Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2015-04-14 16:54 | Rozmiar tekstu: A A A

„Budzik” dla dorosłych w Olsztynie?

Olsztyn24
Od lewej: Leszek Dudziński, Ewa Błaszczyk i Wojciech Maksymowicz | Więcej zdjęć »
Władze Wydziału Nauk Medycznych i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM w Olsztynie chcą, by w naszym mieście powstała pierwsza w Polsce ogólnopolska Klinika „Budzik” dla dorosłych pacjentów w śpiączce. Pomysł popiera znana w Polsce Fundacja „A kogo?” prowadząca Klinikę „Budzik” dla dzieci, z panią prezes Ewą Błaszczyk na czele. Inicjatywie olsztyńskich naukowców i lekarzy poświęcona była dzisiaj (14.05) konferencja prasowa w uniwersyteckim szpitalu klinicznym z udziałem m.in. dziekana wydziału nauk medycznych UWM prof. Wojciecha Maksymowicza, prezes Ewy Błaszczyk i dyrektora szpitala uniwersyteckiego Leszka Dudzińskiego.

- W tej chwili nie ma kolejki do dziecięcego „Budzika”, ale codziennie są rozpaczliwe telefony w sprawie młodych kierowców, motocyklistów, których najbliżsi szukają miejsca, gdzie mogliby oni być wybudzani ze śpiączki - wyjaśniła Ewa Błaszczyk. - To są potworne ilości, ale my jesteśmy kompletnie bezradni, ponieważ nie ma w Polsce takiego miejsca, które byłoby zorientowane na ten problem. Wojciech Maksymowicz opracował coś takiego, taki program wybudzania ze śpiączki dla dorosłych. Teraz przy wsparciu naszej rady naukowej na Dzień Pacjenta w Śpiączce złożymy ten projekt do Ministerstwa Zdrowia.

Pomysł prof. Maksymowicza stał się podstawą do opracowania przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie wniosku do Ministra Zdrowia o wpisanie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych świadczenia pt. „Leczenie dorosłych chorych ze śpiączką”. Ten wniosek w najbliższych dniach, w związku z przypadającym na sobotę (18.04) Dniem Pacjenta w Śpiączce, trafi do Ministerstwa Zdrowia. Wnioskodawcy liczą, że nie będą zbyt długo czekać na jego pozytywne rozstrzygnięcie.
R E K L A M A
banner
Zdaniem dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Leszka Dudzińskiego, w Olsztynie dla chorych w śpiączce powinno być wydzielonych docelowo 10 łóżek. W innych częściach Polski powinny powstać jeszcze dwie podobne do olsztyńskiej kliniki. 30 łóżek - zdaniem medyków - zaspokajałoby krajowe potrzeby w zakresie leczenia chorych w śpiączce.

Gdyby decyzja Ministra Zdrowia zapadła stosunkowo szybko i była pozytywna dla chorych w śpiączce i wnioskodawców, klinika w Olsztynie mogłaby powstać w zasadzie „z marszu”, bo szpital uniwersytecki dysponuje pomieszczeniami na ten cel. W przyszłości miejsca dla chorych w śpiączce mogłyby znaleźć się w planowanym do budowy na byłych terenach wojskowych nad Jeziorem Kortowskim Warmińsko-Mazurskim Centrum Medycznym i Przyrodoleczniczym. Budowa takiego centrum została ujęta w kontrakcie regionalnym dla Warmii i Mazur.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa ws. Kliniki Budzik w Olsztynie

14-04-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl