Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2015-03-18 11:40 | Rozmiar tekstu: A A A

Ekspozycją o francuskiej modzie rozpoczęto XIX Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej

Olsztyn24
Dr Piotr Szaradowski oprowadza gości po wystawie (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W Centrum Polsko-Francuskim Côtes d`Armor - Warmia i Mazury odbyło się wczoraj (17.03) otwarcie autorskiej wystawy dra Piotra Szaradowskiego o francuskiej modzie „Mode à Paris. Miejsca, ludzie, tradycja”. Tym wydarzeniem rozpoczęto w Olsztynie XIX Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej, które potrwają do 29 marca.

Dr Piotr Szaradowski, znawcą historii mody, pracownik Muzeum Narodowego w Poznaniu o wystawie:

Wystawa ukazuje najważniejsze postacie tworzące modę w Paryżu w XX wieku oraz miejsca z nią związane. Za pomocą ilustracji, dokumentów, zdjęć pokazuję funkcjonowanie paryskich domów mody. Istotnym celem wystawy jest także zapoznanie publiczności z charakterystycznym słownictwem haute couture (np. couturier, tailleur, mannequin). Połączenie historii paryskiej mody z nauką języka czyni tę niedużą, ale atrakcyjną wystawę wartą poznania.
R E K L A M A
banner
Autor wystawy oprowadził przybyłych na wernisaż gości po ekspozycji. Przybliżył historię mody, która wywodzi się z Paryża i jest wzorem do naśladowania dla innych krajów. Wiele uwagi poświęcił paryskim domom mody, ich projektantom oraz ich pracy, a także biznesowi, jakim jest niewątpliwie tworzenie projektów.

Dr Szaradowski wyjaśnił również, czym różnią się dzisiejsze pokazy haute couture od tych z lat 50. ubiegłego wieku. Ciekawostką jest fakt, że w dawnych czasach to kobiety były krawcowymi, głównie dlatego, że lepiej wiedziały, jak chciałyby chodzić ubrane. Jednak ojcem haute couture był mężczyzna - Charles Frederick Worth, który zapoczątkował szycie na miarę. Było to coś zupełnie innego od przyjętych ówcześnie standardów. Można było wybrać materiał, krój, dodatki i mieć niepowtarzalną kreację. Oczywiście - za bardzo wysoką cenę...

Na spotkaniu był tez czas na poczęstunek, a po nim zaprezentowano dwa krótkie filmy, które miały przybliżyć widzom temat wystawy.

Program XIX Dni Frankofonii i Kultury Francuskiej dostępny jest w zakładce „Co?Gdzie?Kiedy?”.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl