Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
jws | 2015-02-10 21:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Przystępnie, a nawet interesująco, o przemianach gospodarczych po 1989 roku

Olsztyn24
Marek Książek (z lewej) w ostatnich latach napisał kilka książek
Na rynku wydawniczym Olsztyna pojawiła się najnowsza książka Marka Książka, znanego dziennikarza i publicysty, który pisze tak dobrze, że w sposób przystępny – ba, nawet interesujący - potrafi przedstawić temat tak nudny i trudny jak proces przemian gospodarczych po 1989 r.  Mowa o książce  „Czas przemian. Transformacja gospodarcza na Warmii i Mazurach w latach 1989 – 2014”.

Jest to publikacja imponująca: 226 stron, obszerna bibliografia (kilkadziesiąt pozycji) i na dodatek cytowany materiał źródłowy, który po razy pierwszy ujrzał światło dzienne. Znajdziemy w niej 12 wywiadów, w tym z dwukrotnym ministrem ds. przekształceń własnościowych Januszem Lewandowskim, Andrzejem Smolińskim, ówczesnym  przewodniczącym NSZZ Solidarność, Stanisławem Kowalczykiem, szefem OPZZ (potem posłem). Wszystkie wypowiedzi są autoryzowane. Na marginesie dodam, że minister Janusz Lewandowski ocenił całkiem dobrze prywatyzację dokonaną w naszym województwie.

Autor wymienia wszystkich ważniejszych pionierów kapitalizmu na Warmii i Mazurach: Prusik, Dowgiałło, Skowroński, Nałęcz, Goszczyński, Jaremko, Szynaka i kilku  innych, ale też wojewodów, którzy kolejno prywatyzowali przedsiębiorstwa.
R E K L A M A
banner
Rozdział trzeci to omówienie wybranych prywatyzacji, od pierwszej, najgorzej ocenianej tj. Olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszynami (pamiętamy? Siemienas, 1991 r.), po kolejne, w tym Lenpol w Szczytnie, Zakłady Mięsne w Olsztynie, Indykpol, Browary w Elblągu, Warmię w Kętrzynie, Philips-Farel, Paged-Sklejkę w Morągu, Warfamę. Autor przy okazji cytuje artykuły na temat tych prywatyzacji, jakie ukazywały się  w prasie krajowej i  regionalnej. Opisuje również likwidację kilkudziesięciu przedsiębiorstw województwa w celu zmiany ich właściciela.

W osobnych podrozdziałach omawia likwidację PGR-ów, powstanie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz port lotniczy w Szymanach, a w załącznikach znajdziemy tabele z wykazem sprywatyzowanych 98 przedsiębiorstw, wpływ prywatyzacji na kwestie bezrobocia i inne.

Podsumowując jeszcze raz podkreślę, że książka jest nie tylko pionierska, ale tak trudny materiał podano w formie przystępnej, co jest unikatowe w przypadku omawiania procesu prywatyzacji. Recenzował ją m.in. minister Janusz Lewandowski oraz profesorowie UWM: Janusz Heller, Stanisław Achremczyk i Zbigniew Puchajda.

Bardzo trafną ocenę publikacji napisał sam autor w jej zakończeniu: Tak skonstruowaną monografię można uznać za pionierską, ale przede wszystkim dlatego, że do tej pory nikt nie podjął się tego zadania w takim zakresie. To znaczy, nie przeprowadził żmudnej kwerendy materiałów dotyczących prywatyzacji wybranych przedsiębiorstw w archiwach Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Archiwum Państwowym w Malborku (gdzie znajdują się akta byłego Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu), jak również prasie oraz Internecie.

(jws)

Komentarze [6]
~ela / 2015-02-11 13:14
Marku, dziękuję za doprecyzowanie. Kupię i poczytam z uwagą.
~Marek K / 2015-02-11 10:28
Dzięki za gratulacje, już teraz zapraszam na promocję - będzie można kupić książkę, bo kilka egzemplarzy autorskich się rozeszło. Jak mi mówił wydawca (Wydawnictwo LITTERA), wstawił ją do księgarni na UWM, Książnicy Polskiej i trzech księgarni Stefana Zielskiego, a cena z marżą ok. 50 zł. Lepiej więc kupować bezpośrednio od wydawcy, 27 bm na promocji w OBN. Elu, o barwnym ptaku Siemienasie też jest rozdział, tak jak kilka wątków z pogranicza sensacji, ale generalnie to poważna praca, prawie naukowa, podająca przykłady spartaczonych, jak i udanych prywatyzacji, oparta na materiałach źródłowych (żmudna kwerenda w archiwach, rozmowy, publikacje prasowe). Trochę mnie kosztowała czasu i wysiłku, ale z pomocą Towarzystwa Naukowego im. Kętrzyńskiego udało się wreszcie wydać. Książka jeszcze pachnie farbą drukarską, ale już mam kilka pozytywnych reakcji, co mnie oczywiście cieszy.
~warmiak / 2015-02-11 08:50
Gratuluję Marku ! Pozdrawiam
~Elżbieta M / 2015-02-11 08:11
Marku gratuluję, jak wpadnie w ręce - czytam od razu. Zwłaszcza, że sama także dobrze pamiętam czasy przemian, sukcesy i wielkie upadki, a także tamtych rzeczników prasowych oraz barwne ptaki, takie jak Pan Siemienas. Pozdrawiam i gratuluję pomysłu!!!
~karaf / 2015-02-11 08:03
Gdzie można kupić „Czas przemian” i w jakiej cenie ?
~Marek K / 2015-02-10 23:38
Dziękuję za recenzję, ale była chyba pisana na etapie przygotowania monografii do druku, bo wydana w ostatnich dniach kompletna książka liczy - z fotografiami - aż 320 stron. I choć jest w niej wywiad z b.ministrem Januszem Lewandowskim, to on tej publikacji nie recenzował, podobnie jak nie wszyscy wymienieni profesorowie, przynajmniej oficjalnie. Na „skrzydełkach” monografii jest za to recenzja prof. Józefa Górniewicza. Poza tym wszystko się zgadza, a jeśli kogoś ta publikacja bliżej interesuje, zapraszam 27 lutego o godz. 11 do sali OBN (Dom Polski) na promocję „Czasu przemian”.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl