Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Karol Dempich | 2015-02-20 09:00:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Historii ronda ciąg dalszy

Olsztyn24
Wjazd na rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z ul. Grunwaldzkiej
Za jakie grzechy pokarano nas takim rondem? – zastanawiają się kierowcy codziennie przemierzający skrzyżowanie ulic Artyleryjskiej, Bałtyckiej i Schumana.

Rondo, które od kilku lat nosi nazwę Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, powstało przed prawie 10 laty, przy okazji budowy nowej ulicy Schumana. Od początku budziło kontrowersje wśród kierowców. Drogowcy nie wprowadzili tam bowiem takiej organizacji ruchu, jak na innych olsztyńskich rondach. Jak tłumaczyli, nie mogli, bo nie wszystkie zjazdy z ronda były symetryczne. Dlatego nie można było wyznaczyć z góry, którym pasem należy wjechać na skrzyżowanie, obierając pożądany kierunek jazdy.

Wykorzystywali to mniej doświadczeni kierowcy, którzy nawet zamierzając zawrócić na rondzie, zajmowali pas zewnętrzny, objeżdżając nim całe skrzyżowanie. To nie podobało się z kolei kierowcom, którzy wzorem innych tego typu skrzyżowań, aby skręcić w lewo lub zawrócić, zajmowali pas wewnętrzny. Problem pojawiał się przy zjeździe z ronda. Dochodziło wówczas do wielu kolizji, w których paradoksalnie winę ponosili ci drudzy. Przed opuszczeniem ronda kierowca był bowiem zmuszony do zmiany pasa wewnętrznego na zewnętrzny. Tak wskazywały poziome znaki, znajdujące się na samym rondzie. Gdyby ich nie było, kierowca mógłby opuścić rondo pasem wewnętrznym, ale mimo to, musiałby ustąpić pierwszeństwa kierowcy jadącemu pasem zewnętrznym, gdyż ten znajdował się po jego prawej stronie.
R E K L A M A
banner
Zmiany miały nastąpić po przebudowie ulicy Bałtyckiej. Łatwo nie było, co opisywaliśmy na naszych łamach. Do zmian w końcu jednak doszło, ale i tak dochodzi tam do kolizji. Dlaczego? Po pierwsze, wielu kierowców nadal wjeżdża na rondo pasem zewnętrznym, mimo że w planie ma zjazd trzecim lub czwartym wlotem. Zgodnie jednak z obecnym oznakowaniem, ci kierowcy w ten sposób łamią przepisy.

- Niezastosowanie się do oznakowania poziomego i pionowego stanowi wykroczenie z art. 22 Prawa o Ruchu Drogowym w związku z art. 72 lub 87 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych - mówi Krzysztof Wasyńczuk z olsztyńskiej policji.

Po drugie, pozostali kierowcy, którzy na rondo wjeżdżają już zgodnie z przepisami, często nie wiedzą, że przed opuszczeniem skrzyżowania muszą ustąpić pierwszeństwa tym pojazdom, które ewentualnie znajdą się w tym samym czasie na pasie zewnętrznym.

- Zgodnie z art. 22 Prawa o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem poruszającym się wewnętrznym pasem ruchu, tj. lewym, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. Zgodnie z ww. artykułem, kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. Dozwolone jest opuszczenie skrzyżowania o ruchu okrężnym z pasa wewnętrznego oczywiście ustępując pierwszeństwa kierującemu poruszającemu się pasem zewnętrznym, chyba że oznakowanie ronda nie zezwala na taki manewr – dodaje Wasyńczuk.

Co to oznacza? W skrócie - jeśli wjeżdżamy na skrzyżowanie pasem wewnętrznym, a następnie objeżdżamy nim rondo, tuż przed zjazdem z ronda musimy upewnić się, czy aby nikogo nie ma na pasie obok.

Karol Dempich

Komentarze [4]
~Janosik / 2015-02-22 17:40
Budujac nowa Altyleryjska mozna bylo tak wyprofilowac zjad od dworca zachodniego do ronda by kierunek na wprost poszedl kaskada gora w Baltycka zjazd bezkolizyjny w prawo. A ogolnie kierunki mozna wytyczyc i pionowo i poziomo zrobic jak w Holandi ro da bez,olizyjne a zjazdy i przejazdy oddzielic pasem z kamieni zapobiegajace nie porzadany zjazd z nieodpowiedniego pasa. Jak sie chce mlzna zrobic.
~ta / 2015-02-21 19:21
Niech autor wsiądzie do auta i uda się na rondo. Bez problemu zauważy, że rondo jest zwyczajnie zbyt ciasne - zjazd z wewnętrznego pasa jest niemożliwy bez prawie skręcenia sobie karku. Do tego zbyt krótkie dojazdy, bo korkuje się wyjazd w Grunwaldzką. Jedyne rozwiązanie to albo z zewnętrznego tylko najbliższy zjazd w prawo, albo światła, które w rondach z ograniczoną widocznością się sprawdzają. I do kol. cebulaka, co to munazwy nie pasują - nie wymieniłeś bitwy pod Grunwaldem, Monte Cassino, itp. - tam dopiero ludzi zginęło. A poaza tym tego typu nazwy nadaje się właśnie placom i skwerom, czyli miejscom, gdzie raczej nikt nie mieszka....
~Olsztyniak - kierowca / 2015-02-21 11:43
Pomijam techniczne rozwiązania ronda. Gratuluję natomiast wyboru nazwy ronda i proponuję zmiany nazewnictwa ulic, placów, rond i osiedli w Olsztynie, np; Ulica 13 Zabitych, Aleja Śmierci Kierowców, Park Pięciu Powieszonych, Osiedle 20 Pobitych, Ulica Sześciu Śmiertelnie Potrąconych, Osiedle Stu Okradzionych i Rondo Otrząsania z Głupoty :) Czy nie lepiej żyć na ul. Kubusia Puchatka, Zamkowej, Kopernika, Bublewicza? itd. ...
~allensteiner / 2015-02-20 21:25
„Rondo Katastrofy”. Sama nazwa wszystko wyjaśnia. A może również prowokuje.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl