Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2015-02-12 14:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Rolnicy protestowali w Olsztynie

Olsztyn24
Rolniczy protest w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Około tysiąca rolników z Warmii i Mazur przyjechało dziś (12.02) do Olsztyna, by zaprotestować przeciwko polityce rządu wobec producentów rolnych i nie tylko. Organizatorem protestu był Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona Warmii i Mazur, chociaż w jego organizację aktywnie zaangażowały się również inne związki zawodowe i stowarzyszenia rolnicze. Wśród uczestników protestu pojawili się także działacze opozycyjnych partii i członkowie młodzieżowych organizacji narodowych. Była też liczna grupa mieszkańców Korsz, którzy czują się pokrzywdzeni przez działający tam zakład recyklingu akumulatorów.

- Są trzy zasadnicze powody naszego protestu - powiedział nam Edward Wysocki, przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona na Warmii i Mazurach. - Protestujemy, bo produkcja rolnicza jest nieopłacalna. Po drugie domagamy się wstrzymania sprzedaży polskiej ziemi w obce ręce. Żądamy też odszkodowań za wyrządzone przez dziki szkody w uprawach.

W wystąpieniach reprezentantów poszczególnych grup rolników pojawiało się jednak dużo więcej szczegółowych problemów, z jakimi borykają się dzisiaj nie tylko warmińsko-mazurscy rolnicy, jak chociażby za niskie kwoty mleczne i zatrucie środowiska, w tym upraw rolnych i pasz dla bydła w promieniu kilku tysięcy metrów od zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach.
R E K L A M A
banner
Protest rozpoczął się około godz. 10. pod siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych przy ulicy Głowackiego. Tam liderzy protestu ujawnili powody, dla których rolnicy zebrali się dziś w Olsztynie oraz plany działań, które - ich zdaniem - doprowadzą do zrealizowania rolniczych postulatów. Potem rolniczy pochód przeszedł ulicami Kołobrzeska, Kościuszki, Mickiewicza i Kopernika do Urzędu Wojewódzkiego.

Do tej pory podobne protesty kończyły się manifestacją pod urzędem. Tym razem wszyscy uczestnicy protestu weszli do budynku. Tu pod gabinetem wojewody czekał na nich Marek Reda - dyrektor Urzędu Wojewódzkiego. Jak wyjaśnił przybyłym rolnikom, w urzędzie nie było ani wojewody Mariana Podziewskiego (uczestniczył w pogrzebie byłego burmistrza Braniewa), ani wicewojewody Grażyny Kluge (towarzyszyła ministrowi edukacji narodowej w wizycie u osób ewakuowanych z Donbasu).

Marek Reda zdecydowany był przyjąć petycję, którą rolnicy zamierzali przekazać wojewodzie jako przedstawicielowi rządu w terenie. Rolnicy zdecydowali się jednak jedynie odczytać mu treść petycji. Poinformowali też, że dokument przekażą jedynie wojewodzie Marianowi Podziewskiemu. W tej sytuacji protestujący zdecydowali się pozostać w budynku Urzędu Wojewódzkiego do czasu przybycia wojewody.

Niebawem udostępnimy nagrania wideo z pikiety pod Agencją Nieruchomości Rolnych, przemarszu rolników ulicami Olsztyna i ich pobytu w Urzędzie Wojewódzkim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Rolniczy protest w Olsztynie (1)

12-02-2015

image galeria
Rolniczy protest w Olsztynie (2)

12-02-2015

image galeria
Rolniczy protest w Olsztynie (3)

12-02-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl