Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-02-19 15:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Siedemdziesiąt lat temu w Olsztynie pojawiła się Polska

Olsztyn24
Rocznicowa uroczystość na ulicy Zientary-Malewskiej 2 | Więcej zdjęć »
Siedemdziesiąt lat temu, 19 lutego 1945 roku, w zajętym przez Armię Czerwoną Olsztynie pojawili się pierwsi polscy osadnicy - kolejarze z Białegostoku. - W tym dniu w Olsztynie pojawiła się Polska - powiedział dziś (19.02) prezydent Piotr Grzymowicz, podczas uroczystości upamiętniającej to wydarzenie.

W programie tegorocznej uroczystości związanych z rocznicą przybycia kolejarzy do Olsztyna znalazła się msza święta odprawiona przez abpa Wojciecha Ziemby w kościele p.w. św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej oraz patriotyczna manifestacja pod budynkiem nr 2 przy ul. Marii Zientary-Malewskiej, gdzie przybysze z Białegostoku znaleźli pierwsze kwatery w Olsztynie. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Piotr Grzymowicz - prezydent Olsztyna, wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk, przedstawiciel wojewody Alfred Wenzlawski, obecni i byli kolejarze, kombatanci, policjanci, strażnicy miejscy i uczniowie olsztyńskich szkół.

Podczas uroczystości prezydent Piotr Grzymowicz wyróżnił Medalionem Św. Jakuba Michała Kwiatkowskiego, przewodniczącego Rady Krajowej Związku Emerytówi Rencistów PKP w uznaniu zasług dla upamiętnienia olsztyńskich kolejarzy-pionierów. To właśnie Michał Kwiatkowski dba, by pamięć o pierwszych powojennych osadnikach w Olsztynie nie zaginęła i co roku inicjuje obchody przyjazdu kolejarzy do Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Więcej o dzisiejszej uroczystości na ulicy Zientary-Malewskiej na naszych zdjęciach i filmie wideo.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [2]
~olsztyniak / 2015-02-21 09:09
... zjawiła się Polska. Przywieziona w wojskowym sowieckim pociągu...
~allensteiner / 2015-02-20 21:29
Znakomita okazja, żeby wrócić do tematu obalania wiadomego pomnika. To przez tę wredną Armię oni wszyscy tu przyjechali.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
70. rocznica przyjazdu do Olsztyna pierwszych kolejarzy

»

19-02-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl