Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
TC | 2015-04-09 13:28 | Rozmiar tekstu: A A A
Jeszcze nikt w świecie pływackim tego nie dokonał!

Pokonać Jeziorak

Olsztyn24
Tomasz Chwaliszewski przygotowuje się do przepłynięcia Jezioraka
Jeśli mu się powiedzie będzie pierwszą osobą, która dokona tego wyczynu. Według Urzędu Żeglugi Śródlądowej, żaden z pływaków długodystansowych nie przepłynął do tej pory najdłuższego jeziora w Polsce - Jezioraka. Tomasz Chwaliszewski postanowił podjąć się tego wyzwania.

Tomasz Chwaliszewski stara się zrealizować bardzo ekstremalne przedsięwzięcia. Chce zrobić to, co nie udało się jeszcze żadnemu pływakowi długodystansowemu. Jeziorak to jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp. Jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim. Brzegi są zalesione – północne wysokim drzewostanem, a południowe niskim. Nad Jeziorakiem leży Iława.

Chwaliszewski rozpoczął już przygotowania do przepłynięcia najdłuższego jeziora w Polsce. Wystartuje z miejscowości Zalewo, by po około 12 godzinach dotrzeć do Iławy. To 28 kilometrów w lini prostej, w rzeczywistości będzie to dystans o kilka kilometrów dłuższy. GPS na bieżąco będzie zapisywał długość oraz czas płynięcia. Temperatura wody podczas próby wyniesie około 17-20 stopni. Tak jak w poprzednich przedsięwzięciach, pływak może płynąć w piance. Jedynym wyjątkiem był kanał La Manche.
R E K L A M A
banner
Zgodnie z zasadami, zawodnik musi przepłynąć bez dotknięcia łodzi. Dozwolone są przystanki w formie pływania w miejscu – w takiej pozycji zawodnik może przyjmować pożywienie i płyny.

- Ciężko pracuję na treningach, aby zrealizować swój cel
- mówi Chwaliszewski. - Od października znowu rozpocząłem treningi po okresie odnowy biologicznej. Codziennie staram się pływać. Pierwszy trening 15.00 -17.00, drugi koło godziny 20.00. Do tego 4 razy w tygodniu siłownia oraz ćwiczenia z gimnastyki ogólnej. Wszystko po to, aby zachować ogólną gibkość i zwinność, bo bez tego nie ma nawet sensu myśleć o długodystansowym pływaniu.

Jednak trening to nie wszystko. Oprócz przygotowania fizycznego, bardzo ważna jest także silna psychika.

- Myślę, że podczas każdego mojego przedsięwzięcia ją kształtuję - stwierdza Chwaliszewski. - Chociaż pewnego rodzaju kryzys zawsze przychodzi. Poczułem to na własnej skórze podczas przepływania Zatoki Gdańskiej w dwie strony, mimo ogromnego ryzyka związanego z tego typu ekstremalnym wysiłkiem. Istnieje możliwość, że w czasie długotrwałego wysiłku wątroba, nerki czy jelita mogą być narażone na niskie dostarczanie krwi i tym samym słabszą wydolność później.

Na dodatek może dojść do wychłodzenia organizmu (hipotermii, która może zagrażać życiu pływaka) oraz niebezpiecznej utarty wagi ciała. Lekarze sportowi uważają, że nie ma żadnych powodów do tego, aby jednorazowo wykonywać intensywny wysiłek fizyczny dłużej niż 1,5 do 2 godzin. Wysiłek, który trwa dłużej, a zwłaszcza ponad 12 godzin, może być niebezpieczny dla zdrowia.

- Wydaje mi się, iż fizycznie jestem w stanie sobie z tym poradzić - twierdzi pływak. - Nie mówię tu oczywiście o warunkach pogodowych, nad którymi nikt nie jest w stanie zapanować, a które zniweczyły całe moje przygotowania do przepłynięcia kanału La Manche.

Chwaliszewski to człowiek, który realizując swoje pasje pomagając jednocześnie innym. Akcje charytatywne towarzyszą każdemu z jego przedsięwzięć. I tak jest też tym razem. Zbierane są pieniądze na rehabilitację Błażeja Żyty - 9-letniego chłopca z porażeniem mózgowym, z którym Chwaliszewski zaprzyjaźnił się na basenie w Osielsku.

Próbę przepłynięcia Jezioraka Tomasz Chawaliszewski podejmie w okresie pomiędzy 22 a 30 czerwca br.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl