Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/Sonia Hamera | 2015-04-01 12:59 | Rozmiar tekstu: A A A

O warmińsko-mazurskich zwyczajach wielkanocnych na warsztatach w muzeum

Olsztyn24
Warsztaty w muzeum (fot. Sonia Hamera - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, chcąc przybliżyć dawne wielkanocne tradycje, zorganizowało w Domu „Gazety Olsztyńskiej” warsztaty „Wielkanoc na Warmii i Mazurach”. Wczoraj (31.03) uczestniczyły w nich dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 24 w Olsztynie.

W czasie zajęć przybliżono im zasady obowiązujące w odległych czasach w Wielkim Poście, jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia, w jaki sposób świętowano Wielkanoc.

W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się czym był Gaik-Maik (udekorowana gałązka lub drzewko, którą przygotowywano na powitanie wiosny i Wielkanoc). Kolejne ciekawostki, o których m.in. rozmawiano to te, że w dawnych czasach na Warmii i Mazurach tylko kobiety mogły malować pisanki (zdobiły je woskiem i farbowały w burakach, łupinach cebuli, trawie lub korze dębu - uzyskiwały wtedy kolor czarny), nie chodziło się do kościoła święcić pokarmów - ksiądz przychodził do domu i święcił całe jedzenie, a w poniedziałek wielkanocny nie oblewano się wodą - chłopcy smagali dziewczyny gałązkami jałowca po łydkach.
R E K L A M A
banner
Na zakończenie spotkania dzieci wykonały baranki z wydmuszek po jajkach.

Anna Kopacz/Sonia Hamera

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl