Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Elżbieta Mierzyńska | 2015-02-10 20:25 | Rozmiar tekstu: A A A
Olsztyn w technologii fulldome

Podróż w czasie

Olsztyn24
(fot. OPiOA - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Lubimy rozmawiać o Olsztynie? Lubimy szukać w nim tego co interesuje, czy też tego co martwi? Lubimy tropić zmiany, historię, snuć wizje przypuszczalnych zmian? Lubimy wiedzieć więcej? Jeśli tak, to wypad do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego staje się niemalże koniecznością. Jestem pod pozytywnym wrażeniem tego, co obejrzałam podczas najnowszej projekcji „Olsztyn nasze miasto”.

Podczas projekcji można obejrzeć pocztówki, wizualizacje, graficzne animacje, Olsztyn w silnym okresie startu do szybkiego rozwoju oraz Olsztyn dziś. W pierwszej części seansu widzowie wędrują w czasie. Twórcy projekcji znaleźli świetną formę zabrania nas do niezwyklej podróży. Po prostu odtworzyli salę dawnego kina Kopernik, rozsunęli ekran, większy, coraz większy i niemalże pozwolili nam wejść w historyczne obrazki dawnego miasta. Przenosząc się do Olsztyna z przełomu XIX i XX wieku widzimy, jakie to było piękne miasto, z klimatem, zamysłem architektonicznym, smakiem i pewnego rodzaju rozmachem. Niektóre z odwiedzanych fragmentów miasta dziś już nie istnieją, wojna zrobiła swoje (ale nie tylko ona), ale niektóre zakątki, budynki i zabytki z pewnością rozpoznamy. Powracając do czasów współczesnych odbędziemy spacer po ulicach, placach i parkach dzisiejszego Olsztyna. Obejrzymy zabytki, odbudowane po zniszczeniach elewacje domów, zajrzymy do ciekawych wnętrz budynków, w których mają swe siedziby rozmaite olsztyńskie instytucje. Ilustracyjny seans wzmacnia ścieżka dźwiękowa muzyka, skomponowana specjalnie dla tego pokazu przez Roberta Letkiewicza.

Projekcja „Olsztyn nasze miasto" to pierwsza olsztyńska produkcja w technologii fulldome. Premiera seansu odbyła się 13 grudnia 2014 r. Autorem scenariusza i głównym realizatorem jest Dariusz Madaj. Nad animacją pracowali: Dariusz Madaj, Krzysztof Zaskórski, Dariusz Prokopczuk, Maciej Wolff, Natalia  Oliwiak. Modele 3D sporządzali: Krzysztof Zaskórski i Maciej Wolff.  Autorami tekstów są: Marian Jurak, Jacek Szubiakowski, Agnieszka Zbanyszek, Dariusz Madaj. Zdjecia: Dariusz Prokopczuk. To główni autorzy i realizatorzy. Warto ocenić ich pracę, zamysł oraz ideę pytania o Olsztyn, prezentowaną w nowoczesnej formie. Oryginalne pocztówki zestawione są z laboratoryjnym obrazem cyfrowych przetworzeń.
R E K L A M A
banner
Seans można zobaczyć w Olsztyńskim Planetarium w lutym codziennie o godzinie 18.

Elżbieta Mierzyńska

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl