Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-03-19 15:28 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie świętowano imieniny Józefa Piłsudskiego

Olsztyn24
Obchody imienin Marszałka Jóżefa Piłsudskiego w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Wyjątkowo uroczysty charakter miały dzisiejsze (19.03) obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie. W uroczystościach udział wzięli nie tylko wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, ale także silna reprezentacja Związku Piłsudczyków RP w replikach legionowych mundurów z prezesem - generałem związku Stanisławem Śliwą na czele.

Uroczystość rozpoczęły się w południe pod tablicą poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu zawieszoną na budynku Urzędu Marszałkowskiego. Wśród kilkudziesięciu uczestników wydarzenia były liczne poczty sztandarowe i spora grupa młodzieży szkolnej. Pod tablicą Marszałka Piłsudskiego odegrano krótką scenkę historyczną ze złożeniem meldunku Marszałkowi przez Jana Dąbskiego - wiceministra spraw zagranicznych o zawarciu traktatu ryskiego w dniu 18 marca 1921 roku w Rydze. W scence udział wzięli: Waldemar Ziarek - prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków oraz gen. związku Stanisław Śliwa.

Po krótkim okolicznościowych wystąpieniach prezesów Waldemara Ziarka i Stanisława Śliwy, przedstawiciele władz województwa i miasta, duchowieństwa, służb mundurowych, szkół i organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne pod tablicą Piłsudskiego złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.
R E K L A M A
banner
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego. Tam uczestnicy wysłuchali wykładu okolicznościowego o Józefie Piłsudskim prof. Norberta Kasparka oraz obejrzeli filmy poświęcone marszałkowi oraz czasom, w których żył i działał.

Ważnym punktem uroczystości miało być dzisiaj wręczenie byłem prezydentowi RP Lechowi Wałęsie Orderu Honorowego Związku - najważniejszego honorowego wyróżnienia Związku Piłsudczyków. Niestety, ze względu na niewyleczoną jeszcze kontuzję nogi Lech Wałęsa nie przyjechał do Olsztyna. Prezes Stanisław Śliwa jedynie zaprezentował wyróżnienie i zapowiedział jego wręczenie w innym terminie.

Nie zabrakło natomiast innych osób wyróżnionych dziś przez krajowe władze Związku Piłsudczyków. Honorowe odznaki lub ryngrafy otrzymali m.in. marszałek Gustaw Marek Brzezin, wojewoda Marian Podziewski, ks. abp. senior Edmund Piszcz, Alicja Pogorzelska - wiceprezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków oraz przedsiębiorcy Jan Szynaka i Wiesław Łubiński.

Artystycznie święto ubarwiły występy dzieci i młodzieży: ułanów-przedszkolaków z Przedszkola nr 37 w Olsztynie, Smyków Komendanta z Rogóża, Julii Staryk z Gimnazjum nr 4 w Olsztynie, uczniów Gimnazjum nr 14 i Liceum nr 4 w Olsztynie. W programie był też występ Kapeli Jakubowej.

Obchody imienin Marszałka Jóżefa Piłsudskiego zorganizował olsztyński oddział Związku Piłsudczyków RP,  przy wsparciu wojewody Mariana Podziewskiego, Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Archiwum Państwowego w Olsztynie, Wydziału Humanistycznego UWM, Spółdzielni Jaroty, firmy Spręcograf i Piekarni Tyrolska.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [5]
~olsztynianin / 2018-03-16 20:50
a kamulce wyrwane z bruku pod tablica to do dekoracji?wstyd,wstyd i jeszcze raz wstyd11
~korek1 / 2015-03-20 22:14
Dzisiejszych POlityków Marszałek POsłał by na banicje za takie „rządy” POwiedział by im „wam kury szczać prowadzać a nie robić politykę” ta władza jest chora i zepsuta do szpiku kości tylko piar i nic więcej żadnych konkretnych działań w naszej Polaków sprawie.
~Ziuk / 2015-03-20 21:45
Ziuk się chyba w grobie przewraca! Imieniny Józefa Piłsudskiego? Co za maskarada! Marszałek, wojewoda, prezydent uczestniczą w tym pożal się Boże spektaklu??! Żenada. Niektórzy z uczestników też zażenowani - czyżby ktoś ich zmuszał do udziału? I nikt nie powie, że król jest nagi?
~allensteiner / 2015-03-20 11:01
Czy choć jeden z „Piłsudczyków”, umundurowanych i umedalowanych, był 80 lat temu prowadzony przez mamusię za rączkę na pogrzebie Marszałka?
~Marian W. / 2015-03-19 17:42
Marszałek Piłsudski przewraca się w grobie
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie (2)

19-03-2015

image galeria
Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olsztynie (1)

19-03-2015

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl