Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-04-15 23:03 | Rozmiar tekstu: A A A

„Klan” Obarków wystawia w Starej Kotłowni

Olsztyn24
Piotr, Izabella, Mateusz i Jakub - autorzy wystawy | Więcej zdjęć »
Wyjątkowo tłoczno i gwarno było w środowy (15.04) wieczór w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia olsztyńskiego uniwersytetu. Magnesem, który przyciągnął do Starej Kotłowni tłumy, było nazwisko - Obarek. To bowiem Piotr Obarek, Izabella Janiszewska-Obarek, Mateusz Obarek i Jakub Obarek są autorami prac malarskich, rysunków, projektów i fotografii wyeksponowanych na wystawie zatytułowanej „Autografy”, której wernisaż odbył się właśnie w środowy wieczór, a której organizatorem jest Wydział Sztuki UWM.    

Izabella Janiszewska-Obarek
Rysownik, malarz, pedagog. Urodzona w Kołobrzegu. Studia artystyczne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Malarstwa Eugeniusza Markowskiego, Teresy Pągowskiej i Jerzego Tchórzewskiego. Dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego (1977). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Doktorat i habilitacja w ASP w Warszawie. Obecnie dr hab. prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uprawia rysunek, malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, USA, Watykan).

Piotr Obarek
Urodzony w 1953 r. w Działdowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, dyplom w 1977 r. w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Studiował pod kierunkiem profesorów Eugeniusza Markowskiego, Teresy Pągowskiej, Jerzego Tchórzewskiego. Zajmuje się plakatem, grafiką użytkową, rysunkiem, malarstwem, aranżacją wnętrz i wystaw. Pierwszy Dziekan Wydziału Sztuki, obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UWM.
R E K L A M A
banner
Autor projektu obecnego herbu Olsztyna, logo i godła UWM oraz insygniów rektorskich.  Współtwórca rzeźby spiżowej Jana Nepomucena w Olsztynie, twórca nagrodzonego plakatu oraz billboardu z okazji 650-lecia Olsztyna. Wyróżniony 11 nagrodami rektorskimi za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. W 2002 r. za szczególne zasługi dla sztuki, otrzymał Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2005 r. odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, przez Ministra Kultury Złotą Odznaką “Zasłużony dla Kultury”. W 2006 r. uhonorowany przez Ambasadora Republiki Węgierskiej Medalem za Solidarność z Braćmi Węgierskimi walczącymi podczas Rewolucji w 1956 roku. W 2007 roku otrzymał Medal Universitas Warmiensis-Masuriensis in Olsztyn. W 2010 r. uhonorowany Medalem św. Jakuba Patrona Olsztyna, przyznanym z okazji 65-lecia istnienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego na Warmii i Mazurach. W tym samym roku uhonorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 2014 uhonorowany Medalem z Okazji 15-lecie UWM za szczególne zasługi dla rozwoju uniwersytetu.

Mateusz Obarek
Artysta z powołania i wykształcenia. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dyplom uzyskał w Pracowni Projektowania Graficznego. Słynie z bezkompromisowego podejścia do sztuki, bo jak powtarza: twórca, który nie potrafi bronić swojego zdania jest jedynie wyrobnikiem.

Właściciel i dyrektor artystyczny Studia Gravite, które specjalizuje się w budowaniu wizerunku marek i firm. W każdym temacie oraz człowieku potrafi dostrzec potencjał i wydobyć to, co najcenniejsze. Unika schematów, niestandardowo podchodzi do zadań. Nie uznaje słowa „niemożliwe”.

Współpracuje z najlepszymi, m.in. Carlsberg, Danone, Olympus. Wspiera też lokalny biznes. Ma na koncie głośne kampanie wizerunkowe jak „Warmia, Mazury. Cudownie!” promującą region w Europie czy „Ready, Study, Go!” dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Należy do prestiżowego Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Jest laureatem licznych nagród na konkursach polskich i międzynarodowych, m.in. Grand Prix Złote Formaty 2011, Silver Award Winner na 41. Creativity International Awards 2011 czy Art of Packaging. I choć ceni wszystkie wyróżnienia, najważniejszą satysfakcję dają mu kolejne wyzwania. Nie lubi i nie umie stać w miejscu.

Lokalny patriota. Przyznaje, że Olsztyn czasem go wkurza, ale nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. To miasto go napędza i dostarcza wciąż nowych inspiracji.

Jakub Obarek
Obarek – fotograf, z wyróżnieniem uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego Wydziału Sztuki UWM. Jest też absolwentem Wydziału Prawa UWM. Zajmuje się fotografią reportażową, portretową, ślubną, produktową. Podkreśla, że poprawne ujęcia to za mało by zbudować emocje i stworzyć sugestywny przekaz. Jego zdjęcia zawierają wizję, powstają wokół  określonego scenariusza, wciągają widzów w różne światy. Z każdego tematu wydobywa to, co unikalne i najcenniejsze.

Za swoją działalność artystyczną uzyskał stypendium Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Jest laureatem dwóch nagród w Ogólnopolskich Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych za portret  reżysera Jerzego Skolimowskiego oraz zdjęcie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zyskał uznanie internautów w ogólnopolskim konkursie fotograficznym: „Świat w dłoniach - niezapomniane pasje”.

Autor wystaw indywidualnych: „Kortowo-art”, prezentującej fotografie tancerek z Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, „Za blisko, za daleko” poświęconej autyzmowi, „Nju Jork”, reportażu z miasta, które nigdy nie śpi. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych.

Przed jego obiektywem stali m.in. Bożena Dykiel, Jerzy Bończak, Wojciech Malajkat, Wojtek Wozzo Łozowski. Jest związany z Olsztynem, gdzie prowadzi firmę fotograficzną FOTOSERIO.

Wystawę można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00, do 18 maja 2015 r. Wstęp wolny!
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [11]
~do bereta / 2015-05-02 21:52
Zdolni, młodzi twórcy z Olsztyna mają wiele sukcesów na koncie, tylko o tym się nie trąbi w mediach jak o...
~beret / 2015-05-02 09:36
Ja akurat mam się całkiem dobrze, tylko z poczucia przyzwoitości żal mi innych młodych, zdolnych twórców, którzy mogliby wiele osiągnąć, gdyby to miasto nie tonęło w układach i układzikach dalekich od uczciwości...
~axa / 2015-04-28 13:54
Beret nie zazdrość tak ludziom tylko weź się do pracy. Bardzo dobra praca jest zawsze nagrodzona !!! I nie ważne czy jesteś synem czy córką kogoś.. ważne abyś dawał z siebie wszystko co najlepsze a osiągniesz sukces. Skup się na sobie ,a zawiść i zazdrość w tym Tobie nie pomoże tylko pogrąży.
~Zorro / 2015-04-23 21:37
A widzisz Berecie. Dobrze, że napisałeś „te nie...” , bo trzeba oddać sprawiedliwość i nie potępiać wszystkiego w czambuł...
~Beret / 2015-04-23 20:08
Te nie... ale niesmak pozostał.
~Zorro / 2015-04-23 19:37
Berecie, pod beretem masz coś nie tak... Creativity International Awards, Art of Packaging, uznanie internautów w ogólnopolskim konkursie fotograficznym: „Świat w dłoniach - niezapomniane pasje” ustawione "przez układy i znajomości rodziców" ???
~Beret / 2015-04-23 07:54
.... szczególnie wtedy, gdy konkursy ustawiane przez układy i znajomości rodziców.....
~Zorro / 2015-04-22 16:11
Otóż to! Mateusz i Kuba absolwenci Instytutu Sztuk Pięknych UWM radzą sobie świetnie w zawodzie czego dowodem są nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach.
~Konstanty Apolon Racjonałło / 2015-04-21 21:16
-Zdzichu Akurat trącanie struny, że syn, że rodzice... yyy to słabe i raczej świadczy o kompleksach. Każdy rodzic ma prawo i powinien wspierać swoje dziecko, bo taki rodzica obowiązek. Inna sprawa, w jakim to robi stylu....
~Zdzichu / 2015-04-16 23:58
Fajnie być synem Państwa profesorów, albo znanego rajdowca. Fajnie. Niewątpliwie to w zyciu pomaga. Nie wszyscy mają tyle szczęścia w życiu.
~Zorientowana / 2015-04-16 23:44
UWM nie ma Wydziału Prawa, tylko Wydział Prawa i Administracji. Gratulacje dla autora tekstu... :( zawsze warto sprawdzić takie informacje. Chyba, że ów Pan skończył Wydział Prawa... ech
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Autografy” w Starej Kotłowni UWM w Olsztynie

15-04-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl