Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2015-03-24 16:55 | Rozmiar tekstu: A A A

„Wspieramy region” - apel o pozostawianie 1% na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Od lewej: przewodniczący ROP WWM Marek Borowski, marszałek Gustaw Marek Brzezin i zastępca dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Od 1 stycznia można rozliczać się z urzędami skarbowymi z tytułu podatku dochodowego za rok ubiegły. Jednak praktycznie aktywność podatników w tym względzie rozpoczęła się w marcu, kiedy wszyscy dysponują już wystawionymi przez pracodawców informacjami o ubiegłorocznych dochodach.

Organizacje pożytku publicznego przed najgorętszym okresem wypełniania PIT-ów, który tradycyjnie już przypada na kwiecień, ruszyły z akcjami mającymi przekonać podatników do pozostawienia jak największej sumy pieniędzy z 1-procentowego odpisu z podatku. Dzisiaj (24.03) taką akcję, pod hasłem „Wspieramy region” w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zaprezentowała także Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W inicjatywę tę włączył się marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, a wsparcia merytorycznego udzieliła Izba Skarbowa w Olsztynie.  

- Od paru lat prowadzimy akcję propagowania przekazywania 1 procenta podatku na organizacje pożytku publicznego z Warmii i Mazur - powiedział marszałek Brzezin. - Gdybyśmy policzyli wszystkie środki, które z tego tytułu mogłyby zostać w naszym regionie, to byłaby to kwota blisko 19 mln zł. Statystycznie z roku na rok coraz więcej mieszkańców Warmii i Mazur decyduje się podarować swój 1 procent organizacjom pożytku publicznego, jednak nie wszystkie te pieniądze zostają w regionie.
R E K L A M A
banner
Podarowanie 1 procenta nic nie kosztuje, ponieważ przekazywany jest nie z naszych dochodów, a z podatku, który przekazujemy fiskusowi. Do tego procedury przekazania tych środków wskazanemu przez nas podmiotowi dokona za nas urząd skarbowy. Dla organizacji pozarządowych są to niemałe pieniądze, szczególnie dla tych działających w tak biednym regionie, jak Warmia i Mazury.

Według danych Urzędu Statystycznego w Olsztynie na dzień 31 grudnia 2014 roku w regionie zarejestrowanych jest 4 451 stowarzyszeń i 409 fundacji. Włączając do tej liczby inne zarejestrowane formy prawne organizacji pozarządowych, podmiotów społecznych jest 6 156, z czego 306 posiada status organizacji pożytku publicznego. Według danych Izby Skarbowej w Olsztynie z roku na rok coraz więcej osób przekazuje swój 1 % na te organizacje. W 2013 roku 367 tys. osób przekazało 12.946 mln zł (w tym 3.777 mln zł na rzecz 287 opp z Warmii i Mazur przekazanych przez mieszkańców regionu). W minionym roku było to 374 tys. osób -13.586 mln zł (w tym 3.928 mln zł na rzecz 287 opp). 

Listę wszystkich uprawnionych organizacji znajdziemy m.in. na specjalnie uruchomionej na potrzeby akcji stronie internetowej www.wspieramregion.pl


Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja ws. akcji „Wspieramy region” - apel o pozostawianie 1% w regionie

»

24-03-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl