Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Patrycja Kaczmarczyk | 2015-02-23 18:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Biznes społecznie odpowiedzialny na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Konferencj ę o CSR otworzył marszałek Gustaw Marek Brzezin | Więcej zdjęć »
Biznes społecznie odpowiedzialny to nie dokładka do biznesu, ale sposób na prowadzenie biznesu. CSR musi być autentyczny i nie może być wyłącznie modą marketingową – przekonywali eksperci podczas konferencji zorganizowanej dziś (23.02) przez samorząd województwa.

Otwierając konferencję marszałek Gustaw Marek Brzezin zachęcał do promowania i popularyzowania zasad CSR w sektorze MŚP.

- Warto pokazywać dobre przykłady, tak, żeby zachęcać do takiej polityki, do takiego prowadzenia firmy, żeby ona była w pełni spełniona, nie tylko pod względem zysku, biznesu, ale również funkcjonowania w danym, lokalnym społeczeństwie i regionie – powiedział marszałek.
R E K L A M A
banner
Podczas pierwszej części konferencji eksperci przedstawili aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu i zachęty do podejmowania działań w tym zakresie.

Prof. Andrzej Blikle z Krajowej Rady Przedsiębiorczości przy Ministerstwie Gospodarki potwierdził, że to tylko firmy etyczne osiągają największe zyski. Z kolei Paweł Niziński, reprezentujący CR Navigator, pokazał istniejący problem z zaufaniem do biznesu ze strony konsumentów. Podkreślił, że CSR to nie dokładka do biznesu, ale sposób na prowadzenie biznesu. CSR musi być autentyczny i nie może być wyłącznie modą marketingową.

Mirosław Śledzianowski, ekspert Warmińsko-Mazurskiego Forum Odpowiedzialnego Biznesu wskazał konieczność uwzględnienia założeń odpowiedzialnego biznesu w modelach biznesowych firm. Zaprezentował możliwości finansowania działań CSR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmii i Mazur na lata 2014 – 2020. Znaczenie zrównoważonych łańcuchów dostaw w budowaniu przewag konkurencyjnych udowodnił dr Andrzej Poszewiecki z Uniwersytetu Gdańskiego. Podkreślił rolę trendów w zrównoważonym łańcuchu dostaw.
Druga część wydarzenia obfitowała w liczne prezentacje dobrych praktyk. O koncepcji wolontariatu pracowniczego, jednej z największych i najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce oraz czynnikach powodzenia wolontariatu pracowniczego w firmie opowiedział Norbert Konarzewski, dyrektor programowy Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym.

Dr Krzysztof Krukowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprezentował efekty stosowania zasad CSR w przedsiębiorstwach Warmii i Mazur, przedstawiając ciekawe inicjatywy wdrożone w firmach regionu.

Ekspert z dziedziny CSR, dr Marta Karwacka, skoncentrowała się na dokonaniach dużych firm w inicjowaniu reguł biznesu społecznie odpowiedzialnego.

Swoimi doświadczeniami w zakresie społecznie odpowiedzialnego biznesu podzielił się Dariusz Racz, prezes zarządu ITM Sp. z o.o. Zwrócił uwagę na realne korzyści płynące z budowania relacji ze światem nauki oraz wspierania kreatywnej młodzieży.

Ostatnia część konferencji przebiegła w formule panelu dyskusyjnego. Uczestnicy rozmawiali o szansach CSR jako trendu w zarządzaniu biznesem oraz instytucjami regionu. W dialogu uczestniczyli prof. Andrzej Blikle - przedsiębiorca; Wojciech Dereszewski – wójt gminy Kurzętnik, dr Andrzej Poszewiecki z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Remigiusz Dobkowski – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA – COOP. W trakcie dyskusji poruszono zagadnienia: opłacalności CSR, promowania oddolnych inicjatyw w społecznościach lokalnych, czy też roli samorządów i instytucji otoczenia biznesu w pobudzaniu zainteresowania koncepcją CSR.

Konferencja jest częścią projektu ,,Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2013+”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Patrycja Kaczmarczyk

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl