Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2015-03-20 12:45 | Rozmiar tekstu: A A A

W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto wystawę „Mirosław Smerek i Przyjaciele”

Olsztyn24
Kuratorzy wystawy Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Jakub Smerek | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto wczoraj (19.03) wystawę „Mirosław Smerek i Przyjaciele”. Ekspozycję zaplanowano jako przypomnienie twórczości jednego z ciekawszych twórców olsztyńskiego środowiska artystycznego w 80. rocznicę urodzin w kontekście twórczości, prac artystów – przyjaciół Olsztyna głównie lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Jej kuratorami są Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Jakub Smerek.

Mirosław Smerek (1935-1995) zamieszkał w Olsztynie w 1962 roku, zaraz po studiach na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawiał malarstwo, rysunek, grafikę użytkową, był autorem oprawy plastycznej wielu wydarzeń w mieście i województwie. Prowadził działalność pedagogiczną i upowszechnieniową z dziedziny sztuki.

Był przede wszystkim malarzem, bardzo dobrym pejzażystą. Współprojektant i wykonawca dekoracji na Centralne Dożynki w Olsztynie (1978) oraz wizytę Jana Pawła II (1991). Od 1963 roku był aktywnym członkiem Olsztyńskiego Okręgu ZPAP. Otrzymał Złotą Odznakę ZPAP, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1991 roku.
R E K L A M A
banner
Na otwartej ekspozycji została zaprezentowana twórczość artysty oraz jego przyjaciół – artystów działających w tamtych czasach w Olsztynie: Artura Nichthausera, Bogdana Stefanów, Tadeusza Wójcika, Tadeusza Brzeskiego, Mieczysława Romańczuka, Sylwina Mydlaka, Eugeniusza Jankowskiego, Wiesława Wojczulanisa, Andrzeja Samulowskiego, Mirosławy Smerek-Bieleckiej, Jerzego Bieleckiego, Michała Sawaniuka, Barbary Lis-Romańczukowej, Janusza Wierzyńskiego, Henryka Mączkowskiego, Hieronima Skurpskiego i Bolesława Marschalla. Dzięki temu kuratorzy wystawy chcą przybliżyć zwiedzającym czar tego okresu.

Ekspozycję będzie można oglądać do 3 maja tego roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~ / 2015-03-25 14:25
Czy to prawda, że jest nowa dyrektorka w BWA ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Wernisaż wystawy „Mirosław Smerek i Przyjaciele” w BWA

»

19-03-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl