główny ekspert olsztyńskiego projektu, zajmuje się w tamtejszym magistracie rewitalizacją zabytkowej dzielnicy Księży Młyn. Pracuje w komórce odpowiedzialnej wyłącznie za tę dziedzinę. Jej działania są przewidziane co najmniej do 2020 roku.

- To rozsądne rozwiązanie. Jestem przekonany, że sprawdziłoby się również na naszym gruncie. Nie trzeba by za każdym razem angażować urzędników z wielu wydziałów, którzy mają również inne obowiązki. Byłoby to takie ratuszowe centrum koordynacji wszystkiego, co związane z powojskowym kompleksem. Nie musi to być bardzo rozbudowana struktura. Wystarczą dwie, trzy kompetentne osoby, które czują to zagadnienie i będę otwarte na rozmowy oraz do nich przygotowane. Z pewnością będziemy o to apelować do Urzędu Miasta – podsumowuje Tomasz Birezowski.

Konsultacje w sprawie Koszar Dragonów potrwają do czerwca 2015 roku.

Projekt „Wzorcowe konsultacje w sprawie rewitalizacji Koszar Dragonów w Olsztynie” jest współfinansowany z funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl